Kwestie prawne.

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 28 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: mentos » wtorek, 7 czerwca 2011, 16:48

Delfin

Napisz proszę na jakiej podstawie płacisz podatek. Czy jest to podatek od czynności cywilnych czy dochodowy na działalność gospodarczą? Jaka stawka podatku obowiązuje? Czy dostałeś gdzieś taką interpretacje kogoś z US?

edit:

Widzę, że orka napisał o podatku od zysków kapitałowych. Czy ktoś uzyskał interpretacje US? Jaka stawka podatku wtedy obowiązuje?

Rozmowny
Posty: 109
Rejestracja: 4 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: delfin » wtorek, 7 czerwca 2011, 17:00

tak to jest podatek od zysków kapitałowych, w tej chwili wynosi on 19%, przychód w obcej walucie musi być przeliczony na pln w dniu uzyskania.

Rozmowny
Posty: 109
Rejestracja: 4 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: delfin » wtorek, 7 czerwca 2011, 17:06

orka
przeciez logiczne ze dochód to różnica miedzy przychodem a kosztem jego osiagniecia, więc co tu może być niejasne?

Wygadany
Posty: 507
Rejestracja: 28 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: orka » wtorek, 7 czerwca 2011, 17:15

Naliczanie kosztów, w przypadku biura maklerskiego liczysz koszty biura, a tutaj nie wszytko można policzyć.

Rozmowny
Posty: 109
Rejestracja: 4 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: delfin » wtorek, 7 czerwca 2011, 17:27

nie liczysz kosztów biura, właśnie o to chodzi że podatek od zyskow kapitałowych rozliczany jest na odrebnych zasadach,
kupiłeś masz koszt, sprzedałeś masz przychód, przychód minus koszt masz dochód i od tego płacisz podatek 19%

Wygadany
Posty: 507
Rejestracja: 28 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: orka » wtorek, 7 czerwca 2011, 17:41

No i o to chodzi, kupiłem za 59 zł a sprzedałem za 64 zł, tylko że ja kupowałem od ludzi i nie da się jednoznacznie wskazać kosztów zakupu.

Rozmowny
Posty: 109
Rejestracja: 4 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: delfin » wtorek, 7 czerwca 2011, 17:55

jeżeli kupiłeś za 59 tyś i sprzedałeś za 64tyś, to piszesz (tylko dla siebie nie w picie ), że kupiłeś od ludzia i sprzedałeś człowiekowi za tyle i tyle,jak za 59 a sprzedałeś za 64zł to nie zawracaj sobie tym głowy :)

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 28 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: mentos » wtorek, 7 czerwca 2011, 17:55

Ciekawe czy na podstawie dowodów przelewu do bitomat.pl da się coś takiego załatwić. Żeby później się nie okazało, że będzie trzeba płacić od całości i to 75%. Swoją drogą dzwoniłem dzisiaj do US, ale wszystkie linie cały czas były zajęte.

Rozmowny
Posty: 109
Rejestracja: 4 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: delfin » wtorek, 7 czerwca 2011, 18:05

Oczywiście, zbierasz dowody przeprowadzonych operacji, im bardziej wiarygodne tym lepiej dla Ciebie, po to by w razie kontroli trudno było im podważyć twoje zeznanie

Dyskutant
Posty: 152
Rejestracja: 21 maja 2011
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1L7PpjCGBgu6MhPfatAHLJQ2jcwDzjnCTw

Re: Kwestie prawne.

Postautor: hienas » wtorek, 7 czerwca 2011, 18:16

Przecież rynek BTC nie jest regulowany. To, że wymienię BTC na PLN czy USD, jest tym samym jakbym poszedł do kantoru na mieście i kilka razy dziennie wymieniał każdą z walut na inną. Różnica polega jedynie na tym, że robię to przez internet. Przecież od wymiany kasy w kantorze nie płacę podatków, więc czemu tutaj skarbówka miałaby się doczepić? Co innego Forex - spekulacja czy inwestycja na rynku Forex podlega pod zyski kapitałowe, a jak jest z BTC?
Poszukiwacz samorodków - dorzuć 0,00...1 Bitcoina na koparkę: 1L7PpjCGBgu6MhPfatAHLJQ2jcwDzjnCTw :)

Rozmowny
Posty: 109
Rejestracja: 4 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: delfin » wtorek, 7 czerwca 2011, 18:37

To że rynek BTC nie jest regulowany nie ma żadnego znaczenia, każdy ludź który ma dochody w Polsce musi płacić, przecież Ty też spekulujesz skoro kupiłeś po to żeby sprzedać drożej.
Oczywiście cały czas rozmawiamy o tym że chce się płacić podatki, a nie co zrobić żeby nie płacić.

od wymiany kasy w kantorze nie płacisz podatków, płacisz tylko od dochodu. Wymiana po prostu nie ma tu nic do rzeczy.

SHV
Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 352
Rejestracja: 16 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: SHV » wtorek, 7 czerwca 2011, 18:41

Nie każdy musi płacić wg naszego cudownego ustawodawstwa ;)

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: Shudde M'ell » wtorek, 7 czerwca 2011, 19:03

Łooohoho. Trochę się uzbierało od czasu ostatniego posta. Dobra, po kolei...
delfin pisze:Najpierw to zastanów się o co Ci naprawdę chodzi - czy chcesz płacić podatki czy nie
Nie chcę płacić, a jeślibym musiał - nie chcę oddawać za dużo kasy (albo nie chcę, żeby wykryli, ze nie oddaję :P)
Prze_koles pisze:Właśnie. Pamiętaj, że jak masz 16 lat i nie masz dochodów oprócz Bitcoina, to kwota do ~3k PLN jest wolna od podatku. Czyli rocznie 3k na BTC możesz spokojnie zarobić. Tak mi się wydaje przynajmniej.
O? Dlaczego nikt tego na pierwszej stronie nie napisał? :D To pewne? I ile wynosi margines błędu (~) przy tym 3k?

Wygadany
Posty: 507
Rejestracja: 28 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: orka » wtorek, 7 czerwca 2011, 19:18

Można też wypłacać metodą na tzw. "słupa", czyli zakładasz jakiemuś bezdomnemu pijaczkowi konto, przelewasz kasę a jemu odpalasz parę stówek i się żegnacie ;)
Albo czekać aż będzie można coś ciekawego kupować za BTC :)

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: severson » wtorek, 7 czerwca 2011, 19:43

delfin pisze:Oczywiście, zbierasz dowody przeprowadzonych operacji, im bardziej wiarygodne tym lepiej dla Ciebie, po to by w razie kontroli trudno było im podważyć twoje zeznanie
Fajnie, ale na przykład z wyciągu nie zawsze będzie widać, czy 100 złotych wydałeś na bitcoiny a 200 złotych otrzymałeś za bitcoiny, czy też 100 złotych wydałeś na dziwki a bitcoiny ukradłeś (zarobiłeś/wytworzyłeś) i sprzedałeś za 200 złotych. :)

Jeśli na przykład nakupiłeś od ludzi a sprzedałeś na Bitomacie, to żeby potem ci nie policzyli tego superpodatku na wszystkim, co przyszło z Bitomatu, bo wtedy wyjdzie go więcej niż rzeczywiście zarobiłeś.

Rozmowny
Posty: 109
Rejestracja: 4 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: delfin » wtorek, 7 czerwca 2011, 19:46

No jasne państwo stosuje różne zwolnienia podatkowe, i nie każdy musi płacić tworzy się je z różnych powodów socjalnych, ekonomicznych, a najczęściej politycznych. Jest to sposób kierowania aktywności społeczeństwa, zawsze możesz przejść do takiej grupy i nie płacić :)
he he zaraz wyjde na takiego co to broni obecny system podatkowy, ale mam nadzieję że większość ludzi zdaje sobie sprawę że podatków nie można zlikwidować, i państwo nie może istnieć bez podatków. Mało kto wie natomiast że rozbiory w polsce wzięły się z tego że szlachta nie chciała płacić podatków i sama też walczyć nie chciała.
Normalny człowiek chce płacić podatki, tylko chce aby nie były one w tak dużej części marnotrawione, a przez to tak wysokie.
Oczywiście można unikać opodatkowania zarówno w sposób legalny jak i nielegalnie ale to osobny temat


ps.jak tu się zakłada nowy temat ?

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: Shudde M'ell » wtorek, 7 czerwca 2011, 20:05

To ja powtórzę.

Czy na pewno jest tak, że jako niepełnoletni mogę sobie mieć ten dochód nieopodatkowany i ile dokładnie w skali roku?

Rozmowny
Posty: 109
Rejestracja: 4 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: delfin » wtorek, 7 czerwca 2011, 20:19

Najpierw zarób :) potem się będziesz martwił, do kwietnia jeszcze sporo czasu!

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: Shudde M'ell » wtorek, 7 czerwca 2011, 20:33

Czyli rozumiem, że mam przez rok cisnąć BTC, a potem się dowiedzieć, że zabiorą mi 80% z tego i nie starczy nawet na prąd? :P
Ja to zamierzam częściej wypłacać po trochu :D

Rozmowny
Posty: 109
Rejestracja: 4 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Kwestie prawne.

Postautor: delfin » wtorek, 7 czerwca 2011, 23:10

ok. jeżeli trudno to zrozumieć to zamieńmy te bitcoiny na grzyby. Chodzisz sobie po lesie i zbierasz, jak nazbierasz dwa kosze to idziesz sprzedać, dopiero jak sprzedasz to masz zysk i (teoretycznie) płacisz podatek , możesz też kupić od kolegi który zbierał razem z Tobą a nie ma czasu iść na targ, wtedy twoim zyskiem jest kwota za którą uda ci się sprzedać minus to co zapłaciłeś koledze i od tego płacisz. Jak nie sprzedasz ( to część grzybów lub wszystkie) możesz ususzyć w nadziei że sprzedasz drożej, więc jak trzymasz suszone grzyby to nie płacisz, dopiero jak je sprzedasz to musisz się rozliczyć z zarobku :)

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości