Kurs4426

Multibit-logo-2

 

Multibit (classic) – czyli płacenie bitcoinem proste jak 2 + 2. Poradnik „laika”

 

Chcesz oszczędzić czas i miejsce na dysku? Multibit jest dla Ciebie. Multibit nie przechowuje bloków na dysku (blockchain) i gotowy jest do działania tuż po uruchomieniu. Multibit to doskonałe narzędzie zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z walutą bitcoin, jak i dla tych którym nieobcy jest już świat wirtualnego pieniądza. Jeśli jednak wciąż należysz do pierwszej grupy użytkowników, prostota instalacji, konfiguracji i użytkowania portfela jakim jest Multibit z pewnością bardzo pozytywnie cię zaskoczy.


 

Niniejszy poradnik jest skierowany do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bitcoinem oraz dysponujących podstawową wiedzą na temat posługiwania się komputerem. Jeżeli podastawowe funkcje związane z eksploatacją komputera nie są ci obce, niektóre zawarte tu kroki mogą wydać ci się wręcz zbyt oczywiste i proste. W takim przypadku, pomiń je i przejdź do następnego rozdziału poradnika.

 

Multibit to tzw. lekki portfel, co oznacza, iż jego instalacja wymaga bardzo mało miejsca na dysku twardym naszego komputera, a wszystkie niezbędne dane przechowywane są na serwerze, z którym nasz program będzie się komunikował. Dzięki temu, czas jego instalacji skraca się do minimum. To z kolei oznacza, że już za kilka minut, powinieneś dokonać swojej pierwszej transakcji w walucie bitcoin. Zaczynamy!


 

Pobieramy

 

Odwiedź stronę https://multibit.org/ i pobierz instalator, odpowiedni dla twojego systemu operacyjnego.

 

Pobieramy-1

 


 

Instalujemy

 

Uruchom pobrany plik i podążaj za instrukcjami.

 

Instalujemy-1

 

Klikamy klawisz „Next”, aby przejść do następnego kroku.

 

 

W tym miejscu program informuje nas abyśmy wykonali kopie zapasowe wszelkich portfeli, które już posiadamy. Jeśli to twoja pierwsza przygoda z bitcoinem, nie posiadasz jeszcze żadnych portfeli, więc krok ten jest dla nas nieistotny. Jeśli jednak posiadasz już wcześniej zainstalowane portfele, zalecamy wykonanie ich kopii zapasowych. Jak tego dokonać przeczytasz w oddzielnych poradnikach.

 

Klikamy „Next”

 

Instalujemy-3

 

Zapoznajemy się i akceptujemy warunki umowy licencyjnej. Przechodzimy do następnego kroku.

 

Instalujemy-4 

 

Wskazujemy ścieżkę do miejsca na naszym dysku, gdzie chcemy, aby program został zainstalowany. Możesz także pozostawić ją w niezmienionej postaci i przejść do następnego kroku instalacji, wciskając przycisk „Next”.

 

Instalujemy-5

 

Obydwie opcje u góry panelu instalacyjnego pozostawiamy zaznaczone, aby skrót do programu był widoczny na liście programów Start-Menu (dostępny z paska zadań) i na pulpicie twojego komputera.

 

Jeśli po prawej stronie wybierzemy  opcję „current user”, portfel multibit będzie dosępny tylko na naszym koncie. Jeśli zaznaczymy "all user", każdy użytkownik komputera będzie miał dostęp do samego programu. Nie oznacza to, że Twoje adresy i klucze prywatne będą dostępne dla wszystkich. Te dane przechowywane są wyłącznie w katalogu Twojego konta, na innnych kontach będzie dostępna tylko sama aplikacja.

 

 

Przechodzimy dalej klikając „Next”.

 

Instalujemy-6

 

Jeśli widzisz właśnie taki ekran, oznacza to że instalacja została przeprowadzona pomyślnie.

 

Po raz ostatni wciskamy przycisk „Next”.

 

Instalujemy-7

 

Przycisk „Done” zakończy instalator.

 

Możemy przejść do pierwszego uruchomienia programu.

 

Uruchamiamy program


 

Pierwsze kroki

 

Uruchamiamy-1

 

Skupmy się na tym co widzimy na ekranie przy pierwszym uruchomieniu programu. Na początek zapoznajemy się z informacją powitalną, z której już dowiadujemy się, iż program założył dla nas portfel, z którego już teraz możemy korzystać. Istnieje także możliwość stworzenia dodatkowych portfeli (ich ilość jest nieograniczona). Jak tego dokonać dowiemy się już za chwilę.

 

U góry widzimy trzy główne zakładki (zaznaczyliśmy je na pomarańczowo), które najczęściej będziemy używać, podczas korzystania z aplikacji Multibit. Są to kolejno: Wyślij, Żądanie i Transakcje. Dla naszej wygody, są one tam zawsze obecne i nie można ich zamknąć.

 

Z prawej strony, u góry (zaznaczone na niebiesko), widoczny jest aktualny kurs bitcoina w stosunku do dolara. Istnieje możliwość skonfigurowania wyświetlania kursu dla innych walut.

 

Z lewej strony, u góry (zaznaczone przez nas na zielono), widzimy aktualne saldo. Czyli wszystkie bitcoiny jakie obecnie posiadamy dla aktualnie otwartych portfeli. Póki co, jest to jeden otwarty portfel. Nie posiadamy na nim jeszcze żadnych środków. Najwyższy czas to zmienić.

 

Jeśli chcemy, aby ktoś dokonał przelewu elektronicznych środków na nasze konto, musimy podać mu nasz adres odbiorczy. Jest to ciąg 34 znaków, cyfr i liter, które niczym numer konta bankowego, podajemy osobie od której chcemy otrzymać płatność.

 

Zanim przejdziemy do dalszych kroków powinniśmy poświęcić chwilę, aby zabezpieczyć nasz portfel hasłem. Jest to niezbędne jeżeli nie chcemy, aby nasze środki trafiły w niepożądane ręce. Pamiętajmy, iż bitcoin to bardzo bezpieczny środek płatniczy, ale pod warunkiem, że używając go zachowamy wymagane podstawowe środki ostrożności.

 

Zabezpieczenie portfela hasłem to pierwsza rzecz jaką musimy w tym celu wykonać!

 

Z menu poziomego wybieramy opcję Plik (zaznaczona na czerwono), a następnie Dodaj hasło.

 

Uruchamiamy-Dodaj haslo

 

Pomyśl o mocnym haśle, które będzie solidnie chroniło dostępu do Twojego portfela.

Niech nie będzie to jeden wyraz wsparty jakąś liczbą, ale najlepiej całe zdanie (zawierające małe jak i duże litery, cyfry i znaki specjalne), które znać będziesz tylko Ty.  Jeżeli nie ufasz swojej pamięci, zapisz hasło na kartce i schowaj je w bezpiecznym miejscu.

 

Jeśli w jakikolwiek sposób utracisz swoje hasło, nie będzie możliwości jego odzyskania i środki na Twoim koncie mogą zostać bezpowrotnie utracone!

 

Wypełnij rubryki Hasło i Powtórz hasło, w obu wpisując je dokładnie w tej samej formie.

 

Ma to na celu wyeliminowanie wszelkiego rodzaju literówek i błędów przy jego wprowadzaniu.

 

Kliknij przycisk „Dodaj hasło do portfela”, aby zapisać hasło.

 

Widoczna teraz kłódka, pod opisem naszego portfela, świadczy o tym, iż jest on chroniony hasłem.

 

Przechodzimy do zakładki Żądanie.


 

Odbieramy BTC

 

Uruchamiamy-Zadanie


Tutaj, w linii zatytułowanej Twój adres, widzimy adres odbiorczy, na jaki każda osoba, będąca w jego posiadaniu, będzie mogła przesłać nam dowolną wielkość środków w walucie bitcoin. Adres ten możemy skopiować, klikając na ikonkę, którą dla potrzeb poradnika, zaznaczyliśmy na zielono, a potem wkleić go np. do wiadomości e-mail, przesłać w rozmowie za pomocą komunikatora (np. Gadu-gadu), czy też umieścić w ogólnie dostępnym miejscu, np. na naszej stronie internetowej.

 

Pamiętaj, że istnieją trojany które taki adres mogą podmienić, upewnij się więc, że do odbiorcy doszedł taki adres jaki wysłałeś.

 

Podając osobie trzeciej sam adres publiczny, nie musisz niczego sie obawiać. Nie istnieje żadne ryzyko, że ktoś mógłby wykorzystać te dane np. do włamania się na nasze konto uzyskując dostęp do zgromadzonych na nim środków. Jest to jedynie adres odbiorczy – w swej naturze ogólnodostępny i jako taki nie daje nikomu dostępu do naszych środków finansowych.

 

Zakładka Żądanie daje nam jeszcze jedną możliwość, a mianowicie wygenerowanie tzw. kodu QR dla płatności.

 

W polu Etykieta, umieszczamy wiadomość, która na pierwszy rzut oka przypomina tytuł płatności w tradycyjnych przelewach bankowych. Pamiętajmy jednak, że w przeciwieństwie do takowych, jej treść nie jest widoczna dla odbiorcy przelewu, a jedynie dla jego nadawcy.

 

W polu Kwota umieszczamy kwotę w BTC, jaką chcemy otrzymać na nasze konto.

 

W ten sposób otrzymujemy wygenerowany kod QR, który możemy umieścić ponownie - np. na naszej stronie internetowej czy też np. na plakacie reklamowym, a każda osoba dysponująca urządzeniem mobilnym (jak telefon komórkowy czy tablet) i dostępem do Internetu, po zeskanowaniu takiego kodu będzie mogła w sposób szybki i wygodny przelać środki na nasze konto (w tym przypadku wspierając np. rozwój strony internetowej naszego autorstwa).

 

Wygenerowany graficzny kod możemy, podobnie jak poprzednio nasz adres odbiorczy, skopiować do schowka, korzystając z ikonki znajdującej się u góry (zaznaczonej przez nas na żółto), a potem wkleić go w odpowiednim dla nas miejscu. Przeciągnięcie grafiki za pomocą kursora z programu na pulpit naszego komputera, spowoduje zapisanie jej w formacie graficznym PNG. Taki plik możemy także wykorzystać w dowolny sposób, np. załączając go do wiadomości e-mail. Posługiwanie się tego rodzaju kodem graficznym jest jednak w pełni opcjonalne. Jedyna i podstawowa informacja jaką musimy przekazać dowolnemu płatnikowi to nasz 34-o znakowy adres odbiorczy.

 

Nie musimy dysponować jednym adresem odbiorczym. Do naszego portfela możemy przypisać dowolną ich ilość. W tym celu klikamy na ikonkę zatytułowaną „Nowy” (oznaczoną kolorem szarym) i tworzymy kolejny, niezależny adres odbiorczy.

 

Załóżmy, iż ktoś właśnie dokonał wpłaty na nasze konto w wysokości 0,02 BTC.

 

Przejdźmy do zakładki Transakcje, aby upewnić się, że taka operacja faktycznie miała miejsce.

 

Uruchamiamy-Transakcje

 

Na liście wszystkich transakcji mamy na razie jedną pozycję, która informuje nas, że na nasze konto zostały przelane środki w wysokości 0,02 BTC, a więc, przy obecnym kursie (na bieżąco aktualizowanym przez program), 12,64 $. Wpłata została dokonana 1 czerwca 2014 roku o godzinie 20:46, a zielona „fajka” w kolumnie „Stan” mówi nam, iż została ona już w pełni potwierdzona (czytaj: zaksięgowana) na naszym koncie. Nie mamy możliwości wydawania środków z pojedynczego transferu przed jego potwierdzeniem, mimo iż będą one widoczne już na liście transakcji i powiększą łączną sumę naszego salda. Taka operacja może trwać od kilku do kilkunastu minut. Jej status możemy śledzić na bieżąco w kolumnie „Stan”.

 

Skoro posiadamy już środki „zaksięgowane” na naszym koncie, możemy je teraz wydać. W tym celu dokonamy pierwszego przelewu na wskazany adres odbiorczy.

 

Otwórzmy zakładkę „Wyślij”.


 

Wysyłamy BTC

 

Uruchamiamy-Wyslij

 

Załóżmy, iż dokonaliśmy zakupu towaru na internetowej aukcji, na której istnieje możliwość płatności w bitcoinach. Sprzedawca podał swój adres odbiorczy, na który chce, aby dokonano płatności.

 

Za pomocą standardowej operacji zaznacz -> kopiuj -> wklej, przenosimy podany adres odbiorczy do rubryki „Adres” w naszym formularzu.

 

Zaznaczona przez nas na żółto ikonka, ułatwi nam wklejenie, wcześniej skopiowanego adresu.

 

W polu „Etykieta” identyfikujemy płatność – pisząc np. „Jan Kowalski – zakup towaru”, dzięki czemu będzie ona dla nas bardziej czytelna.

 

Poniżej podajemy kwotę jaką chcemy przelać na podany adres. W BTC lub $. Jeśli wpiszemy kwotę w dolarach, zostanie ona automatycznie przeliczona na wartość w BTC, po aktualnym, widocznym w programie kursie.

 

Po upewnieniu się, że wszystkie pola zostały wypełnione poprawnie, klikamy przycisk „Wyślij”, aby rozpocząć przelew.

 

Potwierdzenie wysylki

 

Pojawia nam się dodatkowe okienko, na którym widnieje podsumowanie wszystkich szczegółów naszej transakcji, łącznie z ewentualną opłatą za jej dokonanie. Jako że nasz portfel chroniony jest już hasłem, od tej chwili także każdy transfer będziemy nim potwierdzać.

 

W rubryce „hasło portfela” podajmy nasze sekretne hasło.

 

Przycisk „Wyślij” to teraz z naszej strony „zielone światło” dla dokonania powyższego przelewu.

 

Zaglądamy do zakładki „Transakcje”, aby sprawdzić status naszego przelewu.


 

Zakładka Transakcje

 

Uruchamiamy-Transakcje-2

 

Charakterystyczny pięciokąt w kolumnie „Stan” (zakreślony na potrzeby poradnika kolorem żółtym), świadczy o tym, iż nasza transakcja nie została jeszcze potwierdzona. Odbiorca, podobnie jak to było poprzednio w naszym przypadku, widzi ją już na swojej liście transakcji, ale do momentu jej potwierdzenia nie może wydać wysłanych mu środków.

 

Uruchamiamy-Transakcje-3

 

Grafika w kolumnie „Stan”, mówi nam teraz, że transakcja jest obecnie w trakcie potwierdzania. Pomimo, iż nie uzyskała ona jeszcze pełnego potwierdzenia, od tego momentu ich adresat może już nimi swobodnie dysponować. Jak napisaliśmy wcześniej, pełne potwierdzenie operacji może trwać od kilku do kilkunastu minut, jednak z punktu widzenia nadawcy i odbiorcy przelewu, nie ma to już większego znaczenia. Operacja dokonuje się samoistnie w sieci i nie wymaga już od nas żadnego nadzoru. Spokojnie możemy także wyłączyć teraz program, bez obawy o utracenie rozpoczętego przelewu.

 

Posiadamy już niezbędną wiedzę do podstawowego zarządzania naszymi pieniędzmi w aplikacji MultiBit. Na koniec dowiedzmy się jeszcze jak tworzyć dodatkowe portfele, które umożliwią nam sprawniejsze zarządzanie naszymi kontami i gotówką.


 

 

Nowy portfel

 

Nowy portfel

 

Na górze, obrysowane kolorem żółtym, widnieje nazwa pliku naszego pierwszego, aktualnie używanego portfela – multibit.wallet, oraz ścieżka dostępu do miejsca na naszym dysku, w którym się znajduje – „C:\Users\...”.

 

Zwróć uwagę, iż w polskojęzycznej wersji systemu Windows katalog Users będzie nosił nazwę Użytkownicy!

 

Wybierając przycisk „Nowy portfel” stwórzmy nowy i nazwijmy go przykładowo „rachunki.wallet”.

 

Pliki portfeli muszą posiadać rozszerzenie wallet. Jeśli takowego nie dodamy, program uczyni to za nas.

 

Nowy portfel-2

 

Przycisk „Save” dokona zapisania nowego portfela.

 

Nowy portfel-3

 

Naszą listę uzupełnił teraz nowy portfel.

 

Zmieńmy opisy obu portfeli, aby poprawić ich czytelność i usprawnić zarządzanie nimi. Nowemu portfelowi nadajmy opis „Rachunki”, zaś pierwszy, którym posługiwaliśmy się dotychczas, nazwijmy „Portfel główny”.

 

Zwróć uwagę, iż dla nowego portfela został wygenerowany automatycznie nowy adres odbiorczy. Tak jak poprzednio, także i w tym przypadku, możemy wygenerować i przyporządkować do niego dowolną ilość adresów.

 

Nie zapominajmy, że nowy portfel także wymaga od nas zabezpieczenia dodatkowym hasłem.


 

Kopia zapasowa portfela

 

Wskazaną praktyką jest także wykonywanie kopii zapasowej naszego portfela. Jedną z metod wykonania kopii zapasowej jest wyeksportowanie kluczy prywatnych naszego portfela.

 

Każdy portfel składa się z zestawu adresów publicznych i przypisanych do nich kluczy prywatnych. Będąc zatem w posiadaniu odpowiedniego klucza prywatnego, jesteśmy w stanie wypłacić bitcoiny z przypisanego do niego adresu odbiorczego. Dlatego po wyeksportowaniu swoich kluczy upewnij się, iż znajdują się one w bezpiecznym miejscu, najlepiej do którego dostęp masz tylko ty.

 

 

Z menu poziomego, u góry panelu, wybieramy pozycję Narzędzia -> Eksport kluczy prywatnych.

 

Eksport-kluczy

 

Podajemy hasło swojego portfela oraz przyciskiem "Eksport do…" określamy lokalizację, w której zapisany zostanie nasz plik eksportu (plik z rozszerzeniem .key).

 

Koniecznie zabezpiecz plik eksportu dodatkowym hasłem!

 

Zatwierdź całą operację przyciskiem Eksportuj klucze prywatne.

 

Utworzony plik zapisz np. na pamięci zewnętrznej USB lub SD i ukryj w bezpiecznym miejscu.

 

Alterantywna metoda archiwizacji dla użytkowników zaawansowanych

 

Jeżeli z jakiegoś powodu eksport kluczy w programie będzie niemożliwy, kopie portfela można zrobić też ręcznie. W Windows 7 pliki z portfelami - *.wallet znajdują się w ukrytym katalogu C:\Users(użytkownicy)\NazwaKonta\AppData\Roaming\MultiBit

Katalog ten musimy zrobić widocznym. Dokonujemy tego otwierając dowolne okno, z opcji menu, na pasku u góry, wybieramy Organizuj, a następnie Opcje folderów i wyszukiwania. Tutaj otwieramy zakładkę Widok i wyszukujemy opcję Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski, którą oczywiście zaznaczamy. Po zatwierdzeniu operacji przyciskiem OK, poszukiwany przez nas folder  będzie dostępny do podglądu. W nim odnajdujemy pliki przechowujące dane naszych portfeli, a więc te z rozszerzeniem .wallet. Zaznacz je i skopiuj w bezpieczne miejsce. Najlepiej, niech będzie to pamięć zewnętrzna, np. USB lub SD. Zaleca się wykonanie więcej niż jednej kopii portfela.

 

Uwaga! Katalog AppData, jest katalogiem ukrytym. Dlatego, jeśli chcemy uzyskać do niego dostęp, musimy aktywować systemową opcję pokazywania ukrytych plików i folderów.

O ile pliki .wallet są zrozumiałe tylko dla portfela Multibit, o tyle wyeksportowane pliki tekstowe .key będzie można zaimportować do dowolnego, zewnętrznego portfela.

 


 

Import kopii zapasowej portfela

 

Import-kluczy

 

Importu kluczy dokonujemy w analogiczny sposób.

 

Z opcji wybieramy pozycję Narzędzia -> Import kluczy prywatnych.

 

Określamy do którego z obecnie otwartych portfeli zostanie przeprowadzony import.

 

Aktualnie podświetlony klucz (z lewej strony), będzie portfelem docelowym. W tym przypadku będzie to nasz „Portfel główny”.

 

Jak i w przypadku innych operacji, także i teraz podajemy hasło portfela, a następnie, za pomocą przycisku "Import z…" lokalizujemy plik (.key), do którego wcześniej wyeksportowaliśmy nasze klucze. Jeśli był on zabezpieczony hasłem, uzupełniamy także pole Hasło.

 

Rozpoczynamy proces importu kluczy przyciskiem Importuj klucze prywatne.

 

Po chwili, wszystkie nasze klucze zapisane wcześniej w tym pliku zostają zaimportowane do wskazanego portfela. Wraz z nimi zmienia się nasze saldo, a lista w zakładce Transakcje, powiększa się o operacje, których dokonaliśmy dotychczas z wykorzystaniem zaimportowanych kluczy.

 

 

Zapraszamy też do naszego poradnika wideo:

 


 

Portal bitcoin.pl nie ponosi odpowiedzialności z tytułu ewentualnych szkód jakie powstały w wyniku wykorzystania danych zawartych na łamach serwisu.