кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs27939

Bitmarket

 

kurs1000

 

Nowy Rok 2017 rozpoczyna się bardzo optymistycznie dla wszystkich posiadaczy bitcoinów. Kurs przebił psychologiczną barierę 1000$.

 

Nie jest to co prawda najwyższy kurs w historii, bo ten wynosił już 1163$ (Bitstamp) pod koniec 2013 roku, niemniej jednak obecne przebicie psychologicznej bariery jest ważniejsze i bardziej istotne niż wtedy.

 

W 2013 roku, giełdą przewodnią a zarazem największą była giełda Mt.Gox. Wszystkie inne giełdy w zasadzie były mało istotne. To Mt.Gox był przewodnikiem stada i dyktował warunki. Jak już wiadomo to giełda była wtedy odpowiedzialna za tak wysoki kurs skupując botem „willy” bitcoiny użytkowników za wirtualne pieniądze, których nie miała. Prawdopodobnie nawet bez ingerencji giełdy kurs mógłby być wysoki, ale niekoniecznie tak bardzo.

Dziś sytuacja wygląda nieco odmiennie, mamy wiele dużych giełd, więc handel stał się bardziej rozproszony. Jednej giełdzie ciężko byłoby już powtórzyć manewr Mt.Goxa, jednak obecnie również mamy przewodnika stada w postaci chińskich giełd, na których notuje się największy wolumen. Największy oczywiście nie oznacza największej liczby użytkowników, gdyż ruch mogą wytwarzać boty transakcyjne.

 

Mimo wszystko obecny kurs wydaje się bardziej naturalny niż w 2013 roku i zostaje mieć nadzieję, że będzie również bardziej trwały.

 

Ograniczona podaż oraz jeszcze młody i dość płytki rynek w porównaniu do innych rynków z finansowego świata powoduje, że Bitcoin podatny jest na bańki spekulacyjne. Pierwsza bańka miała miejsce w 2011$ gdzie kurs z poziomu centów dobił do 32$, aby później spaść boleśnie do 2$. Następna bańka w 2013 roku, z poziomu 5-10$ doszła do 266$, aby potem spaść do około 50$. W tym samym roku mieliśmy kolejna bańkę o której wyżej mowa i która w dużej mierze była bańką sztuczną.

 

Czy Bitcoin jest zagrożony czwartą bańką spekulacyjną?

 

Niestety (lub co dla niektórych stety) ryzyko kolejnej bańki jest dość spore, jednak będzie można o tym mówić dopiero po przekroczeniu 1163$ do których kurs niewątpliwie dąży. Jeśli i ta bariera zostanie pokonana, ryzyko kolejnej bańki spekulacyjnej będzie duże. Jeśli zaś kurs nie sforsuje poprzedniego szczytu, prawdopodobnie czeka nas kilkumiesięczne odwrócenie trendu po którym wszystko może zacząć się od nowa. Idealną sytuacja byłoby przekroczenie szczytu i powolny stabilny wzrost, jednak Bitcoin z takich zachowań nie słynie a reakcje są zwykle bardziej emocjonalne.

 

Dzisiejsze przebicie bariery psychologicznej na poziomie 1000$ niewątpliwie zwróci uwagę mediów na całym świecie co się już zresztą dzieje. To może zaś „napędzić” kurs jeszcze bardziej, zwiększając tym samym ryzyko bańki.

 

Warto również przypomnieć, że szybkiemu i dużemu wzrostowi kursu zwykle towarzyszą nagłe korekty, które niewątpliwie mogą przestraszyć niejednego początkującego inwestora. Kursem może więc bujać, a zasięg potencjalnej korekty (w średnim terminie - MID) jest duży i może wynieść nawet 200$ lub więcej.

 

 Zdjęcie: pixabay.com

bitbay 3.0

FlyingAtom