za
Sztuczna inteligencja odkryła grób Platona.

Sztuczna inteligencja odkryła miejsce pochówku Platona. AI robi w archeologii coraz większą furorę!

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Archeologia i AI to połączenie doskonałe. Sztuczna inteligencja odkryła miejsce pochówku Platona, zaś wszystko dzięki analizie zwęglonych papirusów z Herkulanum. Zespół włoskich naukowców rozwiązał zagadkę, która stanowiła dociekania naukowców od dekad. Na jakie jeszcze odkrycia pozwoli współpraca naukowców ze sztuczną inteligencją?

Historia zapisana w zwęglonych zwojach – sztuczna inteligencja odkryła, gdzie spoczywa Platon

Mogłoby się wydawać, że informacje zapisane w starożytnych zwojach i papirusach przepadły ze względu na wpływ warunków atmosferycznych, katastrof i przede wszystkim czasu. Otóż okazuje się, że z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy są w stanie coraz częściej docierać do wiedzy, która wydawała się stracona od dekad. Doskonałym przykładem tandemu naukowców i AI jest ostatnie odkrycie profesora Graziano Ranocchia z Uniwersytetu w Pizie.

Profesor wraz ze swoimi współpracownikami postanowił rozwikłać zagadkę, która dręczyła historyków od dekad, jak nie od setek lat. Zespół postanowił przebadać starożytne zwoje odnalezione w Herkulanum, czyli mieście zniszczonym w 79 roku naszej ery przez wybuch Wezuwiusza. Były to pisma Filodemos z Gadary, który żył około 110 -30 roku p.n.e. Problem tkwił jednak w tym, że zwoje opisujące Akademię Platona były całkowicie zwęglone.

Sztuczna inteligencja odkryła tajemnice sprzed tysięcy lat.

Okazało się, że dla AI to nie jest duży problem. Sztuczna inteligencja odkryła miejsce pochówku starożytnego filozofa  rozszyfrowując spalone papirusy. Rozszyfrowano około 1000 słów stanowiące 30% całego zwoju. To wystarczyło, aby dowiedzieć się, że Platon został pochowany w zarezerwowanym dla niebo ogrodzie Akademii w Atenach, w pobliżu sanktuarium poświęconemu Muzom, czyli w tzw. Muzjonie.

Jakich odkryć uda się jeszcze dokonać dzięki sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja odkryła już nie tylko miejsce pochówku Platona, ale pomogła już także odczytać kilka innych zwojów z Herkulanum, odkryć kolejne rysunki z Nazca, czy rozszyfrować nieznany język zapisany pismem klinowym. To tylko początek odkryć, które możliwe są dzięki uczeniu maszynowemu oraz możliwościom oferowanym przez LLMy. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju tej technologii, w przyszłości czekają nas rozwiązania kolejnych zagadek historycznych, takich jak chociażby tajemnica zniknięcia cywilizacji Majów, czy grób Aleksandra Wielkiego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 424,33 USD-1,09%
Ethereum logo
EthereumETH
2950,92 USD-2,31%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
571,00 USD-2,26%
Solana logo
SolanaSOL
160,78 USD-0,15%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD-0,44%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2947,47 USD-2,34%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,76 USD-3,99%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD-2,73%