Jedynie 0,3% podatników straci przez nowy system podatkowy – uważa administracja Bidena

Ekonomia Wiadomości

Wysoki rangą anonimowy urzędnik administracji Joe’ego Bidena twierdzi, że tylko 0,3% podatników w USA może być dotkniętych wyższymi podatkami, które […]

Wysoki rangą anonimowy urzędnik administracji Joe’ego Bidena twierdzi, że tylko 0,3% podatników w USA może być dotkniętych wyższymi podatkami, które planuje wprowadzić Biały Dom.

Tylko 0,3% podatników straci przez zmiany podatkowe

Niedawno okazało się, że Biały Dom, w którym urzęduje już Joe Biden, chce podwyższyć próg podatkowy dla najlepiej zarabiających. Byłby to cios dla inwestorów giełdowych.

Jest coraz więcej dowodów na to, że w ostatnich latach w rzeczywistości wiele zysków na samym szczycie drabiny społecznej w USA było generowanych nie pracą, ale poprzez „tak zwane rynkowe stopy zwrotu, czynsze itd”, twierdzi anonimowy urzędnik Białego Domu, który rozmawiał z Financial Times. Jego zdaniem „opodatkowanie ludzi, którzy radzą sobie wyjątkowo dobrze w gospodarce”, jest czymś dobrym.

Zgodnie z planem Bidena stawka podatku od zysków kapitałowych dla osób zamożnych wzrośnie do 39,6% z obecnej stawki bazowej wynoszącej 20%. W przypadku osób zarabiających rocznie 1 milion dolarów lub więcej nowej najwyższej stawce będzie towarzyszyć tzw. podatek wyrównawczy, co spowoduje wzrost stawki podatku od zysków kapitałowych i dywidend w USA do 43,4%.

Urzędnik administracji Bidena zauważył, że nowy plan jest zgodny z tym, co w czasie kampanii wyborczej głosił obecny prezydent USA.

0,3% podatnikówKrytyka planów Bidena

Niektórzy inwestorzy, w tym miliarder Tim Draper, skrytykowali nowy plan podatkowy. Draper, znany zwolennik kryptowalut, argumentował, że podatek od zysków kapitałowych w wysokości 43,4% „może zabić złotą gęś, jaką jest Ameryka”, a podatki w Kalifornii mogą wynieść nawet 56,4%, co oznacza „śmierć dla [zjawiska] tworzenia miejsc pracy”.

Zdaniem inwestora Bitcoin może potencjalnie stać się przystanią dla zaniepokojonych inwestorów.

Odtrutką na uciskający rząd i podatki jest… Bitcoin – stwierdził Draper.

Graham Newhall, doradca ds. komunikacji w Blockchain Association, powiedział Cointelegraphowi, że organizacja popiera pomysł, w którym to stawka 28% byłaby optymalna dla rynku.

– Z drugiej strony, rynek kryptowalut jest pełen hodlerów, a ci ludzie mają już bardzo długoterminową perspektywę na inwestycje w kryptowaluty, więc mogą nie być skłonni do sprzedaży – dodał.

Tagi
biden Joe Biden podatki system podatkowy USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.