Podsumowanie51a

 

Mark Zuckerberg przyjrzy się kryptowalutom, poziom globalnego zadłużenia bije kolejne rekordy, DMM Group tworzy wyspecjalizowane laboratorium do prac nad technologią wydobycia kryptowalut , Visa blokuje pre-paidowe bitcoinowe karty płatnicze, Bitcoin w dziesiątce najbardziej popularnych artykułów na Wikipedii

 

Postanowienie noworoczne Marka Zuckerberga -  dowiedzieć się jak najwięcej o kryptowalutach

 

Jak wielu z nas, także i Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, ma swoje noworoczne postanowienia. W odróżnieniu od większości z nas on jednak tych postanowień dotrzymuje. Odwiedzić każdy z amerykańskich stanów, wyposażyć swój dom w system sztucznej inteligencji, przebiegnąć dystans 365 mil czy też nauczyć się Mandaryńskiego. To tylko niektóre z wyzwań, które już od 2009 roku stawia przed sobą Zuckerberg. W tym roku przyszedł czas na kolejne z nich. Jak dowiadujemy się z jednego z wpisów z jego osobistego konta na FB, w tym roku Zuckerberg zamierza poszerzać swoją wiedzę na temat technologii kryptowalut.

 

Prezes Facebooka przyznaje, iż w ostatnim czasie najbardziej nurtują go pojęcia związane m.in. z historią, wiedzą o społeczeństwie, filozofią polityki, mediami, rządem i technologią. W przypadku tego ostatniego chodzi zaś przede wszystkim o pojęcia centralizacji i decentralizacji.

 

„Wielu z nas zajęło się sprawami związanymi z technologią, ponieważ uważamy, że może być ona siłą decentralizującą, która oddaje władzę w ręce ludzi. Pierwsze  słowa misji Facebooka brzmiały – dać władzę ludziom. Jeszcze w latach ‘90 i ‘00 większość ludzi wierzyła, że technologia będzie siłą decentralizującą”.

 

W opinii Zuckerberga obecnie wiele osób traci jednak tę wiarę, postrzegając technologię głównie jako narządzie inwigilacyjne w rękach światowych rządów. Odpowiedzią na to, w jego mniemaniu, powinny być technologie szyfrujące i właśnie te związane z kryptowalutami.

 

„Jestem zainteresowany zgłębianiem pozytywnych, jak i negatywnych aspektów tych technologii oraz tego, jak najlepiej wykorzystać je w naszych usługach.” – dodaje na końcu swojego wpisu Zuckerberg.


 

Poziom globalnego zadłużenia bije kolejne rekordy

 

Poziom globalnego zadłużenia osiągnął w trzecim kwartale zeszłego roku rekordowy poziom 233 bilionów dolarów. To o 16 bilionów dolarów więcej niż wynosił ten sam wskaźnik pod koniec 2016 roku - dowiadujemy się z analizy waszyngtońskiego Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF).

 

Rekordowy poziom zadłużenia sektora prywatnego (z wykluczeniem sektora finansowego) osiągnęły takie kraje jak: Francja, Kanada, Hong Kong, Południowa Korea, Szwajcaria czy Turcja.

 

Jednocześnie, jak podaje IIF, dzięki przyspieszeniu wzrostu gospodarczego, już czwarty kwartał z rzędu spada relacja zadłużenia do PKB. Obecnie jest to 318 procent, w stosunku do rekordowych 321 procent z jakimi mieliśmy do czynienia w trzecim kwartale 2016 roku.

 

Według kalkulacji Organizacji Narodów Zjednoczonych, zakładając iż światowa populacja wynosi obecnie 7,6 miliarda, każdy z nas zadłużony jest już na ponad 30 000 dolarów.

 

ziemia

;)


 

RSK wykopuje pierwszy blok – potencjalnie duży krok naprzód w kierunku skalowalności bitcoina

 

Po blisko trzech latach przygotowań, wczoraj o godzienie 8:41 wykopany został początkowy blok RSK Labs, projektu łańcucha bocznego i smart-contractów dla bitcoina, który może znacząco przyspieszyć przetwarzanie transakcji BTC w sieci.

 

Tego typu projekt umożliwi transfer monet pomiędzy głównym łańcuchem bloków, a specjalnym łańcuchem bocznym, w którym funkcjonować będą jako tzw. ‘smart bitcoins’. Cała esencja tkwi jednak w tym, iż sieć RSK będzie mogła pochwalić się znacznie większą przepustowością – ta już teraz jest w stanie sięgać poziomu aż 100 transakcji na sekundę, a więc zakresu porównywalnego z możliwościami platformy Paypal. Docelowo, twórcy projektu mówią jednak o pułapie aż 20 000 transakcji na sekundę. Zanim to jednak nastąpi przed RSK faza co najmniej czterech miesięcy testów:

 

„Na początek w beta-sieci RSK (Bamboo) krążyć będzie zaledwie 21 "smartbitcoinów", te zostaną przydzielone pierwszym 100 firmom, które wzięły udział w programie pilotażowym RSK. I chociaż połączenie pomiędzy sieciami Bitcoina i RSK będzie w pełni funkcjonalne, tylko autoryzowane adresy będą w stanie wysyłać bitcoiny otrzymując w zamian "smartbitcoiny". Wszystkie środki pochodzące z adresów nieautoryzowanych będą zwracane.” – mówi Diego Gutierrez Zaldivar, CEO RSK Labs, dodając że ograniczenie to będzie stopniowo zmniejszane.

 

Na platformie Github do pobrania dostępny jest już klient węzła sieci RSK, a także portfel. Deweloperzy zadbali również o udostępnienie eksploratora bloków, a także panelu statystyk, aby każdy mógł na bieżąco obserwować działanie sieci. Nad kolejnymi wersjami portfeli dla RSK pracują już Jaxx i Mayetherwallet.


 

DMM Group tworzy wyspecjalizowane laboratorium do prac nad technologią wydobycia kryptowalut

 

Japoński operator portalu e-commerce DMM.com, mogący pochwalić się aż 27 milionami zarejestrowanych klientów, ogłosił wczoraj swoje plany mające na celu utworzenie specjalnego laboratorium, mającego prowadzić badania nad optymalizacją metod wydobycia kryptowalut. Jednostka ma nosić nazwę DMM Mining Labo.

 

Jak dowiadujemy się od przedstawicieli DMM Group, zespół laboratorium „ma przeprowadzić serię eksperymentów poprawiając konfigurację i tuningując nasze specjalne urządzenia ... w poszukiwaniu największej możliwej mocy hashującej.”

Plany DMM sięgają jednak dalej, włączając w to stworzenie własnych koparek do wydobywania kryptowalut, a także utworzenie własnej farmy wydobywczej:

 

„W 2018 roku DMM będzie plasować się w pierwszej dziesiątce największych farm wydobywczych na świecie.” – zapowiadają ambitnie inżynierowie DMM Mining Labo.

 

Co ciekawe, podobnego rodzaju plany, jeszcze we wrześniu zeszłego roku ogłosiła jeszcze jedna z największych korporacji medialno-internetowych w Japonii – GMO Internet. Ta z kolei zapowiedziała pracę nad nową generacją koparek opartych na technologii 7nm, czterokrotnie bardziej wydajnej niż obecnie wykorzystywane układy 16nm.


 

Visa blokuje pre-paidowe bitcoinowe karty płatnicze

 

Kilka najbardziej popularnych kart płatniczych doładowywanych za pomocą BTC lub Ethereum (ETH), umożliwiających dokonywanie tradycyjnych płatności jak i wypłat z bankomatów, decyzją Visa, zostało dzisiaj zablokowanych.

 

Chodzi o karty emitowane przez takie firmy jak: WaveCrest, BitPay, Cryptopay czy Bitwala. Amerykański gigant finansowy miał wystosować do każdej z nich instrukcję, nakazującą z dniem dzisiejszym natychmiastowe wstrzymanie oferowanych przez nie usług.

 

Według zapewnień przedstawicieli ww. firm, środki na każdej z tego rodzaju kart są jednak bezpieczne i w razie konieczności będą zwracane do portfeli kryptowalutowych ich właścicieli.


 

Bitcoin w pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych artykułów na Wikipedii w grudniu 2017

 

Każdego tygodnia Wikipedia publikuje listę 25 najchętniej czytanych artykułów. Lista udostępniona w ostatnim tygodniu grudnia pokazała jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się obecnie na świecie tematyka Bitcoina.

Artykuł o kryptowalucie znalazł się w tym zestawieniu na 9 pozycji, notując w tym tygodniu liczbę 721 663 wyświetleń. Pierwsze miejsce w rankingu tego tygodnia zajął artykuł o ósmej części cyklu Gwiezdnych Wojen – Ostatni Jedi.


Dobry humor każdego dnia

humor