кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs30516

Bitmarket

Bitcantor1

 TTR

 

Problem skutecznej anonimizacji transakcji w sieci Bitcoin jest znany od lat. Chociaż Bitcoin powszechnie uważany jest za „anonimowy”, posiada przecież publiczny rejestr transakcji. Stąd dysponując dużą bazą metadanych wiążących adresy BTC z ich posiadaczami można w znacznym stopniu śledzić przepływy bitcoinów i przypisywać je konkretnym osobom.

 

Odpowiedzią na to wyzwanie stały się miksery monet, jednak łamią one podstawową ideę Bitcoina, a więc rozproszenie zaufania. Korzystając z miksera musimy mieć pełne zaufanie do jego operatora, zarówno jeżeli chodzi o wypłatę mieszanych bitcoinów, jak i nieujawnianie powiązania między adresami wejściowymi a wyjściowymi.

Tymczasem prace nad skutecznym systemem anonimizacji transakcji osiągnęły kolejny kamień milowy, mianowicie w sieci testowej Bitcoina (testnet) wykonano pierwszą transakcję korzystającą z narzędzia nazwanego Shufflepuff, a będącego praktyczną realizacją protokołu CoinShuffle opracowanego przez naukowców z niemieckiego Saarland University. Narzędzie to ma zostać wkrótce dodane w znanym portfelu Mycelium.

Warto zauważyć, że technologia CoinShuffle nie wymaga żadnych zmian w sieci Bitcoin (nawet softforka). Nie wymaga też żadnego centralnego serwera. Pewnym jej niedostatkiem jest to, że potrzebuje dodatkowego kanału łączności niezbędnego do znalezienia w sieci użytkowników zainteresowanych wymieszaniem monet. Po zebraniu takiej tymczasowej grupy każdy z użytkowników tworzy wyjściowy adres BTC, oraz tymczasową parę kluczy kryptograficznych. Lista adresów wejściowych i wyjściowych jest następnie – poprzez proces szyfrowania i „tasowania” – rozprowadzona między członków grupy w taki sposób, że nikt nie wie który adres jest czyj.Po skompletowaniu listy tworzy się standardową transakcję z wieloma wejściami i wyjściami. Każdy węzeł biorący udział w mieszaniu sprawdza czy na wejściach są zadeklarowane do mieszania bitcoiny i czy w transakcji znajduje się „jego” wyjście z odpowiednią sumą. Następnie podpisuje transakcję. Finalnym krokiem jest zebranie częściowo podpisanych transakcji w jedną, podpisaną przez wszystkich mieszających i rozgłoszenie jej w sieci.

Protokół jest odporny na próby złośliwych ataków i pozwala na eliminację nieuczciwych węzłów. Jeżeli któryś z uczestników tworzonej transakcji zauważa nieprawidłowości, po prostu nie podpisuje jej swoim kluczem prywatnym, uniemożliwiając w ten sposób jej wykonanie. Shufflepuff w minimalny sposób obciąża łańcuch bloków umieszczając w nim jedną transakcję na każdy proces mieszania. 

Kod źródłowy Shufflepuff jest publicznie dostępny. Jako że technologia nie wymaga żadnych modyfikacji sieci, pozostaje nam czekać na zakończenie testów i jej wdrożenie w Mycelium i zapewne również w innych portfelach.

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

bitbay 3.0

infobtc-1160x653

FlyingAtom