podsumowanie261

 

Gotowy projekt ustawy regulującej ICO w Rosji, Europejski Bank Centralny „oczekuje” rozmów na temat bitcoina podczas najbliższego szczytu G20, dyrektor Banku Japonii o Bitcoinie.

 


 

Rosja: projekt ustawy regulującej ICO gotowy

 

Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej opublikowało właśnie projekt ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych” regulujący m.in. funkcjonowanie w tym kraju zbiórek crowdfundingowych w oparciu o ICO (Initial Coin Offering).

 

Najnowsza propozycja ministerstwa nakreśla wymagania w stosunku do projektów, które korzystają z finansowania ICO, jak również inwestorów pragnących wziąć udział w sprzedaży tego typu żetonów.

 

Opublikowany dokument nakłada na osoby organizujące zbiórkę ICO obowiązek przedkładania specjalnej dokumentacji, zawierającej m.in.: pełne dane osobowe emitenta danego ICO, adres oficjalnej strony internetowej projektu, dane adresowe jednostek operacyjnych projektu czy wycenę żetonu.

 

Ustawa ma nakładać również ograniczenia na nielicencjonowanych inwestorów co do wysokości ich maksymalnej inwestycji w pojedyncze ICO. Ta nie będzie mogła przekraczać 50 000 rubli, a więc około 900 dolarów. Najnowsza propozycja ministerstwa zakłada również zakaz dystrybucji i jakiejkolwiek promocji poszczególnych ICO przed uzyskaniem przez nie odpowiednich licencji ze strony uprawnionych do tego organów.

 

Jak podaje rosyjski portal informacyjny Forklog, ostateczna wersja ustawy powinna być gotowa „nie później” niż 1 lipca tego roku. Dokument będzie musiał zostać jeszcze przegłosowany przez rosyjską Dumę oraz Radę Federacji.


 

Europejski Bank Centralny „oczekuje” rozmów na temat bitcoina podczas najbliższego szczytu G20

 

Benoit Coeure, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, w jednej z wypowiedzi udzielonej podczas trwającego właśnie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, wyraził przekonanie o konieczności podjęcia międzynarodowych rozmów na temat bitcoina i innych kryptowalut podczas zbliżającego się szczytu G20.

 

„Społeczność międzynarodowa przygotowuje … na to odpowiedź i ja oczekiwałbym na przykład dyskusji podczas G20 w Buenos Aires w marcu, która bardzo mocno skupi się na tego rodzaju kwestiach.” – powiedział Coeure.

 

Pogląd Coeure’a pokrywa się z niedawną wypowiedzią ministra ekonomii Francji, Bruno Le Maire’a, który to również nalegał, aby bitcoin znalazł się na agendzie zbliżającego się szczytu:

 

„Mamy tu ewidentnie do czynienia z ryzykiem spekulacji. Wraz z innymi członkami G20 musimy rozpatrzyć w jakim stopniu jesteśmy w stanie uregulować bitcoina” - mówił wtedy Le Maire.


 

Dyrektor Banku Japonii o Bitcoinie

 

Japońskie władze wydają się podtrzymywać zgoła odmienne poglądy aniżeli np. Francja czy Rosja w kwestii regulacji sektora kryptowalut, co potwierdza ostatnia wypowiedź dyrektora generalnego Banku Japonii, Hiromi Yamaoki.

 

„Mamy niewątpliwie do czynienia z rosnącym zainteresowaniem ze strony światowych ustawodawców odnośnie tego jak radzić sobie z kryptowalutami. Podejście Japonii polegać będzie na myśleniu jak ograniczać nadmiar bez hamowania innowacji” – mówi Yamaoki.

 

Dyrektor Banku Japonii dodaje również:

 

„Nie jest pewne czy globalna współpraca będzie oznaczać globalną regulację. Może to oznaczać dzielenie wspólnych poglądów na temat ryzyka związanego z handlem kryptowalutami i próbę skonstruowania wspólnego przekazu. Globalna harmonizacja nie musi koniecznie oznaczać globalnej regulacji”.

 

Yamaoka postanowił podzielić się również swoim punktem widzenia odnośnie aktualnej kondycji japońskiej branży bitcoinowej:

 

„Jak dotąd nie sądzę, aby istniały jakiekolwiek większe problemy. Jednakże musimy przyglądać się temu uważniej. Jeżeli ryzyko finansowe okaże się zbyt wielkie, możliwe iż będziemy musieli podążyć za sugestią i podjąć wspólne starania razem z Agencją Usług Finansowych, aby utrzymać stabilność finansową [kraju].”