кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs27253

Bitmarket

 

Fargo

 

W sierpniu 2016 Bitfinex odpowiedzialny był za ostry (200$) spadek kursu Bitcoina. Obecnie giełda odpowiedzialna jest za jego wzrost.

 

Bitfinex jest obecnie jedną z największych giełd na świecie a w związku z tym, jej problemy mają dość istotny wpływ na kurs. W sierpniu 2016 roku w wyniku włamania giełda straciła 119 756 BTC co odbiło się negatywnie na wycenie Bitcoina. Na szczęście, wszystkie środki klientów zostały zwrócone. Obecnie Bitfinex boryka się z problemem spowodowanym przez banki, które odcięły giełdę od transferów pieniężnych.

 

11 kwietnia giełda została odcięta od zagranicznych przelewów w USD na skutek wypowiedzenia umowy przez bank Wells Fargo. Giełda złożyła nawet pozew zaskarżając bank, jednak po tygodniu się z niego wycofała. Bitfinex dalej mógł przyjmować depozyty w dolarach hongkońskich oraz frankach szwajcarskich, jednak nawet i to właśnie się skończyło. Wszystkie przelewy zagraniczne zostały wstrzymane przez współpracujące z giełdą banki. Działają natomiast przelewy lokalne na terytorium Tajwanu.

 

Oznacza to, że klienci zagraniczni są całkowicie odcięci od wypłat w walutach fiat. Jedyną drogą wyjścia z giełdy jest wypłata w kryptowalucie, tu żaden bank nie jest w stanie tego typu przelewów zablokować. Bitcoiny są więc kupowane za środki zgromadzone na kontach w celu opuszczenia giełdy,  przez co kurs rośnie.

 

Teoretycznie Bitfinex odzyskał zaufanie klientów po włamaniu przez refundacje 100% środków, jednak jak widzimy w kursie, niepewność klientów co do szybkiego uporania się z problemem jest wysoka.

 

W chwili pisania niniejszego artykułu, kurs BTC na Bitfinexie wynosi 1326$ (5250zł) i jest tylko 10$ niższy od kursu rekordowego. Naturalną siłą rzeczy kurs na giełdach zachodnich również rośnie, jednak wiedza odnośnie przyczyn tego wzrostu sprawia, że jest on niższy o niemal 100$ niż na Bitfinexie.

 

Nie wiadomo jak dużo środków w tradycyjnych walutach jest na giełdzie, ale można się domyślać po skali poprzedniego włamania, że chodzi o równowartość kilkudziesięciu milionów dolarów. Potencjał do wzrostu kursu na Bitfinexie może być więc znaczny i zależeć będzie głównie od poziomu zaufania klientów do giełdy oraz opłacalności wyjścia po zawyżonym jednak kursie ze stratą.

 

Bitfinex w międzyczasie szuka alternatywnych rozwiązań i jak wskazuje, problem z bankami dotyczy również innych firm kryptowakutowych i staje się zjawiskiem ogólnoświatowym. Niestety jest to prawdą, nawet w Polsce wiele banków odmawia współpracy z firmami kryptowalutowymi.

 

[edycja]

Zimny portfel Bitfinexa stopniał już ze 140 do 77 tysięcy BTC, czyli prawie połowa bitcoinów została już wypłacona.

 

zdjęcie: Flickr.com

bitbay 3.0

FlyingAtom