podsumowanie291

 

Trwają prace nad ustawą regulującą wydobycie kryptowalut w Rosjii, sieć sprzedaży elektroniki Yamada Denki wprowadza płatności bitcoinowe w Japonii.

 


 

Rosja: Prace nad ustawą regulującą wydobycie kryptowalut

 

Rosyjskich prac nad regulacją kryptowalut ciąg dalszy. Tym razem do mediów wyciekły informacje jakoby rząd Federacji przygotowywał kolejną ustawę, mającą regulować aspekt wydobycia kryptowalut w tym kraju.

 

Ministerstwo ds. Komunikacji i Środków Masowego Przekazu Federacji Rosyjskiej mam w tym zakresie pracować rzekomo nad specjalnym systemem do wykrywania aktywności wydobycia kryptowalut. O sprawie donosi rosyjski portal informacyjny Vedomosti:

 

„Powstanie specjalny system do wykrywania górników – bazujący na strukturze aktualnej konsumpcji energii elektrycznej i ruchu internetowego, aby zestawić wielkość sprzętu wydobywczego z ilością kryptowaluty, którą górnik deklaruje na giełdzie wymiany kryptowalut.”

Wykrywanie równa się oczywiście opodatkowanie. Wydaje się jednak, iż rosyjscy ustawodawcy chcą zachować w tej materii odpowiednią równowagę, przewidując dla kryptowalutowych górników, czasowe, ulgi podatkowe.

 

„Dla startujących górników przewidziano dwuletnie wakacje podatkowe z obowiązkiem prowadzenia rachunkowości. Po tym czasie będą oni zobowiązani do uiszczania podatku dochodowego, jednakże nie będą musieli płacić podatku VAT.” – pisze portal RBC.ru.

 

Ustawa ma zostać przedłożona rosyjskiej Dumie 1 lutego tego roku.


 

 

Japonia: Sieć sprzedaży elektroniki Yamada Denki wprowadza płatności bitcoinowe

 

Yamada Denki, jeden z największych detalistów sprzętu elektronicznego w Japonii wprowadza akceptację płatności bitoinowych w dwóch, należących do sieci, tokijskich sklepach.

 

Akceptacja, prowadzona we współpracy z największą  w Japonii (pod względem wolumenu) giełdą wymiany kryptowalut Bitflyer, ma obecnie charakter pilotażowy. Niemniej, jak zapewniają przedstawiciele Yamada Denki, akceptacja płatności BTC, docelowo ma zostać rozszerzona na wszystkie sklepy sieci.

 

„Wprowadzimy inicjatywy mające na celu poprawę rozpoznawalności bitcoina i promocję jego wykorzystania. Z wprowadzeniem usługi akceptacji płatności bitcoinowych odpowiadamy na szerokie zapotrzebowanie naszych klientów, zarówno w Japonii jak i z zagranicy. Wierzymy, że tym samym poprawiamy jakość i wygodę obsługi naszych klientów” – wyczytujemy z oficjalnego oświadczenia sieci w tej sprawie.