Kurs27905

Bitmarket

Bitcantor1

 

sprite

 

Lekarstwem na zapychanie się sieci Bitcoin ma być przełożenie mikropłatności poza główny łańcuch. Po to powstała sieć Lighting, wymagająca jednak wprowadzenia do protokołu Bitcoin zmian w postaci SegWit.

 

Czekając na aktywację SegWit w sieci Bitcoin, otrzymujemy kolejne ulepszenie protokołu Lighting – Sprite.

 

Zasadniczą zmianą jaką wprowadza Sprite, jest szybsza obsługa „cofnięcia się” płatności, np. w przypadku gdy transakcja nie dojdzie do skutku. W Lighting w takim przypadku wysyłający czeka na zwrot monet tym dłużej, im dłuższy kanał płatności został stworzony do obsługi transakcji (czas blokowania musi się skończyć na każdym z węzłów przekazujących). Implementacja Sprite powoduje, że upłynąć musi tylko jeden (najdłuższy) z czasów na ścieżce.

 

Rozwiązanie to ma jednak przed sobą pewną trudność – obecny język skryptowy Bitcoin nie pozwala na wykonanie operacji niezbędnych do obsługi płatności w ten sposób. O ile więc wprowadzenie Lighting będzie możliwe niemal „natychmiast” po aktywacji SegWit, o tyle dla Sprite konieczny będzie kolejny softfork zwiększający możliwość języka skryptowego w wymaganym zakresie.

 

Dzięki działającemu SegWit nie będzie stanowić to wielkiego problemu, bowiem bezproblemowe rozwijanie języka skryptowego jest jednym z dobrodziejstw jakie SegWit wprowadzi.

 

Autorzy Sprite mają nadzieję, że pomysł zostanie szybko zaadaptowany w protokole Raiden – odpowiedniku Lighting już działającym w sieci Etherum.

 

 

bitbay 3.0

infobtc-1160x653

FlyingAtom