za

Unia Europejska planuje zakazać anonimowych płatności. Co to oznacza dla kryptowalut?

1,5% dla maluszka

Unia Europejska idzie w stronę zakazu realizacji anonimowych transakcji.

Unia Europejska zakaże anonimowych płatności?

Niestety niemal z roku na rok jest nam odbierana prywatność. Teraz większość “głównych” komisji Parlamentu Europejskiego zatwierdziła zakaz realizacji transakcji wykonywanych za pomocą kryptowalut. Chodzi o płatności o dowolnej wartości, dokonywane za pośrednictwem hostowanych portfeli w blockchainie.

Wcześniej Rada Europejska i parlament tymczasowo zgodziły się na rozszerzenie części unijnych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Europoseł Patricka Breyera z Piratenpartei Deutschland (Partia Piratów w Niemczech) napisał na X, że „większość głównych komisji Parlamentu Europejskiego” zatwierdziła nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Był on jednym z zaledwie dwóch parlamentarzystów, którzy byli przeciwko nowym regulacjom. Drugim politykiem był Gunnar Beck z Alternative für Deutschland (Alternatywa dla Niemiec).

Czego dokładnie dotyczy zakaz?

Zakaz dotyczy w szczególności hostowanych portfeli kryptowalut oferowanych przez zewnętrznych dostawców usług, takich jak scentralizowane giełdy. Gdy regulacje wejdą w życie (czyli w ciągu trzech lat od ich zatwierdzenia), nie będzie możliwe przesłanie kryptowalut z anonimowego portfela na scentralizowaną giełdę. Zapewne wcześniej trzeba będzie zadeklarować w systemie platformy, że dany adres w blockchainie jest nasz.

Nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy nakładają jednak też pewne limity na transakcje gotówkowe. Zgodnie z nimi zakazane zostaną anonimowe płatności gotówkowe powyżej 3000 euro w transakcjach handlowych i powyżej 10000 euro w transakcjach biznesowych.

Wiele wskazuje na to, że powoli zbliżamy się do końca prywatności w transakcjach handlowych. Politycy mogą tłumaczyć to troską o nas samych, walką z terroryzmem i praniem środków. Tyle że w praktyce przestępcy będą sobie zapewne radzić z obchodzeniem takich ograniczeń, zaś regulacje te uderzą w zwykłych ludzi, którym po prostu jedynie zależy na prywatności.

Paradoksalnie wejście przepisów w życie może wzmocnić rolę kryptowalut i w stworzeniu drugiego obiegu pieniądza. Władze Unii Europejskiej powinny więc zastanowić się, czy przypadkiem nie strzelają sobie w kolano.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności