кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs30600

Bitmarket

 

bloki

zdjęcie: Philippe Put

Minął tydzień od zmiany nagrody za blok z 25 na 12.5BTC. Jak się okazuje wszelkie obawy czy czarne scenariusze o których pisano w różnych serwisach internetowych nie sprawdziły się.

 

Możemy już stwierdzić na pewno, że moc sieci po zmianie nagrody nie spadła. Utrzymuje się na zbliżonym poziomie co przed zmianą. Wcześniej, tuż po zmianie analiza mocy nie miała sensu, gdyż kopanie bloków ma charakter losowy.

 

Z tego powodu moc sieci faluje, kształtem często zbliżając się do pseudo-sinusoidy.

 

trudność

bitcoinwisdom.com

 

Dzieje się tak ponieważ moc sieci obliczana jest wyłącznie na podstawie szybkości wpadania bloków. Jeśli przykładowo w danym dniu zamiast spodziewanych 144 bloków wpadnie 130, moc sieci którą można odczytać na różnych serwisach będzie mniejsza niż w dniu w którym wpadnie ich np. 160.

 

Górnicy nie liczą bloku z jakiegoś wzoru, tylko z powodu jednokierunkowości i nieodwracalności funkcji skrótu "zgadują go". Tak samo jak w przypadku zahashowanych haseł, gdzie jedyną metodą jest brute force. Liczba możliwych kombinacji jest określana przez trudność. 

 

Przez to blok może wpaść już po kilku sekundach (jak trzy pod rząd na obrazku niżej) zgadywania przez kopalnie jak i po kilkudziesięciu minutach. To dlatego bloki wpadają nie co ściśle określony czas lecz losowo, jednak dzięki regulowanej trudności średnio jest to co 10 minut.

 

blokiczas

blockchain.info

 

Z tego powodu dopiero po kilku dniach można stwierdzić, czy moc po zmianie nagrody rzeczywiście spadła, utrzymuje się bez zmian czy rośnie. W obecnej chwili spodziewany jest nawet wzrost trudności przy najbliższej zmianie (która, odbywa się średnio co 14 dni) o 0.29% co może świadczyć nie o spadku, ale nieznacznym wzroście mocy, mimo spadku opłacalności miningu o 50%.

 

Taki stan rzeczy i brak utraty mocy przez sieć spowodowany jest wzrostem ceny w ciągu ostatnich miesięcy.

 

kurs2

 bitcoinwisdom.com

 

Spadek nagrody za blok o połowę ma podobny efekt co wzrost trudności o 100%. Przykładowo jeśli górnik zarabia 1BTC dziennie przy trudności X to jeśli trudność wzrośnie o 100%, będzie zarabiał już tylko 50% tego co wcześniej, czyli podobnie jak po zmianie nagrody za blok.

 

Trudność 2x mniejszą niż obecnie mieliśmy na początku tego roku i 5x mniejszą na początku 2015 roku. Zjawisko podobne do zmiany nagrody za blok w perspektywie  górnika miało już miejsce kilka razy w ciągu 1.5 roku. Z tego punktu widzenia zmiana nagrody za blok straszna nie jest, tu jest jednak taka różnica, że zmiana trudności jest w miarę płynnie rozłożona w czasie.

 

Na początku 2015 roku górnik mając koparki o mocy 90TH (90 typowych koparek po 1TH) zarabiał przykładowo 1BTC dziennie czyli 200$. Przed zmianą nagrody trudność była już większa o 500%, więc górnik zarabiał już 0.2BTC. Teraz po zmianie nagrody zarabia 0.1BTC wartych około 670$ czyli mniej niż na początku tego roku. Jednak od tego czasu pojawiły się koparki (np. Antminer S9) nawet 14x wydajniejsze, więc górnik jeśli ma nowszy sprzęt np. 30 koparek po 14TH, dalej będzie zarabiał 1BTC dziennie, lecz wyda o połowę mniej na koparki i zapłaci o połowę mniejszy rachunek za prąd.

 

Trzeba dodać też, że kurs jest zmienny, na początku roku spadł chwilowo nawet do 150$, więc z tej perspektywy górnik obecnie zarabia więcej niż w tych dniach kiedy kurs utrzymał się na tak niskim poziomie. Wyłączanie koparek z powodu chwilowego spadku kursu byłoby nieopłacalne dlatego górnicy bardziej sugerują się ceną średnią.

 

Nawet jeśli moc zaczęłaby spadać po zmianie nagrody za blok, to Bitcoin ma mechanizm regulacji trudności i wraz ze spadkiem mocy spadałaby trudność przez co opłacalność by rosła a wraz z nią powtórnie moc. Gorzej jeśli duży spadek mocy nastąpiłby gwałtownie tuż po zmianie trudności, wtedy przez pewien czas nasz transakcje zatwierdzałyby się wolniej. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca dzięki kolejnej regulacji tym razem ekonomicznej, która nie jest zaszyta w protokole Bitcoina, ale świetnie działa. Bitcoin reguluje się, więc sam pod każdym względem i technicznym i ekonomicznym. Działa to do tej pory bardzo dobrze.

 

bitbay 3.0

FlyingAtom