кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs30600

Bitmarket

ATH

 

 

Dzisiejszy dzień niewątpliwie przejdzie do historii jako jeden z najważniejszych dla użytkowników Bitcoina. Kurs BTC przebił swój najwyższy poprzedni szczyt (1242$ - Mt.Gox) oraz cenę uncji złota (1242$ - 02.03.2017).

 

Mimo że już od kilku dni kurs notuje swoje ATH (All Time High) na największych działających obecnie giełdach, to dziś został pobity historyczny rekord należący do nieistniejącej już giełdy Mt.Gox. Sytuacja dotyczy praktycznie wszystkich par walutowych z wyjątkiem juanów, co jest oczywiste. Na giełdzie Bitstamp w chwili publikacji artykułu, 1BTC kosztuje 1260$, na giełdzie Bitmarket.pl - 5100zł.

 

Dla przypominania, poprzednie ATH na giełdzie Mt.Gox było w dużej mierze wynikiem oszustwa, czyli należącego do tej giełdy bota „Willy”, skupującego bitcoiny za wirtualne pieniądze bez pokrycia. Zakup BTC był wówczas ostatnią szansą i próbą ucieczki z giełdy, co dodatkowo napędzało cenę.

 

Dzisiejsze pobicie rekordu ma już zupełnie inny charakter. Nie ma obecnie giełdy wyraźnie dominującej, na której można by łatwo manipulować kursem. Byłoby to niezwykle trudne i kosztowne.

 

Trend wzrostowy w średnim terminie, który dał nam dzisiejszy najwyższy kurs w historii trwa od stycznia 2014 roku, nie jest więc wynikiem szybkiego i nagłego impulsu jak poprzednio. Ostatnie wzrosty wydają się być bardzo zdrowe.

 

Co dalej?

 

Kurs w tempie ekspresowym wyszedł ze styczniowej dużej korekty z 1139$ na 751$ (Bitstamp). Świadczy to o silnym trendzie wzrostowym, który prawdopodobnie szybko się nie skończy.

 

Niewątpliwie w wyjściu z korekty pomogły Bitcoinowe ETF’y a raczej wyczekiwanie na opinie. 11 marca dowiemy się, czy komisja nadzoru rynków giełdowych SEC wyrazi zgodę na bitcoinowe fundusze inwestycyjne. Nie oznacza to automatycznie zgody na utworzenie funduszu braci Winklevoss czy Barrego Silberta, jednak będzie już wiadomo czy takie fundusze będą mogły istnieć. Start tego typu konkretnych już funduszy będzie tylko kwestią czasu, zapewne kilku miesięcy lub tygodni.

 

Pozytywna decyzja z dużym prawdopodobieństwem da impuls do dalszych, możliwe, że silniejszych niż obecnie wzrostów. Natomiast start samych funduszy, może być dla kursu wręcz nieobliczalny. Szacuje się, że tylko w pierwszym tygodniu działania funduszu braci Winklevoss, na rynek wpłynie 300mln$, a to oznacza zakup bitcoinów za mniej więcej podobna kwotę.

 

Samo istnienie funduszy niekoniecznie musi być dla Bitcoina pozytywne (czas pokaże), jednak niewątpliwie będzie odczuwalne w kursie.

 

Istnieje również ryzyko wyhamowania wzrostów i odwrócenia trendu, samoczynnie lub przez zdarzenie losowe jak np. upadek dużej giełdy czy niekorzystne regulacje prawne.

 

Nie tylko ETF’y

 

Przebicie ATH to przede wszystkim silny efekt psychologiczny jak i uwaga mediów. Z historycznego punktu widzenia, przebicie poprzednich ATH zawsze kończyło się bańką spekulacyjną co niekonieczne dla Bitcoina (a raczej jego użytkowników) było dobre. Biorąc pod uwagę długi i dość stabilny wzrost, miejmy nadzieję, że kolejnej bańki w tradycyjnym bitcoinowym znaczeniu nie będzie, a zamiast niej będziemy mieli kontynuację zdrowego stabilnego wzrostu rozłożonego w czasie. Oczywiście to tylko życzenia, jak będzie czas pokaże. Niewątpliwie 2017 rok przyniesie użytkownikom Bitcoina jak i innych kryptowalut wiele emocji.

 

zdjęcie: phneep.com

 

Treśc artykułu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i jest wyrazem osobistych poglądów autora. Nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

bitbay 3.0

FlyingAtom