кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs27939

Bitmarket

 

imf

 

Opublikowany niedawno przez MFW dokument wysyła do banków jednoznaczny przekaz, iż te powinny znacznie uważniej przyjrzeć się technologii kryptowalut, aniżeli robiły to dotychczas. Tego samego typu uwagę MFW kieruje jednak również do międzynarodowych jednostek legislacyjnych.

 

„Gwałtowne zmiany w technologii cyfrowej, przeobrażają przestrzeń usług finansowych” – wyczytujemy m.in. z dokumentu opublikowanego 19 czerwca, autorstwa dziewięciorga uznanych ekonomistów współpracujących z MFW, m.in.: Donga He, Rossa Leckow czy Vikrama Haksara.

 

W ich opinii, transformacje tego rodzaju, tworzą wiele nowych możliwości, zarówno dla samych klientów jak i usługodawców, a nawet ustawodawców. Niemniej, autorzy raportu zwracają również uwagę na pewne problemy, w tym: natury regulacyjno-prawnej, zaufania, bezpieczeństwa, skalowalności, a także przejrzystości czy prywatności danych; z którymi trzeba będzie się zmierzyć w przyszłości, chcąc efektywnie wprowadzać w życie potencjał nowego rodzaju technologii finansowych.

 

„Ogólnie rzecz ujmując, sektor finansowy jest gotowy na zmianę. Ciężko jest jednak przesądzać czy będzie to zmiana ewolucyjna czy rewolucyjna. Ustawodawstwo wymagać będzie sprytu, eksperymentacji i współpracy”

 

W tym współpracy międzynarodowej pomiędzy jednostkami ustawodawczymi, bankami i Bankiem Centralnym, a wszystko to z aktywnym udziałem samego MFW, czytamy również w dalszej części raportu.

 

Jak podkreślają autorzy dokumentu, legislacja będzie musiała skupiać większą niż dotąd uwagę na uczestnikach rynków finansowych jak również na ich konkretnych aktywnościach rynkowych.

 

Bardziej zróżnicowana grupa firm i platform korzystających z nowego rodzaju technologii w sektorze fintech (financial technology – technologia finansowa), oferujących nowego rodzaju usługi finansowe, wymuszać zaś będzie silniejsze [odgórne] zarządzanie i konieczność wypracowania „nowych reguł i standardów dla zarządzania integralnością danych, algorytmów i platform”.

 

Co więcej, w obliczu gwałtownych zmian technologicznych, nowe ustawodawstwo, zmuszone będzie poszukiwać właściwego balansu pomiędzy wydajnością, a stabilnością systemów finansowych, jak również prywatnością, a przejrzystością przesyłanych za ich pomocą danych.

 

Mówiąc „nowe technologie w sektorze fintech”, ekonomiści MFW mają przede wszystkim na myśli technologię kryptowalut w tym Bitcoina (słowo „Bitcoin” pojawia się w raporcie kilkukrotnie) oraz stanowiącą ich fundament, technologię rozporoszonej księgi (łańcucha bloków).

 

Twórcy raportu przykładają dużą uwagę do potencjału technologii łańcucha bloków, będącego fundamentem Bitcoina i innych kryptowalut. Nie ukrywają, że jego zdecentralizowana natura posiada ogromne możliwości, aby wprowadzać dalekosiężne zmiany w obecnym, globalnym systemie finansowym.

 

„Zacierają się granice pomiędzy pośrednikami, rynkami i dostawcami nowego rodzaju usług” – piszą ekonomiści MFW.

 

Autorzy dokumentu nie ukrywają również, iż obecny system finansowy, w tym bankowy, posiada wiele niedoskonałości, które technologia kryptowalut, z dużym prawdopodobieństwem, wkrótce rynkowo zagospodaruje. Wśród nich, na pierwszy plan wysuwa się jednak przede wszystkim branża płatności transgranicznych.

 

„Sfera płatności międzynarodowych jest szczególnie dojrzała do zmian i może czerpać korzyści z nowych technologii” – MFW.

 

Autorzy dokumentu nie pozastawiają złudzeń - obecne rozwiązania technologiczne w tej branży pozostawiają wiele do życzenia, generując m.in. niepotrzebną ilość pośredników czy też zbyt wysokie bariery wejścia na rynek dla nowych graczy i związane z tym zjawiska monopolistyczne. To zaś pociąga za sobą m.in. wyższe koszty transakcyjne czy nadmiernie wydłużony czas realizacji tego typu operacji.

 

Rozwiązanie ekonomiści MFW dostrzegają w technologii łańcucha bloków:

 

„W epoce Internetu … nie ma rozróżnienia pomiędzy wiadomością [elektroniczną] kierowaną do krajowego czy zagranicznego odbiorcy; w obu przypadkach wystarczy pojedyncze kliknięcie. Wiadomość to wiadomość; czy w przyszłości płatność nie mogłaby być po prostu płatnością?”

 

MFW nie wyklucza również możliwości, iż w niedalekiej przyszłości możemy mieć do czynienia z „narodowymi kryptowalutami”, jak również tymi „emitowanymi” przez sam Bank Centralny.

 

Fotografia na licencji Creative Commons:Flickr.com

bitbay 3.0

FlyingAtom