Aktualny kurs


Bitcurex: bitcoin price chart Bitstamp: bitcoin price chart

Pomóż psiakom

Mam Głos

Google +

Co to jest "mining" ?

Sieć bitoin jest siecią zdecentralizowaną i opiera się na  topologii p2p, czyli użytkownik do użytkownika. Nie ma żadnego centralnego serwera, który kontrolowałby poprawność transakcji, dlatego cały system opiera się na mocy obliczeniowej komputerów dowolnych użytkowników w sieci. Aby móc wykonać transakcję, użytkownik A rezygnuje z posiadania bitmonet dodając do nich klucz publiczny użytkownika B oraz podpisuje je własnym kluczem prywatnym, a następnie ogłasza wykonaną przez siebie operację w sieci p2p. Sieć sprawdza poprawność zastosowanych w transakcji podpisów cyfrowych oraz ilości monet przed jej zaakceptowaniem. Każdy użytkownik, który udostępnia moc obliczeniową swojego komputera, dzięki której możliwe jest wykonywanie transakcji, zostaje nagradzany nowymi monetami bitcoin. Monety te pochodzą z dobrowolnych prowizji z przelewów dokonywanych przez innych użytkowników oraz z puli wszystkich 21mln monet, które mają zostać wydobyte do 2033 roku. W skrócie "mining", czyli inaczej kopanie, to generowanie nowych monet na potrzeby całego systemu, dzięki mocy obliczeniowej Twojego komputera wykorzystywanej  do szyfrowania systemu transakcyjnego. Wygenerowane nowe cyfrowe monety możesz wymienić na giełdzie na złotówki lub inne tradycyjne waluty.

Zasady generowania monet

Liczba monet, będących nagrodą za rozwiązanie bloku, w którym zawierają się transakcje z danej chwili, jest stała w danym czasie i dzielona na wszystkich kopiących użytkowników - kopaczy/górników. Zgodnie z zasadami systemu nagroda za rozwiązanie bloku zmniejsza się z czasem. W chwili obecnej jest to 25 BTC za blok, następnie - 12.5 BTC za blok i wartość ta będzie malała do momentu wydobycia ostatniej monety. Liczba górników jest zmienna, dlatego wprowadzono do systemu trudność określającą stopień szyfrowania danych. Im większa trudność, tym większa potrzebna jest moc obliczeniowa do rozwiązania bloku.  Każdy blok jest generowany średnio co 10 minut, każdy węzeł bloków co 2016 bloków (około 2 tygodni). Na podstawie szybkości generowania bloków po rozwiązaniu całego węzła wyznaczany jest nowy stopień trudności. Jeżeli bloki są generowane zbyt szybko lub zbyt wolno (co zależy od zwiększającej lub zmniejszającej się mocy obliczeniowej całej sieci) stopień trudności odpowiednio wzrasta lub maleje. 

Opłacalność miningu

Za udostępnienie mocy obliczeniowej każdy użytkownik zostaje wynagrodzony nowymi monetami bitcon. Nie ma jednak nic za darmo, komputer który wykonuje obliczenia działa pod maksymalnym obciążeniem a co za tym idzie pobiera więcej prądu niż podczas jego normalnego użytkowania. W dodatku by ilości generowanych monet była wyraźnie odczuwalna potrzeba wielu koparek a to pociąga za sobą duże inwestycje. Dla osób mających dostęp do darmowego prądu to świetna inwestycja zwykle zwracająca się po kilku miesiącach, Ci którzy płacą za prąd i mają wysokie taryfy powinni przeprowadzić kalkulację czy dla nich też jest to opłacalne. Głównym kryterium opłacalności jest kurs BTC, jednak należy zwrócić uwagę na to iż kurs jest zmienny i w chwili składania koparek inwestycja może nie być jeszcze opłacalna ale patrząc długoterminowo może szybko się zwrócić.  

Na opłacalność wpływa trudność wydobycia która zależy od ilości mocy obliczeniowej w sieci, im większa tym też większa trudność. W sieci bitcoin wyraźnie widać pewne trendy. Trend wzrostowy kiedy rośnie liczba górników aż do momentu kiedy kopanie zacznie być nieopłacalne ze względu na wysoką trudność spowodowaną właśnie dużą liczbą kopaczy i trend malejący, który zaczyna się w chwili zmniejszania się ilości kopaczy a co za tym idzie zmniejszania się trudności, aż do momentu gdy trudność będzie na tyle niska że, kopanie znów stanie się bardzo opłacalne co zapoczątkuje kolejny trend wzrostowy. Czasem może okazać się, że kopanie jest najbardziej opłacalne gdy ze względu na niski kurs odchodzi znaczna część górników i znacznie maleje trudność, wtedy zgromadzone tanim kosztem monety można sprzedać w przyszłości gdy kurs pójdzie w górę, oczywiście zakładając że, jesteśmy w stanie podjąć takie ryzyko. Aby dokonać kalkulacji dla danej koparki i wyliczyć przewidywany czas zwrotu inwestycji najlepiej skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie bitminer.pl

Kopanie solo czy w kopalni ?

Na początku przygody z miningiem  trzeba zdecydować czy będziemy rozbijać bloki samemu czy w grupie skupiającej się w kopalniach. Przy dużej trudności i małej mocy obliczeniowej naszych koparek może okazać się, że rozbicie  bloku może zająć nam nawet kilka miesięcy podczas gdy w dużych kopalniach bloki padają nawet co kilkanaście minut. W kopalniach, nagroda za blok dzielona jest proporcjonalnie do udziałów na wszystkich górników, kopiąc zaś solo cała nagroda przypada nam. Kopalnie zwykle pobierają niewielka prowizje od nagrody która nam przypada. Kopalnie różnią się od siebie głównie wielkością jak i pobieraną prowizją oraz systemem naliczania prowizji. Jedyną różnicą między małą a dużą kopalnią jest częstotliwość rozbijania bloków a co za tym idzie stały dochód na podobnym poziomie w przypadku kopalni dużych i dość zróżnicowany w przypadku małych. Dla przykładu na dużej kopalni wydobywamy średnio 10 bloków dziennie po 0.1BTC a na małej średnio 1 blok dziennie po 1BTC, z tą różnicą że czasem w małej kopalni blok może zostać rozbity po kilku dniach lub może zostać ich rozbitych kilka dziennie. W skali roku duże i małe kopalnie kopią na podobnym poziomie i nie ma kopalni lepszych czy gorszych pomijając prowizję które naliczają. Większość kopalni jest scentralizowana czyli obsługuje ja jeden serwer przez co narażone są na różne ataki, dlatego powstała kopania oparta na p2p, którą rekomendujemy. Spis większości znanych kopalni dostępny jest w dziale linki

Polecamy

Bitzdrapka

Litecoin

Datainvest.pl

Liliontransfer