кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs27253

Bitmarket

 

PumpAndDump

 

Razem z grupą JPKTraders rozpoczynamy nowy cykl poświęcony bezpieczeństwu w kryptowalutowym świecie. Dziś pod lupę idzie popularne zjawisko manipulacji rynkiem - Pump and Dump.

 

Świat kryptowalut dzięki braku regulacji daje dużo wolności i swobody. Jednak to co jest tu dużą zaletą, dla wielu szczególnie nowych użytkowników niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Przykładowo, na tradycyjnych rynkach manipulacja kursem jest nielegalna i ścigana prawem. W świecie kryptowalut manipulacja jest niestety (lub dla niektórych stety) powszechna i skupia wiele grup, które się w tym specjalizują. Chodzi głównie o nowe kryptowaluty czy tokeny.

 

Poniżej opis zjawiska Punp and Dump i kilka rad dla nowych użytkowników kryptowalut od grupy JPKTraders.

 

PUMP AND DUMP

OSZUSTWA, MANIPULACJA RYNKU, SCHEMAT DZIAŁANIA

 

Jeżeli interesujesz się trochę  kryptowalutami, a mając na uwadze ostatnie wzrosty, jest to całkiem prawdopodobne, zapewne spotkałeś się ze zjawiskiem manipulacji rynkiem. Rosnący rynek i coraz większa popularność kryptowalut sprawia, że pojawia się coraz więcej oszustów, którzy wręcz krzyczą o swoich rzekomych zyskach. Istnieją ludzie, którzy twierdzą, że zarobili tysiące procent w ciągu kilku miesięcy, a kryptowaluty uczyniły z nich milionerów w ciągu nocy!  Łatwo, więc możecie uwierzyć, że kryptowaluty czy dana kryptowaluta uczyni z was milionerów.

 

Czym jest Pump and Dump?

 

Pump and Dump to specyficzny schemat manipulacji rynku, polega na szybkim wzroście ceny i sprzedaży na szczycie popularności waluty. W przypadku dużych kryptowalut jak Ethereum czy Bitcoin jest to niezwykle trudne z powodu ogromnej kapitalizacji a więc i potrzebnego ogromnego nakładu finansowego na manipulację kursem (ewentualnie wystarczy autorytet i siła przebicia w mediach). Jednak są setki tokenów z kapitalizacją poniżej kilku milionów dolarów. W ich przypadku, znacznie łatwiej jest zdobyć pokaźną ilości waluty w celu rozpoczęcia manipulacji.

 

Jak działa Pump and Dump?

 

Jak w przypadku każdej rynkowej manipulacji istnieją dwie grupy ludzi. Pierwsza to insiderzy którzy promują aktywo i chcą nakłonić drugą grupe, aby kupowała, podczas gdy oni będą im sprzedawać. Bardzo znanym sposobem na stworzenie grupy insiderów jest utworzenie grupy Pump and Dump.

 

PaD1

 

Grupy Pump and Dump to wszelakie półprywatne kanały, takie jak Slack czy Telegram, które pozwalają użytkownikom na spokojne planowanie daleko od publiki. Czasem można zobaczyć ich reklamy na bardziej publicznych kanałach takich jak Reddit, jednak na ogół insiderzy nie promują się jeszcze na tym etapie. W tym czasie zajmują się skupowaniem wybranej waluty po niskiej cenie.

 

Początek "zabawy"

 

Gdy insiderzy zakupią już wystarczający pakiet zaczyna się robić głośno. Bardzo głośno.

 

Zacznynają promować kryptowalutę mówiąc, że ta technologia ma prawdziwy potencjał, posiada udogodnienia, których nie ma żadna inna i… cena zaczyna rosnąć! Użytkownicy spoza pierwotnej grupy zaczynają dostrzegać token i go kupować, spirala się nakręca. Jako, że kapitalizacja i głębokość rynku jest niska, nie potrzebna jest spora aktywność, aby podbić kurs.

 

Kapitalizacja takiej kryptowaluty wzrośnie nawet kilkanaście razy w ciągu paru dni, powodując, że rynek chwilowo poszybuje na przysłowiowy księżyc, co jeszcze bardziej przyciąga żadnych zysków nowych inwestorów. Wielu z nich zacznie ją promować na swoich blogach dodając jeszcze więcej wiarygodności szybkiemu wzrostowi ceny.

 

Realizacja zysków

 

Nareszcie przyszedł właściwy czas dla insiderów, aby upłynnić swoje aktywa, sprzedając po cichu, dalej doradzając innym, aby kupowali. Po tym jak grupa insiderów zyska 10-krotność i więcej swojego wkładu,  często po prostu znika ze zrealizowanym zyskiem.

 

Wtedy cena spada tak szybko jak urosła. Wielu tych, którzy kupili na szczycie pozostanie z kryptowalutami o zmniejszającej się wartości. Oni są prawdziwymi celami insiderów, odkupili kryptowalutę 10 razy drożej, która tak naprawdę jest bezwartościowa. Po takim schemacie wzrostu i spadku, rzadko kiedy waluta ponownie urośnie, stając się zapomnianą walutą „zombie”.

 

Jak rozpoznać schemat Pump and Dump?

 

Powodem dla którego inwestorzy dają się załapać w taki schemat jest to, że kilkunasto czy kilkudziesięcioprocentowy wzrost kursu nie jest niczym niespotykanym w "kryptoświecie". Przykładem jest tu choćby Ethereum czy Dash (tu jednak wzrost w dużej mierze był fundamentalny). Istnieją kluczowe różnice, które można dostrzec przed zainwestowaniem w coś bezwartościowego.

 

Długi brak aktywności przed nagłym skokiem

 

Znaczące wzrosty cen nie są niczym specjalnym, jednakże w przypadku Pump and Dump handel przed wzrostem zwykle praktycznie nie istnieje i cechuje się niskim wolumenem. Dla przykładu wykres Ethereum przedstawiający sytuację przed nagłym wzrostem.

PaD2.jpg

 

Mimo, że wolumen przed skokiem był dość niski, był to dość aktywny rynek, z dołkami i szczytami. Porównajmy go do ChainCoin, znanej kryptowaluty typowo Pump and Dump.

 

PaD3.jpg

 

Nie ma praktycznie żadnej aktywności przed skokiem 8 lipca. Ethereum posiadało aktywny rynek rosnący w siłę, podczas gdy handel na ChainCoin praktycznie nie istniał, a wzrost aktywności był nagły. Zerowy wolumen to jeden z charakterystycznych oznak Pump and Dump.

 

Bardzo mało znany token poza jednym czy dwoma kanałami

 

Jeżeli jesteś nowy, ciężko znaleźć dobre źródła wiedzy o krypto. Jednakże po zrobieniu odpowiedniego researchu odnajdziesz wiele społeczności na kanałach takich jak Reddit, Telegram, Slack czy nawet IRC. Nawet mniejsze kryptowaluty jak Nexus mają tysiące użytkowników na Slacku, Reddit i Twitterze.

 

W przypadku Pump and Dump insiderzy posiadają jeden kanał przekazywania informacji (grupa telegram, kanał slack czy youtube) oraz ludzi przekazujących wiedzę na cudzych grupach o tematyce kryptowalutowej. Będzie więc istniała spora aktywność skupiona wokół głownej grupy i mimalne informacje na paru innych.

 

Jeżeli odkryłeś, że nie możesz znaleźć informacji odnośnie swojej inwestycji pośród innych społeczności, jest to znak, że grupa (insiderów) nie istnieje zbyt długo.

 

Natychmiastowe i ostre niszczenie jakiejkolwiek krytyki w zarodku

 

Użytkownicy kryptowalutowi nie są znani z pokory, jednak nawet w takich miejscach jak subreddit Ethereum i forach Bitcoin, istnieje spora ilość debat i argumentów. Jako, że grupy Pump and Dump polegają na chwilowym hype, nawet jedna różniąca się w poglądach opinia może zaburzyć obraną ścieżkę grupy. W takim przypadku, insiderzy zaczną atakować buntowników dopóki nie odejdą lub ich zbanują. Jeżeli grupa nie tworzy uczciwej debaty, jest to zła wróżba.

 

Uważaj na klony. Poznaj dokładnie charakterystykę potencjalnej inwestycji.  

 

Przed włożeniem swoich pieniędzy w daną inwestycję zawsze należy zaznajomić się z charakterystyką danego waloru. W przypadku kupna akcji inwestorzy poszukują wskaźników fundamentalnych, czytają prospekt emisyjny i ryzyka spółki, Inwestując w kryptowaluty nie posiadamy uniwersalnego wzoru, należy szukać, szukać i jeszcze raz szukać.  Czasem odnajdziemy ciekawą opinię na np.  mało znanym blogu.

 

Zdecydowana większość kryptowalut to klony innych bardziej znanych projektów takich jak Bitcoin czy Ethereum. Często kryptowaluty te, nie różnią się od swoich pierwowzorów niczym, lub drobnymi i nieistotnymi szczegółami. Zanim zaczniesz inwestować sprawdź w co faktycznie inwestujesz. Przyjrzyj się dokładnie charakterystyce waluty i czym różni się ona od innych. Spróbuj ocenić czy te zmiany (jeśli są) faktycznie mogą być rewolucyjne na tyle, aby waluta odniosła sukces.  W 99% przypadkach niestety tak nie jest, a nowe kryptowaluty odchodzą po miesiącach w zapomnienie.

 

 JPKTraders.pl

 

W celu wzajemnego ostrzegania się przed orzustwami i scamem zapisz się do grupy Kryptowaluty – Oszuści (https://www.facebook.com/groups/275810916244743/), która jest oddolną inicjatywą społeczności kryptowalutowej.

 

PaD4

 

 

 

 

bitbay 3.0

FlyingAtom