кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs30560

Bitmarket

Bitcantor1

cyberlaw.pl

Dziękuję za pytania. Świetnie, że wspólna inicjatywa cyberlaw.pl i bitcoin.pl nadal żyje! Cieszy mnie też, że coraz więcej osób pyta o to jak skorzystać z BTC w swojej działalności gospodarczej. Odpowiadam dzisiaj właśnie na dwa takie pytania, które są szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy chcą sprzedawać usługi/towary za pomocą wirtualnych walut oraz na jedno związane z tym jak rozliczać pozyskane BTC od klienta. Zaczynamy:


1. Kupując Bitcoin płacę Vat, czy później obracając nim również? Gdybym sprzedawał produkty lub usługi za Bitcoiny jako przedsiębiorca, jak wygląda sprawa regulacji podatków? Cit? Pit? Vat? 

 

Wymiana BTC na walutę będącą krajowym środkiem płatniczym np.. na złotówki jest zwolniona z VAT zgodnie z wyrokiem ETS z 2015r., o którym pisano już na bitcoin.pl tutaj. Możliwe jest także zastosowanie stawki 0% jeśli np.. jest to eksport usług.

 

Pamiętajmy, że wymiana to jedna czynność prawna, a druga czynność prawna to sprzedaż towaru/usługi za BTC.

 

W momencie gdy sprzedajesz produkt lub usługę jego cena powinna być podana w walucie, w której się rozliczasz z klientem, ale także powinien podany zostać jej przelicznik. Przykładowo jeśli masz firmę zarejestrowaną w Polsce a usługa kosztuje 100 $ to klient może zapłacić 100$, ale na fakturze powinien zostać podany także kurs NBP dla tej waluty w przeliczeniu na złotówki z dnia poprzedniego na dzień wystawienia faktury (sprzedaży usługi/towaru). W ten sposób księgowość najlepiej rozliczy przychód. Jeśli chcesz mieć tylko ceny w BTC musisz podać na fakturze a także już w momencie dokonywania płatności kurs po jakim dokonywana jest sprzedaż i skąd ten kurs pochodzi czy też w jaki sposób jest ustalany. Nie powinien on jednak odbiegać rażąco od kursów giełdowych.

 

Oczywiście do sprzedaży usług lub towarów stosujesz stawkę podatkową obowiązującą w dniu ich sprzedaży. To jest już odrębna czynność prawna niż wymiana, której dokonałeś wcześniej. Właściwą stawkę podatkową najlepiej ustalić z księgowym jeśli samemu nie jest się pewnym.

 


 

2. Chciałbym przyjmować bitcoiny w moim sklepie internetowym, bez pośredników w postaci operatorów płatności. Czy według polskiego prawa klient może zapłacić mi za towar w BTC? Jak ewentualnie udowodnić wartość przyjętych bitcoinów, jeśli ich kurs nie jest oficjalnie notowany?  Jeśli sprzedam bitcoiny przyjęte jako płatność, aby zakupić towar ( zakładając, że ich wartość się nie zmieni) to czy nie wystąpi tu efekt podwójnego opodatkowania, tzn. jeden podatek zapłacę za sprzedany towar a drugi za sprzedaż bitcoinów, którymi klient zapłacił mi za ten towar.

 

Jak najbardziej możesz. Pamiętaj tylko, że należy odpowiednio dokumentować rozliczenie płatności. Najlepiej ustalić to z księgowym, który później będzie rozliczał Twoją działalność.

 

Kurs BTC nie jest oficjalnie notowany jednak możesz kierować się tym jaki kurs jest na giełdach i wybrać na kursie jakiej giełdy będziesz dokonywał przeliczenia. Tak naprawdę odbywa się to na zasadzie swobody umów więc jeśli przed sprzedażą Twój kontrahent wie w jaki sposób dokonujesz przeliczenia oraz jaki jest koszt zakupu usługi/towaru i zgadza się na niego możesz dokonać transakcję. Powinieneś o tym odpowiednio informować.

 

Pamiętaj by doliczyć VAT do sprzedaży usługi/towaru. BTC to tylko środek płatności i sam fakt zapłaty w BTC nie uprawnia do tego by stosować stawkę inną niż właściwa dla danej czynności prawnej. Jeśli zatem sprzedajesz np.. buty to stawkę stosujesz adekwatną do sprzedaży butów. W szczególnych przypadkach możesz zastosować stawkę 0% czy zwolnienie. Jednak sam fakt, że zapłata dokonywana jest w BTC nie wpływa w żaden sposób na zmianę wysokości stawki VAT. Obowiązują zasady ogólne.

 

Jeżeli chcesz dokonać zakupu i zapłacić BTC możesz to zrobić na takiej samej zasadzie jak opisana powyżej. Nie będzie to czynność prawna polegająca na sprzedaży BTC tylko zakupie np. wózka widłowego. Jeśli zakup tego towaru będzie np.. Za 2 BTC przy przeliczeniu 1 BTC = 3 500 zł to podatek VAT będzie naliczany od kwoty 7 000 zł. 

 

Uwaga! Przy sprzedaży usług/towarów gdy pozwalasz klientom płacić w BTC możesz stosować przelicznik/kurs giełdy albo własny. Pamiętaj jednak, że przelicznik ten nie może rażąco odbiegać od wartości rynkowych. Jeśli na swojej stronie przyjmiesz przelicznik np.. 1 BTC = 1 000 zł a faktyczny rynkowy kurs to 3 700 zł na dzień sprzedaży to organ podatkowy będzie mógł uznać, że zaniżyłeś wartość. 

 


 

3. Prowadzę jednoosobową działalność usługową. Rok temu za wykonaną usługę (stworzenie strony WWW) przyjąłem płatność w bitcoinach, ale na fakturze widniała ich równowartość w PLN (czy tak może być?). Dziś chciałbym zamienić przyjęte bitcoiny na złotówki, jednak ich wartość wzrosła ponad dwukrotnie. Jak prawidłowo obliczyć podatek w takiej sytuacji i jak wykazać i udokumentować zysk?

 

Dobrze, że widniała ich równowartość w walucie polski złoty. Ważne też by w uwagach była informacja o kursie z jakiego brany był ten przelicznik. Ewentualnie pobierz wyciąg i dołącz do tej faktury na potrzeby prowadzenia księgowości. Księgowo rozliczyłeś się zapewne w walucie polski złoty.

 

Możesz wymienić BTC na złotówki, ale pamiętaj że będzie to stanowiło przychód, który należy rozliczyć. O tym jak rozliczyć podatek dochodowy pisałam więcej tutaj: http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-polityka/1305-cyberlaw-pl-q-a-kryptowaluty-vs-prawo-cz-1 . To jednak może się wkrótce zmienić. Trwają prace w Strumieniu Blockchain i kryptowaluty by ujednolicić zasady traktowania BTC co ma istotne znaczenie właśnie przy rozliczaniu podatku dochodowego.

 


BetaMarek

Beata Marek jest prawnikiem i właścicielem Cyberlaw.pl.

Na co dzień łączy biznes z prawem i bezpieczeństwem teleinformatycznym.

Uwielbia pracę w interdyscyplinarnych zespołach i atmosferę startupów.

Specjalizuje się w prawie nowych technologii.

--

 

Wpis ma charakter edukacyjny. Nie ma wydanych oficjalnych zaleceń ze strony Ministerstwa w zakresie walut cyfrowych i kontraktów terminowych. Wpis nie odnosi się do konkretnego stanu faktycznego. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie materiału w jakikolwiek sposób, w tym nie ma wpływu na to czy podmiot podejmie lub nie jakąkolwiek czynność lub czynności.

bitbay 3.0

infobtc-1160x653

FlyingAtom