Aktualny kurs


Bitcurex: bitcoin price chart Bitstamp: bitcoin price chart

Pomóż psiakom

Mam Głos

Google +

bitcoin euro300Bitcoiny (w skrócie BTC) można kupować i sprzedawać na internetowych giełdach. Zestawienie kursów na poszczególnych giełdach znajdziemy na stronie bitcoincharts.com. Obecnie największą  i najbardziej popularną jest giełda bitstamp.net. Polską giełdą na której możemy wymienić BTC na złotówki jest pln.bitcurex.com. Zasada wymiany polega na tym, że po wcześniejszym zarejestrowaniu i zalogowaniu się  składamy zlecenie kupna lub sprzedaży po określonej cenie. Jeżeli nasze zlecenie pokrywa się ze zleceniem przeciwnej strony dochodzi do realizacji transakcji. Za operacje kupna lub sprzedaży pobierane są opłaty zgodne z aktualnym cennikiem danej giełdy i nie przekraczają 1% od transakcji. Za wypłatę środków z giełdy również pobierane są opłaty. Rejestrując się na giełdzie możemy zostać poproszeni o przesłanie danych identyfikujących naszą osobę (np. dowód osobisty, potwierdzenie zameldowania, rachunek za media). Innym sposobem wymiany BTC na inne dobra bądź waluty jest zapytanie na forum ( forum.bitcoin.pl), można np. w ten sposób coś sprzedać za BTC albo wymienić BTC na złotówki.

Zasady gry na giełdzie bitcoin

Na początku może kilka słów wyjaśnienia czym jest giełda. Giełda jest miejscem gdzie spotykają się ludzie w celu wymiany pewnych dóbr na inne. W naszym przypadku jest to wymiana bitcoinów na  inne waluty np. USD, EURO lub PLN. Tak samo jak na innych giełdach są sprzedający i kupujący a cena zależy od popytu i podaży, tzn. im więcej kupujących BTC to cena bitcoin idzie w górę a im mniej to cena maleje. Nie ma jednej ustalonej ceny sprzedaży czy kupna BTC. Cena ustalana jest na bieżąco w zależności od podaży i popytu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. To jest podstawowa różnica giełdy bitcoin od innych giełd - nie ma przerw między notowaniami a handel trwa na okrągło. Na podstawie poniższej przykładowej tabeli ofert kupna i sprzedaży można zrozumieć zasadę ustalania ceny kupna/sprzedaży.

 

Oferty kupna

Oferty sprzedaży

Ilość BTC

Cena BTC w $

Ilość BTC

Cena BTC w $

100

5,10

20

5,20

25

5,05

25

5,35

250

5,00

50

5,40

320

4,80

5

5,60

105

4,70

40

5,70

2

4,60

80

5,80

 

Przykładowo jeżeli chcemy kupić BTC możemy złożyć zlecenie kupna po cenie która nas interesuje. Np. 25 BTC po cenie 5,15$. Ponieważ nikt ze sprzedających nie oferuje po takiej cenie sprzedaży BTC nasza oferta zostanie umieszczona w bazie ofert oczekujących na wykonanie i dopiero wtedy zostanie wykonana, gdy ktoś złoży zlecenie sprzedaży po cenie 5,15$ lub niższej. Jeżeli natomiast nie chcielibyśmy czekać na zakup BTC to musielibyśmy złożyć zlecenie kupna 20 BTC po cenie 5,20$ i 5 BTC po cenie 5,35$. Praktycznie sprowadza się to do tego, że jeżeli chcemy kupić bitcoiny po określonej cenie to musi znaleźć się sprzedający, który chce je sprzedać po tej samej lub niższej cenie. Ta sama zasada odnosi się w stosunku do sprzedawania BTC. Na tym przykładzie łatwo można zauważyć dlaczego cena może rosnąć lub spadać, jeżeli będzie przybywało kupujących, a ilość sprzedających pozostanie taka sama, to nowi kupujący będą musieli kupować po wyższej cenie gdyż nie będzie już wcześniejszych ofert sprzedających.

Granie na giełdach bitcoin jest o wiele prostsze niż choćby na giełdzie papierów wartościowych i sprowadza się do zarejestrowania (maksymalnie kilka minut) i zalogowania a następnie przelania pieniędzy lub bitcoinów na konto giełdy. Nie potrzebujemy do tego żadnych pośredników i wszystkie zlecenia kupna i sprzedaży możemy wykonywać samemu. Czas potrzebny na dostarczenie pieniędzy na konto giełdy może zależeć od wielu czynników, banki np. nie pracują w dni wolne od pracy. Bitcoiny możemy przelać niezależnie od pory dnia 365 dni w roku, większość giełd księguje przelane BTC po 6 potwierdzeniach co praktycznie oznacza ok. godziny czasu. 

Jak zarabiać na giełdzie bitcoin

Znając zasady funkcjonowania giełdy możemy zacząć inwestowanie naszych pieniędzy. Aby inwestowanie było w miarę bezpieczne należy dokładnie poznać mechanizmy rządzące giełdą. Nie powinniśmy nigdy inwestować więcej pieniędzy niż możemy stracić.

Na giełdzie bitcoin różnice kursów w ciągu dnia mogą sięgać kilkunastu % a w ciągu kilku miesięcy nawet kilkuset. Może to być niewątpliwie zaletą rozwijającego się rynku bitcoin i przyciągać nowych inwestorów lecz niesie też za sobą ryzyko szybkiej utraty wartości naszych inwestycji. Najlepiej kupować wtedy, kiedy cena jest najniższa a sprzedawać wtedy kiedy jest najwyższa. Oczywiście w praktyce nie jest to takie proste. Można np. bazować na analizach technicznych, dzięki którym przewiduje się zmiany trendu kursu. Istotą analizy technicznej jest prawidłowa interpretacja różnych sygnałów kupna i sprzedaży. Można też podążać za Guru czyli osobą, która poprzez swoje płatne publikacje informuje innych inwestorów o tym jak prawdopodobnie będzie zachowywał się rynek. Najlepiej jednak jest poza ww. wskazówkami kierować się własną intuicją i  dokonywać własnej oceny rynku.

Hossa czyli rynek "byka" jest okresem wzrostu cen. Wzrosty w okresie hossy nie muszą odbywać się codziennie. Czasem następują kilkudniowe czy nawet kilkutygodniowe okresy spadku cen w fazie hossy. Te okresy spadków nazywane są korektą. Po dłuższej hossie przychodzi najczęściej bessa czyli "rynek niedźwiedzia". Oczywiście nie jest to pochylona w dół linia prosta. W okresie bessy zdarzają się też wzrosty. Wtedy nazywane są one korektą spadków. Jak widać korekta może oznaczać krótkoterminowy spadek cen w okresie hossy oraz wzrost cen w okresie bessy.

Należy również zwrócić uwagę na zjawisko bańki spekulacyjnej. Jest to tymczasowy stan rynku, w którym cena dóbr rażąco przekracza ich wartość. Dochodzi do niego, gdy spekulacja danym dobrem powoduje wzrost cen do abstrakcyjnych wartości. W pewnym momencie mechanizm ten się załamuje i następuje krach z drastycznym spadkiem cen i wartości zasobów wielu inwestorów. Bańkę spekulacyjną można było zaobserwować w okresie maj-lipiec 2011.

bankaPrzykład bańki spekulacyjnej

 

Bitcoin doskonale sprawdza się też jako platforma treningowa dla tych którzy chcieliby zacząć grę na giełdzie tradycyjnej. Giełdy bitcoin w prosty sposób umożliwiają sprzedaż i kupno BTC. Minimalna ilość formalności i co najważniejsze taka sama funkcjonalność jak np. na giełdzie papierów wartościowych powoduje, że początkujący inwestorzy mogą się wiele nauczyć a jednocześnie zarobić inwestując w bitcoin. Opłaty jakie są pobierane przy transakcjach są przeważnie o wiele mniejsze niż na innych giełdach.

 

Możemy też zarabiać stosując arbitraż, który obarczony jest stosunkowo niewielkim ryzykiem. Istotą arbitrażu jest różnica cen BTC na różnych giełdach. W przypadku, gdy różnica ta (spread) jest większa od kosztów transakcyjnych, inwestor kupując BTC na giełdzie gdzie cena jest najniższa może następnie sprzedać je drożej  na innej giełdzie gdzie ceny są wyższe. 

Polecamy

Bitzdrapka

Litecoin

Datainvest.pl

Liliontransfer