Kurs29384

 

BTC-e – giełda krypto-walut. Poradnik laika

 

BTC-e to kolejna z platform, na których możemy handlować krypto-walutami. BTC-e oferuje nam duży wybór zarówno krypto jak i standardowych walut narodowych. Aktualnie nie jest dostępna polska wersja językowa serwisu. Z pośród dostępnych języków do wyboru mamy: angielski, rosyjski i chiński.

Giełda BTC-e jest giełdą rosyjską, firma zarejestrowana jest na Cyprze a serwery ulokowane są w Bułgarii. Nie polecamy tej giełdy jako giełdy bezpiecznej, wybór czy będzięcie jej używać zależy od was. Warto też dodać, że giełda działa już kika lat i cieszy się dużą popularnością oraz wyrobionym zaufaniem wśród społeczności.

 


 

 

Rejestracja konta

 

0-tytulowa

 

Chcąc rozpocząć przygodę handlowania bitcoinem lub też innego rodzaju elektronicznym pieniądzem za pośrednictwem giełdy BTC-e, musimy rozpocząć od założenia bezpłatnego konta. W tym celu wybieramy widoczną u góry ekranu opcję Sign up.

 

1-signup

 

Podajemy kolejno:

 

 • Swój adres e-mail, który przepisujemy pod spodem dla weryfikacji poprawności jego wprowadzenia. Upewnij się, że jest to poprawny i aktywny e-mail, gdyż zostanie wysłana tam wiadomość z linkiem aktywacyjnym do twojego konta. Brak dostępu do niej oznaczać będzie, iż dokończenie rejestracji będzie niemożliwe.
 • Login, którym będziemy się posługiwać. Jak zwykle w takich przypadkach musi być to unikalna, przez nikogo nie wykorzystana jeszcze w serwisie nazwa. Jeśli użyjesz zajętego już przez kogoś loginu zostaniesz poinformowany o tym po naciśnięciu przycisku Registration, czerwonym napisem „This username is already registered”. W takim przypadku podaj inny, unikalny login.
 • Hasło, które będzie strzegło dostępu do naszego konta. Dla wyeliminowania wszelkich literówek podajemy je dwukrotnie. Jeśli dwa hasła nie będą takie same zostaniesz poinformowany o tym po naciśnięciu przycisku Regristration, czerwonym napisem „Passwords not match”. Upewnij się, że hasło którego używasz jest dostatecznie silne – tzn. jest odpowiednio długie, zawiera duże i małe litery oraz cyfry. Dodatkowo warto wzmocnić je znakami specjalnymi typu: !, @, #, $, %, ^, &, *…
 • Przepisujemy koda Captcha z obrazka.
 • Zapoznajemy się z regulaminem korzystania z serwisu i zaznaczamy, iż zgadzamy się na warunki tam zawarte. 

 

Potwierdzamy rejestrację konta przyciskiem Registration.


 

 

Weryfikacja konta

 

Jeśli wszystkie podane przez nas informacje w formularzu rejestracyjnym były prawidłowe powinniśmy zobaczyć niebieski napis „You have successfully registered!”. Na podany przez nas e-mail został zaś wysłany, wspomniany już wcześniej, e-mail z linkiem aktywacyjnym do naszego konta.

 

Zaglądamy do naszej skrzynki pocztowej i odnajdujemy tam wiadomość od btc-e.

 

2-email

 

Klikamy na link aktywacyjny.

 

Niebieski napis „Your E-Mail successfully confirmed” informuje nas, iż potwierdziliśmy nasz adres e-mail i tym samym zakończyliśmy proces rejestracji.


 

 

3


 

 

Depozyt środków

 

Zanim jednak będziemy mogli dokonać naszej pierwszej transakcji na giełdzie, musimy najpierw zasilić nasze konto.

 

W tym celu, z menu ustawień naszego konta, u góry ekranu wybieramy opcję Finances (na powyższej graficezakreślona żółtym kolorem). Alternatywnie możemy wybrać też, znajdującą się obok, opcję Profile i z menu po lewej stronie ekranu kliknąć pozycję Funds.

 

Spośród obsługiwanych krypto-walut jakie możemy zdeponować na naszym koncie w BTC-e mamy do wyboru: bitcoin (BTC), litecoin (LTC), namecoin (NMC), novacoin (NVC), terracoin (TRC), peercoin (PPC), feathercoin (FTC) i primecoin (XPM).

 

4-Finances

 

Waluty narodowe, którymi możemy zasilić nasz portfel to: dolar amerykański (USD), rosyjski rubel (RUR), euro (EUR), chiński yuan (CNH) i brytyjski funt szterling (GBP).

 

Na potrzeby poradnika zasilimy nasze konto sumą 0,015 BTC.

 

Wybieramy przycisk Deposit znajdujący się obok interesującej nas waluty.

5-deposit

 

U dołu ekranu pojawił się indywidualny, wygenerowany dla nas adres na który możemy wpłacać wszelkie depozyty w bitcoinach. Wpłaty możemy dokonać za pomocą portfela bitcoin z którego aktualnie korzystamy (wszystko na temat obsługi portfeli bitcoin znajdziecie w oddzielnych poradnikach). Ten sam adres przedstawiony jest także w postaci kodu QR, który możemy zeskanować m.in. za pomocą urządzeń mobilnych dysponujących odpowiednim oprogramowaniem.

 

Serwis nie pobiera prowizji za depozyty w krypto-walutach. Minimalna ilość bitcoinów, którą możemy przesłać na wskazany adres to: 0,0001 BTC.

 

Serwis wymaga, aby nasza transakcja uzyskała minimum 3 potwierdzenia, zanim pieniądze zasilą nasze konto w BTC-e, dlatego czas oczekiwania na aktualizację naszego salda powinen średnio wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu

 

Widoczny adres możemy używać wielokrotnie dla przyszłych wpłat, jednak dobrą praktyką jest upewnienie się przy każdej wpłacie czy się nie zmienił. Jeśli jednak kiedykolwiek zapragniemy go zmienić sami, wybieramy przycisk Generate new address. Jeśli ani razu nie wykorzystaliśmy dotychczasowego adresu do złożenia depozytu, system nie pozwoli nam zmienić go na nowy.

 

stan konta

 

Stan naszego konta USD i BTC widoczny jest w prawym-górnym rogu ekranu oraz w opcjach naszego profilu w zakładce Funds. Jak widzimy, posiadamy już środki na koncie w wysokości 0,015 BTC. Możemy zatem dokonać naszej pierwszej transakcji na giełdzie BTC-e.


 

 

Zakładka Trade – tu handlujemy

 

Otwórzmy zakładkę Trade z poziomego menu u góry ekranu.

 

7-Trade

 

Przeanalizujmy widoczne na ekranie moduły serwisu. Poczynając od góry ekranu natrafiamy na sekcję zatytułowaną Latest News. Jest to miejsce gdzie administratorzy giełdy zamieszczają najważniejsze informacje dotyczące jej funkcjonowania. Dotyczą one niekiedy ważnych zmian w regulaminie serwisu dlatego warto zwracać na nie uwagę. Chcąc przyjrzeć się wcześniejszym newsom, z głównego, poziomego menu u góry ekranu wybieramy pozycję News.

 

Sekcja Latest news zawierać będzie różny zestaw wiadomości w zależności od wersji językowej serwisu, którą wybierzemy, nie zawierając np. niektórych wiadomości dostępnych przy wyborze innego języka.

 

Poniżej sekcji informacyjnej widzimy wybór wszystkich możliwych rynków wymiany walut jakie oferuje giełda BTC-e. Aktualnie zaznaczona jest opcja wymiany BTC na USD. Jeśli interesuje nas sprzedaż bitcoinów z wykorzystaniem do tego celu np. funta szterlinga, wybieramy opcję BTC/GBP. Możemy dokonywać także wymiany jednej krypto-waluty na inną. Przykładowo, chcąc wymienić bitcoiny na litecoiny (lub odwrotnie) wybieramy opcję LTC/BTC.

 

Dla potrzeb poradnika zostaniemy na rynku BTC/USD.

 

Poniżej widzimy wykres kursu wymiany bitcoinów w stosunku do dolara amerykańskiego z ostatnich 24 godzin.

 

Spoglądając niżej…

 

8-Trade

 

Widzimy (zakreśloną przez nas na niebiesko) sekcję dzięki której będziemy mogli składać nasze oferty zakupu / sprzedaży walut. W tym przypadku, oferty zakupu i sprzedaży bitcoinów.

 

Poniżej, w dwóch tabelach, widzimy:

 • aktualne oferty sprzedaży (Sell orders) wystawione przez innych użytkowników giełdy, posortowane poczynając od najtańszej oferty
 • aktualne oferty kupna (Buy orders) wystawione przez innych użytkowników giełdy, posortowane zaczynając od najwyższej oferty.

 

Posiadając obecnie bitcoiny zgromadzone na naszym koncie BTC-e i pragnąc dokonać ich sprzedaży za dolary, zwracamy szczególną uwagę na tabelę Buy orders – czyli tą na której użytkownicy giełdy wyrażają swoją chęć zakupu bitcoinów, deklarując ilość BTC i cenę za jaką gotowi są je zakupić. Zawierając transakcje na tej jak i innych giełdach tego rodzaju, zawieramy je z użytkownikami giełdy, a nie z nią samą.

 

Chcąc dokonać natychmiastowej sprzedaży naszych bitcoinów musimy zaproponować cenę równą lub niższą od aktualnie maksymalnej oferty zakupu. W przeciwnym przypadku nasza oferta wyląduje na liście oczekujących ofert sprzedaży, tj. w tabeli Sell orders, oczekując na wzrost kursu waluty i swoją kolej realizacji.

 

Spoglądając niżej…

 

 9-Trade

 

Widzimy tabelę Your current active orders z naszymi oczekującymi, aktywnymi zamówieniami (ofertami). Aktualnie lista jest pusta, gdyż nie złożyliśmy jeszcze żadnej oferty.

 

Tabela Trade history:, znajdująca się u dołu, to wykaz ostatnio przeprowadzonych na giełdzie transakcji. Każdy wpis odnotowuje oddzielnie, poszczególną transakcję, uwzględniając ilość sprzedanych / zakupionych bitcoinów, kurs po którym dokonano wymiany oraz wartość transakcji w przeliczeniu na dolary.


 

 

Składamy ofertę sprzedaży

 

Chcąc dokonać natychmiastowej sprzedaży naszych bitcoinów składamy ofertę po kursie 613,5 – najwyższym na liście aktualnych ofert zakupu BTC.

 

 sell

 

Wciskając przycisk Calculate otrzymujemy dodatkowe informacje, takie jak końcowa wartość naszej transakcji w przeliczeniu na dolary oraz wartość prowizji którą otrzyma giełda za realizację zamówienia.

 

BTC-e pobiera prowizję w wysokości 0.2% od wartości każdej przeprowadzonej transakcji.

 

Wciśnięcie przycisku Sell BTC będzie równało się z zatwierdzeniem poprawności powyższych danych i wystawieniem naszej oferty.

 

sold

 

Zanim nacisnęliśmy przycisk Sell BTC, na liście pojawiła się minimalnie lepsza oferta. Sprzedaż dokonuje się zawsze po najlepszej, aktualnie dostępnej cenie zakupu – stąd cena 613,6 USD na potwierdzeniu sprzedaży.

 

stan konta2

 

Transakcja ma skutek natychmiastowy, od razu też aktualizowany jest stan naszego konta. Nie posiadamy już bitcoinów, zamiast tego nasze konto zasila suma ponad 9 dolarów amerykańskich. Nasza transakcja została odnotowana także w tabeli Trade history, pośród innych, najaktualniejszych transakcji innych użytkowników.


 

 

Kupujemy bitcoiny

 

Prześledźmy teraz odwrotny do poprzedniego typ transakcji, a mianowicie zakup bitcoinów za posiadane przez nas dolary. Nie chcąc wyjść na minus w bilansie obydwu transakcji, postanawiamy wystawić ofertę zakupu BTC po kursie niższym, niż ten po którym poprzednio je sprzedaliśmy. Decydujemy się na cenę 612,37 USD.

 

buy

 

 

Jak widzimy, jest to kurs znacząco niższy od obecnie najwyższego, znajdującego się w zestawieniu Buy orders. Tym samym, nasza oferta wyląduje w kolejce, czekając na obniżenie się kursu i swoją kolej realizacji.

 

Wciskając przycisk Calculate otrzymujemy kalkulację dodatkowych wartości związanych z transakcją i sprawdzamy czy dysponujemy odpowiednią sumą na koncie, aby zrealizować transakcję.

 

Jak widać będziemy do tego potrzebowali 9,18555 USD, podczas gdy na naszym koncie znajduje się obecnie 9,1856 USD.

 

exceed

 

Jeśli przekroczymy dozwoloną sumę, system poinformuje nas o tym komunikatem The transaction amount exceeds the balance by… i podając obok wartość o którą przekroczyliśmy dozwolony limit. W takim przypadku pozostaje nam zmniejszyć ilość kupowanych bitcoinów lub obniżyć cenę po której zaoferujemy się je zakupić.

 

Potwierdzamy naszą decyzję przyciskiem Buy BTC.

 buy2

 

Jak widać na grafice powyżej, nie kupiliśmy jeszcze niczego z planowej docelowo sumy 0,015 BTC (Bought 0 BTC of 0.015 BTC). Poniżej system informuje nas, iż stworzone zostało dla nas polecenie zakupu (Created buy order…).

 

buy3

 

Nasze zlecenie widoczne jest teraz pośród innych zleceń tego typu w tabeli Buy orders, uwydatnione dla nas za pomocą szarego tła. Teraz możemy je także odnaleźć w zestawieniu naszych aktywnych zamówień (Your current active orders).

 

W tej samej tabeli, w kolumnie Action, możemy dokonać anulowania naszego zlecenia, klikając na napisie Cancel.

 

 buy4

 

Po kilku godzinach kurs obniżył się, a wystawiona przez nas oferta zakupu BTC została zrealizowana w pełni automatycznie. Nie musieliśmy być nawet zalogowani do serwisu. Jak widać, na nowo posiadamy 0,015 BTC.


 

 

Powiadomienia

 

Napis notif, z widoczną obok jedynką, informuje nas, że posiadamy jedno, nie przeczytane powiadomienie, odnoszące się do zaistniałej właśnie transakcji.

 

 notifications

 

Otwierając wspomniane powiadomienia, widzimy potwierdzenie realizacji naszego zamówienia. Ikonka przedstawiająca trybik, w prawej-górnej części ekranu, daje nam możliwość filtrowania jakiego rodzaju powiadomienia i w jakiej formie mają do nas docierać.

 

notif settings

 

Dla każdego, widocznego tu zdarzenia możemy włączyć lub wyłączyć powiadomienie lub też ustawić dodatkowy sposób w jaki system będzie nas o nim powiadamiał. Mamy tu do wyboru: sygnał dźwiękowy (sound) lub wiadomość o zdarzeniu, przesłaną na nasz adres email.

 

Zdarzenia dla których ustawiamy poszczególne opcje to kolejno:

 • Realizacja naszego zamówienia (Your order filled)
 • Otrzymanie nowej prywatnej wiadomości (New private message)
 • Pozytywna realizacja depozytu w krypto-walucie (Success cryptocoin deposit)
 • Pozytywna realizacja depozytu w dolarach lub rublach (Success manual USD/RUR deposit)
 • Pozytywna realizacja wypłaty w dolarach lub rublach (Success USD/RUR withdrawal)

 

 

Historia transakcji

 

Pragnąc prześledzić wszystkie transakcje, jakich dotychczas dokonaliśmy, klikamy na napis Profile w sekcji ustawień naszego konta, a następnie z opcji menu po lewej stronie wybieramy Trade history.

 

trade history

 

Jak widać, znajdują się tu oba wpisy odnoszące się do naszego ostatniego zakupu bitcoinów, jak i do ich wcześniejszej sprzedaży.

 

Pragnąc uzyskać bardziej szczegółowe informacje dotyczące wszystkich operacji finansowych wykonanych na naszym koncie w serwisie BTC-e (włączając w to m.in. depozyty i wypłaty), z opcji ustawień konta wybieramy pozycję Finances (alternatywnie: Profile->Funds).

 

Na samym dole ekranu naciskamy przycisk History, znajdujący się po prawej stronie napisu Transactions history.

 

transactions history

 

Jak widać, jest tu dodatkowo uwzględniony początkowy depozyt wpłacony przez nas wysokości 0,015 BTC.


 

 

Wypłata środków

 

Pozostając nadal w tym samym oknie możemy prześledzić jak dokonywać wypłat środków zgromadzonych na naszym koncie.

 

Przy każdej z walut widocznych na powyższej liście, obok przycisków Deposit, za pomocą których mogliśmy dokonać wpłaty środków na nasze konto, znajdują się także przyciski Withdraw, dzięki którym dokonamy wypłaty wybranej przez nas waluty.


 

 

Wypłata krypto-walut

 

Posiadając obecnie bitcoiny na swoim koncie, dokonajmy ich wypłaty z powrotem na adres odbiorczy z którego dokonaliśmy ich wcześniejszego depozytu (możemy oczywiście na inny dowolny).

 

Klikamy na przycisk Withdraw obok waluty BTC.

 

wyplata btc

 

Wpisujemy adres odbiorczy na który ma trafić wypłacana przez nas kwota.

 

Możemy w tym miejscu podać dowolny adres, może być to jeden z naszych adresów odbiorczych, jak również adres innego odbiorcy, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

 

Podajemy kwotę, którą chcemy wypłacić w polu Amount to withdrawal.

 

Chcąc wypłacić całość posiadanych przez nas środków, możemy kliknąć na sumę znajdującą się obok napisu Available funds (Dostępne środki). Znajdująca się tam wartość zostanie automatycznie przekopiowana do odpowiedniego pola.

 

System wyliczy ile z tego trafi na nasze konto, po odliczeniu prowizji (w wysokości 0,001 BTC) i wyświetli wartość w polu You will receive.

 

Wciśnięcie przycisku Withdrawal spowoduje zatwierdzenie powyższych danych i przelanie środków na wskazany adres odbiorczy.

 

Minimalna suma jaką możemy wypłacić w tym przypadku to 0,002 BTC. Dzienny limit wypłat wynosi 100 BTC.


 

 

Kod BTC-e

 

Serwis BTC-e daje nam także w tym miejscu możliwość wygenerowania tzw. kodu btc-e (btc-e code).

 

Wciśnięcie przycisku make BTC-E CODE spowoduje zawarcie wskazanej przez nas sumy w kodzie, który zostanie wyświetlony dla nas na ekranie.

 

Taki kod możemy wykorzystać na innym koncie giełdy BTC-e, czy to należącym do nas czy do innej osoby. Wpisanie go, przy użyciu przycisku Redeem, znajdującego się obok napisu BTC-E CODE (patrz grafika powyżej), spowoduje dodanie zawartej w nim sumy do salda właściciela konta.

 

Kod BTC-e możemy utworzyć dla każdej waluty obsługiwanej przez serwis.


 

 

Wypłata „fiatów”

 

Chcąc dokonać wypłaty jednej z dostępnych walut fiducjarnych (potocznie określanych mianem „fiatów” z ang. fiat money) w sposób analogiczny korzystamy z przycisków Withdraw znajdujących się obok interesujących nas walut.

 

wyplata fiat

 

Wybieramy interesującą nas metodę przelewu z opadającego menu oznaczonego Withdrawal on the purse.

 

Może być to po prostu zwyczajny przelew bankowy (Wire Transfer).

 

W polu zatytułowanym Purse podajemy numer konta na który pragniemy przelać pieniądze. Zaś w polu poniżej określamy sumę przelewu.

 

Po raz kolejny system przeliczy ile pieniędzy trafi na konto docelowe po odliczeniu prowizji (w tym przypadku 1,5%). Ponownie, jeśli chcemy wypłacić wszystkie środki, którymi dysponujemy w danej walucie, klikamy na wartość obok napisu Available funds.

 

Czas realizacji przelewu to od 5-7 dni. Przelewu bankowego możemy dokonać jeśli podczas rejestracji potwierdziliśmy nasz adres email i po upływie minimum 3 dni od chwili rejestracji naszego konta.

 

Minimalna kwota wypłaty w przypadku przelewu bankowego to 1000 dolarów. Jeśli zależy nam na przelaniu mniejszej sumy, powinniśmy wybrać inny sposób wypłaty. Każdy ze sposobów ujętych na liście charakteryzuje się inną kwotą minimalną i inną wartością prowizji, ujętą w nawiasach kwadratowych.


 

 

PAMM

 

Giełda BTC-e oferuje dostęp do jeszcze innego, interesującego narzędzia. Odnajdziemy je w poziomym menu u góry ekranu pod nazwą PAMM.

 

menu PAMM

 

Usługa PAMM to rozwiązanie programowe, które umożliwia jego użytkownikom kopiowanie operacji finansowych dokonywanych nie giełdzie od bardziej doświadczonych handlowców, określanych mianem Mistrzów lub Panów (z ang. Master). Działania jednego mistrza mogą być śledzone i powielane przez wielu użytkowników, wymownie określanych w tym przypadku mianem Niewolników (z ang. Slaves).

 

Ze swojego konta Mistrz zarządza swoimi własnymi środkami, a jego strategia jest powielana na powiązanych z nim kontach użytkowników i ich własnych funduszach. Wyniki ekonomiczne danego konta PAMM mogą być sprawdzane i porównywane za pomocą zaawansowanych modułów analitycznych oferowanych przez serwis w postaci liczbowych jak i graficznych zestawień.

 

Usługa PAMM zapewnia precyzyjną i natychmiastową kopię operacji na wszystkich powiązanych kontach. W wyniku takiej zależności, każdy może odnieść zysk (lub stratę). Mistrz, z określonych przez siebie honorariów i prowizji, zaś Niewolnik w wyniku zysków uzyskanych poprzez kopiowanie działań doświadczonego maklera.

 

Konto PAMM może zostać otwarte w następujących walutach: dolar amerykański, euro, dolar australijski, rubel, jen, funt szterling.


 

 

Jak to działa?

 

Chcąc lepiej zrozumieć mechanizm działania PAMM, przeanalizujmy poniższy przykład.

 

Jeden z użytkowników rejestruje się jako Master i wypełnia odpowiedni formularz aplikacyjny. Dokonuje także wpłaty swojego kapitału w wysokości 10 000 dolarów. Następnie składa ofertę współpracy kierowaną do innych użytkowników serwisu PAMM. Pod koniec każdego okresu handlowego (miesiąca lub kwartału) zysk jest dzielony pomiędzy Niewolników i Mistrza oraz wypłacane jest honorarium dla Mistrza w ustalonej w jego ofercie wysokości.

 

Załóżmy, że parametry oferty wynoszą: 30/5/10 – 6/4 – 10 000/1 000/100 – 10

 

Wybrany okres handlowy to 1 miesiąc.

 

Zatem pod koniec każdego miesiąca, Mistrzowi wypłacane jest 30% z zysku przekraczającego 10%. W warunkach umowy pojęcie to określone będzie jako Minimum Performance Constraint.

 

Slave nr 1 i Slave nr 2 akceptują ofertę Mistrza. Obaj dokonują wstępnego depozytu kapitału w wysokości odpowiednio 25 000 i 15 000 dolarów. Zatem łączny bilans rachunku PAMM dla całej trójki użytkowników serwisu wynosi teraz 50 000 dolarów.

 

Pod koniec miesiąca, jako rezultat owocnego handlu Mistrza, wspólne konto PAMM zwiększa się o 50% stanu początkowego i wynosi teraz 75 000 dolarów.

 

Tym samym, zysk osiągnięty przez Niewolnika nr 1 to 50% (12 500 USD), względem jego własnego wkładu (25 000 USD). Według założeń parametrów oferty Mistrza, MPC (Minimum Performance Constraint) wynosi 10% kapitału Niewolnika, czyli 2 500 USD. Stąd, honorarium od wyników ekonomicznych wpływające na konto Mistrza wyliczane jest według następujących zasad:

 

12 500 USD (Zysk) – 2 500 USD (MPC) = 10 000 USD

 

Slave nr 1 płaci honorarium w wysokości 30% z 10 000 dolarów, a zatem 3 000 dolarów.

 

Zysk Slave’a nr 2 to także 50% jego początkowego wkładu w wysokości 15 000 dolarów, a więc 7 500 USD. MPC to zatem 1 500 USD.

 

Opłacane przez niego honorarium wyliczamy w sposób analogiczny:

 

7 500 USD (Zysk) – 1 500 USD (MPC) = 6 000 USD.

 

Honorarium wypłacane z konta Slave 2 to 30 % z 6 000 dolarów, czyli 1 800 USD.

 

 

Bilans dla kont typu Slave pod koniec okresu handlowego wyliczamy następująco:

 

Obecny bilans = Bilans początkowy + Zysk – Honorarium

 

 1. Dla konta Slave 1: Obecny bilans = 25 000 + 12 500 – 3000 = 34 500 USD
 2. Dla konta Slave 2: Obecny bilans = 15 000 + 7 500 – 1 800 = 20 700 USD

 

 

Zasada wyliczania bilansu dla konta Master to:

 

Obecny bilans = Kapitał Mistrza + Zysk + Honorarium 1 + Honorarium 2

 

A zatem…

 

Obecny bilans = 10 000 + 5 000 + 3000 + 1 800 = 19 800 USD.

 

 

W pierwszym miesiącu handlu, Slave 1 osiągnął zatem zysk wysokości 9 500 USD, Slave 2 w wysokości 5 700 USD, zaś Master powiększył swoje konto o 9 800 dolarów.


 

 

Jak odczytywać parametry oferty?

 

Przeglądając oferty kont Master porównywać będziemy zawarte tam, sprecyzowane przez Mistrza, warunki współpracy ujęte w następującej formie: 30/5/10 - 6/4 - 10 000/1 000/100.

 

Przeanalizujmy co oznacza, każdy z parametrów zapisu.

 

PAMM parametry

 

Honorarium od wyników ekonomicznych (0-100%) – 30/5/10 - 6/4 - 10 000/1 000/100:

Wartość ta określa procent od zysków określonego konta Slave, które trafiają na konto Master, kiedy zysk dzielony jest pomiędzy wszystkich pod koniec okresu handlowego. Honorarium to jest wypłacane jedynie, jeśli zysk konta Slave przekroczy wartość MPC.

 

Prowizja Mistrza (0-100%) - 30/5/10 - 6/4 - 10 000/1 000/100:

Jest to wartość prowizji stanowiącej wynagrodzenie dla Mistrza za zarządzanie powierzonymi mu środkami. Wyrażona jest w wartości procentowej na rok, jednak wyliczana dla każdego dnia jako procent aktualnego bilansu konta Slave i przelewana na konto Master przy każdym zamknięciu okresu rozliczeniowego. Zatem każdego dnia na konto Master doliczana jest 1/260 należnej mu prowizji (260 dni to przeciętna ilość dni handlowych w roku).

 

Próg zysku (Minimum Performance Constraint – MPC) - (0-100%) - 30/5/10 - 6/4 - 10 000/1 000/100:

W tym przypadku 10% kapitału konta Slave.

Jest to wartość powyżej której Mistrzowi wypłacane jest honorarium. Istotnym jest, że wyliczane jest ono na podstawie nadwyżki zysku nad wartością MPC.

 

Prowizja od kapitału (0-100%) - 30/5/10 - 6/4 - 10 000/1 000/100:

Jest to określony procent kapitału z konta Slave, który trafia jako prowizja na konto Mistrza w momencie wpłaty kapitału na konto Slave. Wszelkie wartości, jak wspomniana powyżej MPC, czy powiązane z nią, honorarium od wyników ekonomicznych, wyliczane są jednak od zasadniczej wartości kapitału - przed potrąceniem opisywanej prowizji.

 

Kara umowna za przedwczesne wycofanie środków (0-100%) - 30/5/10 - 6/4 - 10 000/1 000/100:

Jest to procentowa wartość liczona od wartości kapitału konta Slave, która przelewana jest karnie na konto Master, jeśli Slave zdecyduje się na wycofanie części swoich środków przed końcem okresu handlowego.

 

Kapitał początkowy - 30/5/10 - 6/4 - 10 000/1 000/100:

Jest to minimalna wartość kapitału, który Slave wnosi ze sobą akceptując ofertę Mistrza.

 

Minimalna wpłata środków - 30/5/10 - 6/4 - 10 000/1 000/100:

Jest to minimalna wartość zasilenia swojego kapitału, jakiego może dokonać Slave. W tym przypadku nie może być to mniej niż 1000 USD.

 

Minimalny bilans konta Slave - 30/5/10 - 6/4 - 10 000/1 000/100:

Jest to minimalna wartość kapitału konta Slave, która musi na nim pozostać po wycofaniu przez Niewolnika części zgromadzonych tam środków.

 

Okres handlowy (Trading Interval) – okres w którym Mistrz dysponuje powierzonymi mu środkami, handlując nimi na giełdzie walutowej. Pod koniec tego okresu, rozliczane są wszelkie honoraria mu należne. Rozróżniamy dwa okresy: miesięczny (28 dni) i kwartalny (84 dni). Jeden z nich określony będzie w ofercie Mistrza i nie może być zmieniony po aktywacji oferty.

 

Hasło do oferty (opcjonalne) – jest to hasło potrzebne do zaakceptowania oferty Mistrza. Jeśli takowe jest ustawione, tylko znające je osoby mogą dołączyć do grona współpracujących z Mistrzem. Funkcja ta stosowana jest jeśli Mistrz pragnie ograniczyć ilość podległych mu kont Slave.


 

Portal bitcoin.pl nie ponosi odpowiedzialności z tytułu ewentualnych szkód jakie powstały w wyniku wykorzystania danych zawartych na łamach serwisu.