кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs25080

Bitmarket

 

Wenezuela policja

 

Wenezuela jest jednym z krajów, gdzie Bitcoin nie jest mile widziany przez rząd. Jak się okazuje rządowe akcje skierowane przeciwko bitcoinowi przynoszą odwrotny efekt od zamierzonego.

 

Wenezuela jest krajem borykającym się z hiperinflacją (prawie 700 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy), która sprawia, że zamiast portfeli Wenezuelczycy muszą nosić ze sobą siatki z pieniędzmi. Banknoty każdego dnia warte są coraz mniej. Część banków wprowadziło w swoich bankomatach limity dziennych wypłat.

 

Nie dziwi więc fakt, że Bitcoin cieszy się w tym kraju dość sporą popularnością oraz, że nie jest lubiany przez rząd, który traci w ten sposób kontrolę (przez hiperinflację dość wątpliwą) nad pieniądzem.

 

Bitcoin w Wenezueli nie ma lekko. W październiki 2015 strony związane z Bitcoinem padły ofiarą niby przypadkowej blokady. Szybko okazało się, że dostępu nie mają jedynie internauci korzystający z łącz największego w Wenezueli operatora Internetu CANTV, niegdyś firmy prywatnej, obecnie kontrolowanej przez rząd.

 

W marcu 2016 roku wenezuelska agencja wywiadowcza Servicio Bolivariano de Inteligencia - SEBIN (służby specjalne), aresztowała w Valencii  w stanie Carabobo 2 osoby pod zarzutem... wydobywania bitcoinów. Służby podczas swojej "bohaterskiej" akcji, zarekwirowały 41 koparek i 4 laptopy.

 

Kilka dni temu przeprowadzono kolejne dwie akcje przeciwko bitcoinowym górnikom. W pierwszej akcji aresztowano 4 osoby za nielegalne wydobywanie bitcoinów oraz zarekwirowano 300 koparek. Druga akcja była jeszcze większa i łupem wenezuelskiej policji padło 11000 koparek, aresztowano dwie osoby. Co ciekawe, jak podaje policja w oficjalnym komunikacie, obie kopalnie należały do „międzynarodowej sieci działającej z Polski”.

 

bitcoin venezuela

zdjęcie: www.diariobitcoin.com

 

Również w Wenezuelskiej telewizji i w innych mediach cykliczne emituje się programy, które ostrzegają przed Bitcoinem stawiając go w złym świetle.

 

Ostatnio ofiarą walki z Bitcoinem padła największa wenezuelska giełda SurBitcoin, której Bank Banesco zamknął konta. Efekt okazał się zaskakujący. Handel przeniósł się na Localbitcoin a wolumen krajowy na parze BTC/Bs.F wzrósł prawie dwukrotne przekraczając po raz pierwszy miliard boliwarów i stale rośnie.

wenezuelalocalbitcoins

 

Z walki z Bitcoinem zrezygnowała już Rosja, zdając sobie sprawę, że jest to niemożliwe a wręcz szkodliwe z punktu widzenia rozwoju technologicznego. Wydaje się, że Wenezuela poprzez swoje działania, zamiast zniechęcać obywateli do Bitcoina wywołuje reakcję odwrotną powodując, że wolumen transakcyjny w tym kraju rośnie. Zamknięcie giełd jak widać, również nie jest skutecznym sposobem na walkę z Bitcoinem.

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

bitbay 3.0

FlyingAtom