кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs25006

Bitmarket

parlamenteuropejski

 

W zeszłym roku Parlament Europejski przejawiał wręcz entuzjazm do Bitcoina i technologii łańcucha bloków, widząc w nich powiew nowoczesności mogący rozruszać skostniałą nieco europejską gospodarkę.

 

Unia Europejska nie byłaby sobą, gdyby nie robiła tego co umie najlepiej, czyli regulacji i kontroli. Podczas zagłębiania się w działanie Bitcoina, europarlamentarzyści dostrzegli to do czego został on stworzony: zastąpienia tradycyjnego systemu finansowego ze wszystkimi jego patologiami.


Od początku bieżącego roku pojawiają się więc różnego rodzaju dziwaczne pomysły mające w zamyśle okiełznać czy też pokonać Bitcoina. Do tej pory mieliśmy projekt rozszerzenia obowiązującej dyrektywy europejskiej na temat przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Obecnie pojawił się projekt zupełnie nowej dyrektywy na temat nowych technologii w finansach, oraz obszerny zestaw poprawek do niego zgłoszonych przez Komisję Gospodarczą i Monetarną UE.


W poprawkach tych dostrzegamy kilka dowodów na rosnącą wiedzę urzędników na temat Bitcoina, a co za tym niestety idzie, coraz lepiej wymierzone próby regulacji.


W jednej z poprawek na przykład próbuje się zanegować wyrok ETS zwalniający transakcje wymiany Bitcoina na waluty fiat z podatku VAT.


W innej z kolei członkowie komisji sugerują przyjrzenie się bitcoinowym mikserom monet i roli, jaką pełnią one w procederach przestępców wykorzystujących Bitcoina. Zaleca się podjęcie bliżej nie zdefiniowanych kroków wobec takich mikserów. Znając poczynania UE, najprawdopodobniej zostaną zdelegalizowane niczym terroryzm ;)


Jeszcze jednym zmartwieniem jest energochłonność kopania Bitcoina. Sugeruje się podjęcie badań nad mniej energetycznie wymagającymi sposobami kryptograficznej weryfikacji łańcucha bloków. Trochę uwagi poświęcono też pomysłom „solarcoin” czyli wypłacania małym producentom sprzedającym energię z paneli słonecznych do sieci energetycznej, należności w kryptowalutach. Tu o dziwo pada stwierdzenie, że „obecne pojawianie się konkurencji między walutami narodowymi, a prywatnymi walutami wirtualnymi może przynieść korzyści innowacyjne i poprawić stabilność cen”. To niewątpliwie nieco zaskakuje wobec tylu wycelowanych w Bitcoina obostrzeń, ale przecież ten przyszły solarcoin wcale nie musi być Bitcoinem, a może być walutą kontrolowaną przez rządy.


Trzeba też pamiętać o tym, że to na razie poprawki do nieprzegłosowanego projektu. Wiele z nich to zapewne „balony próbne” wypuszczane w stronę społeczeństwa, celem zarejestrowania jego opinii. Niemniej część z tych pomysłów może przyjąć w przyszłości formę unijnego prawa.

 

 

bitbay 3.0

FlyingAtom