кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs29322

Bitmarket

LudowyBankChin

 

Szybki wzrost kursu Bitcoina, z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, oraz raptowny spadek, jaki po nim nastąpił, niewątpliwie był napędzany aktywnością chińskich giełd bitcoinowych.

 

Wydarzenia te nie uszły uwadze chińskiego rządu i Ludowego Banku Chin. Na pilne spotkanie z urzędnikami tego ostatniego wezwani zostali przedstawiciele największych giełd, czyli Huobi, OKCoin i BTCChina.

 
Po spotkaniu centrala Banku Ludowego, oraz jego oddział w Szanghaju wydały dość lakoniczne oświadczenia (12). Sprowadzają się one w zasadzie do ostrzeżenia przed ryzykiem, jakie łączy się ze spekulacją Bitcoinem, oraz do przypomnienia, że BTC nie jest w Chinach oficjalnie uznaną walutą. Oświadczenia przywołują podobny dokument wydany przez Bank Ludowy jeszcze w 2013 roku.

 

Trudno powiedzieć, czy działania chińskich władz bezpośrednio przyczyniły się do załamania kursu. Korekta przy tak dużym i gwałtownym wzroście ewidentnie się należała. Oświadczenie banku opublikowano 6 stycznia około godziny 9:00 naszego czasu, załamanie się kursu miało miejsce ponad 24 godziny wcześniej. Nie wiadomo jednak dokładnie kiedy miało miejsce spotkanie władz z przedstawicielami giełd i jakie wskazówki, czy ostrzeżenia mogli wtedy otrzymać. W oficjalnych dokumentach mowa jest jedynie o wymaganiu ścisłego przestrzegania przez giełdy chińskiego prawa. Nie ma w nich jednak żadnych przesłanek co do ewentualnego ograniczenia obrotu BTC w Chinach.

 

Faktem jest, że chińskie władze mają ostatnio problem z niekontrolowaną ucieczką kapitału z kraju. Można jednak przypuszczać, że w skali ogromnej gospodarki Chin, Bitcoin jest jedynie wąskim marginesem tego problemu. Tym bardziej, że spadek kursu zmniejszył całkowitą kapitalizację BTC.

 

Warto zauważyć, że Chiński Bank Ludowy cyklicznie podejmuje różne działania przeciwko giełdom czy samemu Bitcoinowi, z których właściwie nic nie wynika oprócz oddziaływania na rynek poprzez wpływ czysto psychologiczny. Jak widać skutecznie.

 

Zdjęcie: wikipedia

bitbay 3.0

FlyingAtom