кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs27253

Bitmarket

 

cyberlaw.pl

 

Dzisiaj odpowiem na Wasze pytania dotyczące smart contractów, które przesyłacie do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Wybraliśmy dwa, które mogą Was szczególnie zainteresować.

 

Ktoś niedawno wykorzystał lukę w smart contract Ethereum i stał się posiadaczem żetonów wartych 30mln dolarów. Czy jest to przestępstwo? Czy osoba, która nabyła monety Ethereum o wartości 30 milionów dolarów, wykorzystując lukę w inteligentnym kontrakcie jest złodziejem? hakerem? popełniła w ogóle jakieś przestępstwo? w jakim kraju? będzie ścigana listem gończym? może zatrzymać nabyte monety?"

 

Zakładam, że wiemy co to jest smart contract. Jeśli ktoś nie wie to odsyłam np. tutaj albo tutaj. Odpowiadając na pytanie. Pamiętacie Fundusz TheDAO i sprawę z ubiegłego roku jak atakujący wykorzystał błąd dotyczący funkcji przesyłania środków przy wychodzeniu z funduszu i przelewał sobie po kolei krypto-monety (tutaj więcej). Abstrahując od tego, że była to luka to działał w określonym celu a jego późniejsze zachowanie z ofertą 1/3 pozyskanych pieniędzy dla górników, jeśli nie zgodzą są na potwierdzenie aktualizacji jednoznacznie wskazywało, że jego zachowanie nie było to ani zgodne z zasadami współżycia społecznego ani co więcej zgodne z prawem.

 

Jeśli chcemy by np. poprzez smart contract można było zawrzeć umowę to musi ta relacja być zgodna z przepisami prawa właściwymi dla zawierania czynności prawnych.

 

Jeśli mamy tradycyjną umowę i ktoś zapisze w niej, że może jednostronnie zmieniać warunki bez informowania drugiej strony to w większości przypadków będzie to naruszenie równowagi stron umowy i taki zapis nie będzie ważny. Z całą pewnością wtedy gdy będzie się to wiązało ze skrajnym pogorszeniem sytuacji jednej ze stron. Kolejna kwestia to cały szereg wad oświadczeń woli. A na samym końcu wręcz pozostaje oczywisty temat jakim jest związanie warunkami umowy osób, które do tej umowy przystępują.

 

Teraz wyobraźmy sobie sytuację, że 5 osób podpisuje umowę i ma ona wywoływać dla nich określone skutki prawne. Tylko dla nich. Nagle pojawia się osoba trzecia, która podmienia wszystkim treść umów i dodaje tam siebie jako beneficianta wszystkich praw i nakłada więcej zobowiązań na wspomniane 5 osób. Oczywiście siebie też dopisuje jako stronę kontraktu.

 

W przypadku opisanym powyżej mamy jednoznacznie sytuację wskazującą na działanie podstępne, żeby nie powiedzieć wprost, że to oszustwo. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 286§1 KK „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.“.

Wykorzystywanie luk bezpieczeństwa do osiągania korzyści majątkowych nie jest działaniem, które można nagradzać.  Czym innym jeżeli ktoś odkryje lukę i poinformuje o tym i otrzyma za to wynagrodzenie. W innym wypadku to oszustwo, którym powinna zająć się prokuratura. W tym wypadku każdy z pokrzywdzonych powinien zgłosić się do prokuratury wedle miejsca swojego zamieszkania.


 

Czy umowa/kontrakt/regulamin może być napisany w języku Solidity? Soldity to język programowania używany w Ethereum.


I teraz wracamy do punktu wyjścia czyli tego, że jeśli chcemy smart contract traktować jako czynność prawną to musi ona spełniać cechy czynności prawnej i podlegać reżimowi prawnemu. Odpowiadając krótko i nie wdając się w wywody prawnicze oraz skupiając się na tym, że na chwilę obecną stronami czynności prawnych mogą być tylko ludzie to smart contract dla rozpoznawania przez urządzenia może być zapisany w Solidity, ale powinna być także wersja czytelna w sposób łatwy i zrozumiały dla ludzi – napisana albo w j. angielskim albo innym zrozumiałym dla odbiorcy.

 

 


BetaMarek

Beata Marek jest prawnikiem i właścicielem Cyberlaw.pl.

Na co dzień łączy biznes z prawem i bezpieczeństwem teleinformatycznym.

Uwielbia pracę w interdyscyplinarnych zespołach i atmosferę startupów.

Specjalizuje się w prawie nowych technologii.

--

 

Wpis ma charakter edukacyjny. Nie ma wydanych oficjalnych zaleceń ze strony Ministerstwa w zakresie walut cyfrowych i kontraktów terminowych. Wpis nie odnosi się do konkretnego stanu faktycznego. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie materiału w jakikolwiek sposób, w tym nie ma wpływu na to czy podmiot podejmie lub nie jakąkolwiek czynność lub czynności.

 

bitbay 3.0

FlyingAtom