11. Pizza Day – czy warto kupić dwie pizze za 10 000 BTC?

2021-05-22 Bitcoin

Jak już zapewne wiecie, dziś po raz 11. obchodzimy Pizza Day. Chodzi oczywiście o rocznicę zakupu dwóch placków pizzy za […]

Jak już zapewne wiecie, dziś po raz 11. obchodzimy Pizza Day. Chodzi oczywiście o rocznicę zakupu dwóch placków pizzy za 10 000 Bitcoinów.

11. Pizza Day

Pizza Day pokazuje, jak bardzo zmieniło się postrzeganie BTC i jak mocno urosła cena kryptowaluty.

Dla przypomnienia: 22 maja 2010 r. Laszlo Hanyecza kupił 2 pizze Papa John`s. Zapłacił za nie aż 10 000 Bitcoinów. Był szalony? Nie, wtedy jeden Bitcoin był warty – delikatnie mówiąc – niewiele. Koneser pizzy i posiadacz 10 000 BTC myślał zapewne, że robi interes życia. W końcu pozbyć się cyfrowych „punktów” i w zamian zamówił dwie pyszne pizze!

Nie było to tak, ażeby Bitcoiny miały wtedy jakąkolwiek wartość, zatem pomysł przehandlowania ich za pizze wydawał się niesamowicie atrakcyjny. Nikt nie wiedział, że to stanie się takie wielkie

– mówił w 2013 r. w wywiadzie dla „The New York Times”.

Rok temu za 1 BTC płacono na giełdach 9 100 USD. Dziś – mimo sporej korekty – 36 000 USD. Oznacza to, że 10 000 BTC jest warte 360 mln USD. Laszlo mógłby więc za swoje Bitcoiny zostać właścicielem krajowej sieci pizzerii. Dla przykładu, według rankingu amerykańskiego tygodnika Business Week w 2004 r. sama marka Pizza Hut była warta 5 mld dolarów.

pizza day

Zjedz dziś pizzę

Z okazji 11. Pizza Day firmy z rynku BTC mają dla was parę niespodzianek. Gemini UK i OKCoin rozdają darmowe kupony na pizzę.

Z okazji dzisiejszego dnia niektóre firmy przekazują też darowizny na cele charytatywne. Fidelity Digital Assets przekaże darowizny na rzecz Global Food Banking.

Nowa marka Bitcoin Pizza Anthony’ego Pompliano przekaże zaś wsparcie na rzecz Funduszu Rozwoju Bitcoin Fundacji Praw Człowieka.

Z kolei sam Laszlo, mimo zapewne pewnej traumy sprzed dekady, nadal jada pizzę.

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne monety, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Tagi
bitcoin btc cena btc kurs btc pizza day

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.