кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs30600

Bitmarket

 

cyberlaw.pl

 

Dzisiaj pierwszy artykuł, w którym odpowiadam na Wasze pytania. Dziękuję za ich ilość i szczegółowość. Na pierwszy ogień pójdą zagadnienia, które najczęściej powtarzały się w Waszych pytaniach. Pisząc odpowiedzi kierowałam się tym by były one jak najbardziej praktyczne.

 

1. Jestem osobą fizyczną. Mam BTC. Kiedy muszę zapłacić podatek dochodowy?

 

Wyjściowym dokumentem w odpowiedzi na to pytanie jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. 2016, poz. 823) oraz ustawa

 

z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2016, poz. 846). Dowiemy się z nich, że jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku z osiąganych dochodów. Co stanowi dochód? Najprościej mówiąc jest to przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Czy sam fakt posiadania BTC stanowi przychód?

 

Art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa źródła przychodów. Bitcoin jest wirtualną walutą, której wartość możemy realnie zmierzyć dopiero w momencie wymiany czy dokonania zapłaty nią za towar/usługę.

 

W przypadku osoby fizycznej, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która w danym roku zakupiła BTC i w dalszym ciągu ma je na swoim portfelu sam fakt posiadania BTC nie stanowi przychodu. Osoba ta przecież nie czerpie żadnej korzyści – nie wpływa to na jej przychód - z samego faktu posiadania w tym momencie kryptowaluty. Moment powstania przychodu, tj. zobowiązania podatkowego powstaje później.

 

Ważne!

Przychód powstaje wtedy gdy BTC zostaje wymienione na walutę tradycyjną (np. polski złoty) albo sprzedane komuś albo dokonamy nimi zapłaty za towar/usługę.

 

Przykład:

Jan wymienił albo sprzedał 1 BTC za 2 000 zł. Przychód stanowi 2 000 zł. Jeżeli Jan kupił telewizor za 1 BTC o wartości 1 800 zł to powinien swój przychód w danym roku kalendarzowym powiększyć o 1 800 zł. Jednocześnie cena telewizora nie może być zaniżona bo organ kontrolny może zweryfikować czy cena nie odbiega od wartości rynkowej.

 

Na potrzeby rozliczeń należy mieć udokumentowaną fakturę czy paragon potwierdzający dokonanie transakcji.

 


 

2. W jakiej rubryce dokumentować osiągnięte dochody ze sprzedaży BTC?

 

Jeżeli dalej mówimy o osobie fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z kryptowalutami, a po prostu od czasu do czasu kupuje BTC i sprzedaje to interesujące są najczęściej dwie rubryki:

 

  • przychody z praw majątkowych,
  • przychody z innych źródeł.

 

W przypadku sprzedaży albo wymiany albo zakupu towaru/usługi za BTC przychód powinien zostać wpisany na druku PIT-36, w rubryce D.1., poz. 7 (prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy.). Dochód będzie pomniejszony o koszt związany z powstaniem przychodu (np. prowizja/ opłata jaką ponieśliśmy za przeprowadzenie transakcji). Pamiętajmy by mieć udokumentowane źródła przychodów oraz koszty.

 


 

3. Chcę sprzedawać BTC i założyć „kantor“. Czy mogę to robić jako jednoosobowa działalność i rozliczać się liniowo?

 

Co do zasady tak. Do decyzji przedsiębiorcy pozostaje wybór formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. „Kantor“ stacjonarny czy wirtualny nie stanowi działalności regulowanej i nie podlega obowiązkowi zgłoszenia w KNF czy innemu organowi nadzorczemu.

 

Pamiętajmy jednak, że prowadząc działalność jak każdą inną należy przestrzegać przepisów właściwych dla świadczenia usług. Podstawowym regulatorem jest GIODO i obowiązek bezpiecznego przetwarzania danych osobowych. Paimętajmy, że to nie tylko zgłoszenie zbiorów. To przede wszystkim opracowanie bezpiecznych zasad korzystania z usług i poszanowania przetwarzania danych, w tym weryfikacji.

 

W zakresie obowiązków rejestrowania transakcji pamiętajmy o dwóch granicznych kwotach, tj. kwocie powyżej 15 000 zł, które nie mogą stanowić transakcji gotówkowych i kwocie powyżej 15 000 euro, które są transakcjami rejestrowanymi. 

 

W przypadku „kantorów“ online dodatkowo dojdą też przepisy o świadczeniu usług drogą elektroniczną gdzie obowiązkowe będzie posiadanie Regulaminu i Polityki Prywatności.

 

Bardzo dobrą praktyką jest posiadanie Polityki AML.

 


 

4. Jak księgować zyski osiągane ze sprzedaży BTC przez spółkę?

 

Najlepiej by księgowość prowadziło biuro rachunkowe, które rozumie kryptowaluty i jest w stanie prawidłowo księgować transakcje oraz prowadzić rozliczenia. Jeżeli szukasz takiego biura to napisz (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), a polecę Ci firmę, z którą współpracujemy, która Ci w tym pomoże.

 

Przy księgowaniu transakcji najważniejsze jest to by w przypadku sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych uwzględniać każdą transakcję na kasie fiskalnej, a w przypadku firm – wystawiać fakturę. To te dokumenty księgowe stanowią o osiągniętym przychodzie z tytułu świadczenia usług.

 


 

5. Jakie PKD wpisać przy „kantorze“ wymiany kryptowalut?

Możesz wpisać 64.99.Z .

 

[Aktualizacja:]

Od dnia 1 grudnia 2016 r. niżej wymieniona działalność/usługa klasyfikowana jest, przez służby statystyki publicznej, w następujący sposób:

emisja waluty elektronicznej i handel nią (kupno, sprzedaż), za pośrednictwem Internetu 
 

  • PKD 64.19.Z „Pozostałe pośrednictwo pieniężne”, 
  • PKWiU 64.19.30.0 „Pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej niesklasyfikowane" – wg PKWiU 2008 i PKWiU 2015.

 

 

Wpis ma charakter edukacyjny. Nie ma wydanych oficjalnych zaleceń ze strony Ministerstwa w zakresie walut cyfrowych. Wpis nie odnosi się do konkretnego stanu faktycznego. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie materiału w jakikolwiek sposób, w tym nie ma wpływu na to czy podmiot podejmie lub nie jakąkolwiek czynność lub czynności.

 

BetaMarek

 

Beata Marek jest prawnikiem i właścicielem Cyberlaw.pl.

Na co dzień łączy biznes z prawem i bezpieczeństwem teleinformatycznym.

Uwielbia pracę w interdyscyplinarnych zespołach i atmosferę startupów.

Specjalizuje się w prawie nowych technologii.

 

 

bitbay 3.0

FlyingAtom