кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs27253

Bitmarket

 

sydney2

 

W budżecie federalnym na lata 2017-18, australijski rząd zobowiązuje się do zmienienia obowiązujących dotychczas zasad dotyczących opodatkowania Bitcoina i innych kryptowalut.

 

Zmiany mają wejść w życie z początkiem lipca tego roku. W opublikowanym wczoraj komunikacie, zatytułowanym „Wspieranie innowacji i sektora technologii finansowych”, australijska skarbówka pisze:

 

„Od 1 lipca 2017 roku, nabywanie walut cyfrowych nie będzie już podmiotem opodatkowania podatkiem VAT, pozwalając, aby waluty cyfrowe traktowane były tak jak [tradycyjne] pieniądze w odniesieniu do opodatkowania VAT.”

 

Dotychczas, Bitcoin jak i pozostałe kryptowaluty posiadały w tym kraju prawny status „majątkowych dóbr niematerialnych”. W praktyce przekładało się to na fakt, iż używając kryptowalut do zakupu jakiegoś towaru lub usługi, Australijczycy zmuszeni byli do zapłacenia VAT-u dwukrotnie. W pierwszej kolejności, w momencie nabycia kryptowaluty (np. na giełdzie lub poprzez system przetwarzania płatności kryptowalutowych) i kolejny raz w momencie wykorzystania kryptowaluty do konkretnej transakcji.

 

Obrazowo przedstawia to Daniel Alexiuc, prezes usytuowanego w Brisbane start-upu bitcoinowego Living Room of Satosh, w wypowiedzi udzielonej portalowi cryptocoinnews.com.

 

„Oryginalne rozporządzenie Australijskiego Urzędu Skarbowego [Australian Taxation Office, ATO], rzekomo jedyna obowiązująca interpretacja obowiązującego prawa, dawała rezultat w postaci podwójnego opodatkowania Bitcoina. Przykładowo, jeśli płacisz równowartość 4 dolarów w bitcoinach za kawę, zapłacisz 40 centów podatku VAT za kawę i ponownie 40 centów za Bitcoina, którego wykorzystałeś do zapłacenia za kawę.”

 

Taki stan rzeczy utrzymywał się przez ostatnie lata, przekładając się w efekcie na frustrację zarówno wśród australijskiej społeczności korzystającej z kryptowalut, jak i biznesów, w tym obiecujących start-upów z branży bitcoinowej, które nierzadko zmuszone były z tego powodu do przenoszenia swojej działalności za granicę.

 

„Podwójne opodatkowanie Bitcoina związane ze sprzedażą bitcoinów, sprawiało, że z finansowego punktu widzenia, używanie Bitcoina przez australijskie biznesy nie miało żadnego sensu, odkąd czynienie tak byłoby o 10% bardziej kosztowne niż używanie gotówki, kart kredytowych czy innego rodzaju opcji płatności. Tak więc, aż do tego momentu, Bitcoina używały głównie, jedynie pojedyncze osoby [fizyczne].” – dodaje Alexiuc.

 

Także, wspomniany powyżej, start-up Daniela Alexiuca został, w październiku 2014 roku, zmuszony do zawieszenia swojej działalności, jako rezultat wprowadzenia niekorzystnych zmian w australijskim prawie podatkowym.

W swoim oświadczeniu, prezes australijskiego Living Room of Satoshi pisał wtedy:

 

„To niezmiernie rozczarowujące, ale jesteśmy jedną z młodych i innowacyjnych firm, które zostały skrzywdzone przez ostatnie rozporządzenia ATO odnośnie VAT’u i bitcoina. To rozporządzenie czyni w praktyce niemożliwe, dla każdego australijskiego biznesu, wykorzystanie Bitcoina jako waluty, którą miał być w swym założeniu.”

 

Fakt ten, australijski rząd wydawał się zauważyć już co najmniej rok temu. Czego wyraz dał początkowo w marcowym komunikacie, a następnie w majowym oświadczeniu zawartym w zeszłorocznym budżecie, dając tam jednoznacznie do zrozumienia iż, zamierza w przeciągu najbliższych miesięcy podjąć dyskusje i konsultacje z zainteresowanym sektorem finansowym, czego rezultatem miałyby być prace nad nowym projektem, mającym ostatecznie znieść podwójne opodatkowanie dla kryptowalut.

 

W jednym z tych dokumentów czytamy również, iż „Australijski Urząd Skarbowy jest w stanie wyodrębnić ponad 600 różnych walut cyfrowych, każdą posiadającą odmienny protokół dla przetwarzania i zatwierdzania transakcji z odrębnym podejściem do wzrostu podaży jednostek danej waluty cyfrowej.”

 

Nie są to jedyne zmiany jakie australijska legislatura planuje wprowadzić odnośnie kryptowalut w najbliższym czasie. Rząd zapowiedział również prace nad wprowadzeniem dodatkowych regulacji typu KYC [Know Your Customer] i AML [Anti-Money Laundering], (mających - przynajmniej w teorii - za zadanie zapobiegać nielegalnemu przepływowi kapitału, czy też tzw. „praniu brudnych pieniędzy), dla obecnie operujących w kraju biznesów kryptowalutowych, w tym giełd, jak również potencjalne zmiany w prawie dla firm i aplikacji współpracujących z technologiami łańcucha bloków.

 

Zwolnienie Bitcoina z podwójnego opodatkowania w praktyce oznacza wysyp bitcoinowych startupów oraz wzrost zainteresowania kryptowalutami w Australii. Nowa infrastruktura a co za tym idzie większa liczba użytkowników Bitcoina, długoterminowo powinna wpłynąć pozytywnie na kurs.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

                                                                                                                                             

bitbay 3.0

FlyingAtom