Sytuacja prawna

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: Mahkul » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 14:06

Myślę, że dobrzeby było gdyby ludzie z forum zainteresowani opinią dobrego prawnika na pewne tematy wypowiedzieli się; moglibyśmy zrobić nawet zrzutkę na konsultację i znaleźć dobrego prawnika, któremu ktoś z nas zadałby wszystkie odpowiednie pytania.

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 5 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: uukgoblin » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 14:25

Zgadzam się. Nawet dwie zrzutki - na jedną zrzutkę pytania, na drugą bitcoiny. :-]

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2684
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: smok » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 14:38

Byłem dzisiaj w biurze rachunkowym i rozmawiałem z księgowym. Mówił że zysk z BTC jest zyskiem kapitałowym i płaci się od tego 19% (czy 18%) podatku. Ale skoro przelewy są anonimowe a BTC to nie pieniądze to w czym problem ? Jeżeli płacisz komuś za coś przez konto bankowe to Cie to nie obchodzi :) Gorzej jak kapusta wpływa i to nie wiadomo skąd, tu już się musisz tłumaczyć bo to przychód. Najważniejsze to tak kombinować żeby nie było przychodów (oficjalnie) tylko same wydatki:) Czyli kupować przez przelew bankowy sprzedawać z "ręki do ręki" albo jest jeszcze jedna możliwość, wymienić swoje BTC na kartę VISA i kupić sobie coś w internecie. Zresztą co ja się będę wypowiadał , ja tu tylko sprzątam ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: Mahkul » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 14:45

W takim razie ja zacznę - z tego co czytałem, bitomat może znać już odpowiedź na poniższe pytania, ja jednak nie znam i chętnie dowiem się co ma do powiedzenia profesjonalny prawnik w poniższych kwestiach:

1. Zakładając kantor BTC/PLN można podejść do tego w dwojaki sposób, czego przykładami są bitmarket.eu i bitomat.pl. O ile sprawa z bitmarket.eu jest prosta, bo my nie przechowujemy (póki co) pieniędzy klientów u siebie - jesteśmy tylko pośrednikami w transakcjach (podobnie jak allegro). Bitomat zaś udostępnił numer konta, na który trzeba przelać kasę, żeby "naładować" sobie konto w PLN-ach na stronie. W taki sam (bardzo wygodny i szybki) sposób działa mtgox. Pytanie zatem brzmi:

a) w sytuacji, gdy jestem osobą fizyczną:

a.1 czy mam prawo przetrzymywać cudze pieniądze bez jakichś pozwoleń itp? co się stanie jeśli zaczną wpływać większe kwoty, o których bank będzie zobowiązany poinformować fiskusa? niby to nie dochód, ale przecież kasa wpływa - dla nich to bez różnicy raczej.

a.2 takie samo pytanie jak wyżej, tylko że oprócz tego z pobieraniem przeze mnie prowizji za transakcje w kantorze - załóżmy, że 1 BTC = 1 PLN dla prostoty rachunku: jeżeli ktoś wpłaca 10 PLN, chce kupić 10 BTC - to ja biorę sobie od tego np. 2% w PLN, tym samym on kupił tylko 9.80. Co z podatkiem od takiego dochodu?

a. 3 jak wyżej, tylko załóżmy, że pobieram prowizje w BTC - czyli kupujesz 10 BTC za 10 PLN, ale dostajesz 9.80 BTC. Co z podatkiem od dochodu w BTC?

b) te same pytania co wyżej, tylko jak to jest jeśli robię to jako firma.

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 5 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: uukgoblin » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 14:58

bitcoin_pl pisze:Byłem dzisiaj w biurze rachunkowym i rozmawiałem z księgowym. Mówił że zysk z BTC jest zyskiem kapitałowym i płaci się od tego 19% (czy 18%) podatku.
Jak zaplacic taki podatek? Jak udowodnic co jest zyskiem, jak mozna zglosic wydatki? W ktorym kraju mam to robic? Co to jest tak naprawde "zysk z BTC" - przeciez trace BTC za kazdym razem jak je sprzedaje?

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 5 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: uukgoblin » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:06

Przyklad: zarbiam w USA 1200 dolarow, place 200 dolarow podatku do USA, za 1000 dolarow kupuje bitcoiny, po czym sprzedaje je za 2500 zlotych - jak, gdzie, od czego, co tu, kiedy, komu zaplacic podatek od "zysku z BTC"?

Albo: kupuje komputer z karta graficzna, podlaczeniem do internetu i pradem na Gibraltarze, robi mi sie 300 bitcoinow, sprzedaje je na polskim kantorze - znowu, komu, gdzie, ile, od czego mam placic podatek? Zauwazmy ze karta graficzna kosztowala mnie wiecej niz wartosc tych 300 bitcoinow w zlotowkach.

Trzecia opcja: kupuje 1000 bitcoinow za 2000 zlotych, po czym sprzedaje miesiac pozniej za 2200 zlotych. Co zaplacic wtedy? Co jesli kupilem je poczatkowo nie za 2000 zlotych a za 500 funtow? Ktory kurs waluty funt-zlotowka mam rozliczyc do zysku, sprzed miesiaca czy obecny czy ktory? Co jesli stracilem na takiej "grze na gieldzie bitcoinow"?

Czwarta rzecz: co jesli do instalacji sprzetu badz oprogramowania zatrudnie kolege z forum i zaplace mu za ta prace w bitcoinach?

Do tego - kiedy mam placic podatek z "zysku z bitcoinow"? Jak sie wygeneruja? Komu? Jak sprzedam? Jak kupie?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:11 przez uukgoblin, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2684
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: smok » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:11

Ciekaw jestem jak handlują np. Linden dolarami przecież to podobne do bitcoin. Zobaczcie chociażby na tą stronkę http://polska-kupic-sprzedac-dolary-lin ... partnerzy/ Póki co by wybrać pieniądze bezpiecznie można namówić kolegę spod sklepu żeby założył nam konto bankowe typu 'na słupa' Panowie (i Panie jeśli są) przecież to oczywiste, że ten lepperland będzie walczył z Bitcoin wszelkimi środkami. Dawno temu gdy się dowiedziałem o BTC i zagłębiłem w temat to jedna z myśli która mi przyszła do głowy to III wojna światowa. Ta bankowa hydra tak łatwo nie odda tego co nakradła i będą próbowali wyłączyć internet, a jak to można zrobić w skali globalnej ??

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 5 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: uukgoblin » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:26

bitcoin_pl pisze:będą próbowali wyłączyć internet, a jak to można zrobić w skali globalnej ??
Zwyczajnie, jak zawsze - czolgami. Spojrz na Egipt, dali rade :-)

Przy III WS bedzie trzeba zrobic sobie wlasny internet - Netsukuku wyglada zachecajaco ale cos jest ciagle za mlode.

Wygadany
Posty: 507
Rejestracja: 28 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: orka » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:30

Prawdopodobnie trzeba stosować zasady jak na rynku walutowym forex czy giełdzie, a najlepiej to założyć spółkę poza Polską a jak masz za małe dochody żeby się to opłacało to nic nie rób i nic nikomu nie gadaj po to jest bitcoin :twisted: a zalegalizować dochód będziesz mógł w każdej chwili w dogodnym miejscu. Jeżeli pilnie potrzebujesz drobnej sumy a chcesz być legalny to traktuj to jako dochód z zagranicy, czyli dochodowy i cześć albo że uprawiłeś cybersex z arabem (jak zaczną kręcić nosem oskarż ich o rasizm, gejofobię i islamofobię) :lol:
Zabawy w odliczania sprzętu itd. lepiej sobie odpuść jeżeli się na tym nie znasz perfekt albo Twoja matka nie pracuje w skarbówce .

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2684
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: smok » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:35

albo że uprawiłeś cybersex z arabem (jak zaczną kręcić nosem oskarż ich o rasizm, gejofobię i islamofobię) :lol:
:) :) :) :) :) R O T F L do kwadratu ! padam ze śmiechu :) ale sposób tłumaczenia dobry.

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 5 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: uukgoblin » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:37

orka pisze:Prawdopodobnie trzeba stosować zasady jak na rynku walutowym forex czy giełdzie, a najlepiej to założyć spółkę poza Polską a jak masz za małe dochody żeby się to opłacało to nic nie rób i nic nikomu nie gadaj po to jest bitcoin :twisted: a zalegalizować dochód będziesz mógł w każdej chwili w dogodnym miejscu. Jeżeli pilnie potrzebujesz drobnej sumy a chcesz być legalny to traktuj to jako dochód z zagranicy, czyli dochodowy i cześć albo że uprawiłeś cybersex z arabem (jak zaczną kręcić nosem oskarż ich o rasizm, gejofobię i islamofobię) :lol:
Zabawy w odliczania sprzętu itd. lepiej sobie odpuść jeżeli się na tym nie znasz perfekt albo Twoja matka nie pracuje w skarbówce .
Spolka poza polska to akurat maly problem dla mnie, bo mieszkam w Anglii, a zrobienie sie self-employed tutaj to krotka formalnosc (znajomy juz jest).

Nie chodzi o drobne sumy, drobnymi sumami bym sie nie przejmowal - odpowiedzi potrzebuje wlasnie dlatego, ze sumy wydaja mi sie relatywnie duze.

Czy dochod z cybersexu z arabami jest zwolniony od podatku? W Holandii prostytutki zdaje sie placa normalnie podatki, nie wiem jak to wyglada w innych krajach...

Dochod czy z zagranicy czy z Polski nie ma dla mnie znaczenia, nie chce miec problemow prawnych ani w UK ani w Polsce...

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: Mahkul » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:40

uukgoblin pisze:
orka pisze:Prawdopodobnie trzeba stosować zasady jak na rynku walutowym forex czy giełdzie, a najlepiej to założyć spółkę poza Polską a jak masz za małe dochody żeby się to opłacało to nic nie rób i nic nikomu nie gadaj po to jest bitcoin :twisted: a zalegalizować dochód będziesz mógł w każdej chwili w dogodnym miejscu. Jeżeli pilnie potrzebujesz drobnej sumy a chcesz być legalny to traktuj to jako dochód z zagranicy, czyli dochodowy i cześć albo że uprawiłeś cybersex z arabem (jak zaczną kręcić nosem oskarż ich o rasizm, gejofobię i islamofobię) :lol:
Zabawy w odliczania sprzętu itd. lepiej sobie odpuść jeżeli się na tym nie znasz perfekt albo Twoja matka nie pracuje w skarbówce .
Spolka poza polska to akurat maly problem dla mnie, bo mieszkam w Anglii, a zrobienie sie self-employed tutaj to krotka formalnosc (znajomy juz jest).

Nie chodzi o drobne sumy, drobnymi sumami bym sie nie przejmowal - odpowiedzi potrzebuje wlasnie dlatego, ze sumy wydaja mi sie relatywnie duze.

Czy dochod z cybersexu z arabami jest zwolniony od podatku? W Holandii prostytutki zdaje sie placa normalnie podatki, nie wiem jak to wyglada w innych krajach...

Dochod czy z zagranicy czy z Polski nie ma dla mnie znaczenia, nie chce miec problemow prawnych ani w UK ani w Polsce...
Jakbyś chciał filię w Irlandii to daj znać. ;)

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 5 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: uukgoblin » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:44

W skrocie - tak, sposobow unikniecia opodatkowania jest milion. Nie pytam jak sie wymigac od skarbowki, pytam jak pozostac w zgodzie z prawem (i przy okazji jesli sie da to nie stracic za duzo...)

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 5 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: uukgoblin » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:46

Mahkul pisze:Jakbyś chciał filię w Irlandii to daj znać. ;)
Im wiecej kantorow tym lepiej ;-)

Wygadany
Posty: 507
Rejestracja: 28 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: orka » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:49

Jeżeli mieszkasz w UK to stosuj tamtejsze prawo, z polskim się nie baw bo możesz się przejechać. Prostytucja to taki żart, lepiej też się tym nie bawić przy większych sumach.
Ogólnie sprawa z BTC jest bardzo śliska bo najchętniej to rządy by nas pozamykały :P, dlatego moim zdaniem najlepiej wykazywać to jako dochody z doradztwa czy tam konsultacji, trzeba by się poradzić prawnika (a i rozliczać się w kraju gdzie zbytnio się nie interesują z jakiej działalności są pieniądze)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2684
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: smok » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:52

Czyli może być doradztwo sieciowe ? Np konfiguracja routera ? Tylko że na to 23% haracz VAT, a może 'porady prawne' ? Na jakie usługi jest najniższy podatek ?

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 5 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: uukgoblin » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:57

orka pisze:Jeżeli mieszkasz w UK to stosuj tamtejsze prawo, z polskim się nie baw bo możesz się przejechać. Prostytucja to taki żart, lepiej też się tym nie bawić przy większych sumach.
Ogólnie sprawa z BTC jest bardzo śliska bo najchętniej to rządy by nas pozamykały :P, dlatego moim zdaniem najlepiej wykazywać to jako dochody z doradztwa czy tam konsultacji, trzeba by się poradzić prawnika (a i rozliczać się w kraju gdzie zbytnio się nie interesują z jakiej działalności są pieniądze)
No tak, tylko ze tutaj chca jeszcze wiecej za porady prawne i zdaje sie ze jest to jeszcze bardziej zagmatwane ;-)

Chcialbym znac wersje prawna zarowno w Polsce jak i w UK, bo czesc bitcoinow zamierzam zamienic na zlotowki a czesc na funty (a czesc na jeszcze wiecej bitcoinow).

Wygadany
Posty: 507
Rejestracja: 28 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: orka » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:58

Bardziej miałem na myśli konsultacje biznesowe np $1000 za godzinę 8-) ale to lepiej poza granicami kraju, musisz założyć spółkę w raju podatkowym i świadczyć takie usługi, wówczas taki podatek to z 5% a jak jest to przykładowo na Cyprze to do polski ściągasz kasę bez podwójnego opodatkowania (ale chyba już zmienili tą umowę międzynarodową).

Przy okazji ktoś z Polski może zamówić Twoje boskie doradztwo ;) i wliczyć je do kosztów, tak wyciągali np. francuzi kasę z TPSA (konsultacje za molinowe stawki) Ale to musisz być z prawem na bieżąco, ja mam trochę przestarzałe informacje.

Wygadany
Posty: 507
Rejestracja: 28 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: orka » poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 16:11

uukgoblin pisze:
orka pisze:Jeżeli mieszkasz w UK to stosuj tamtejsze prawo, z polskim się nie baw bo możesz się przejechać. Prostytucja to taki żart, lepiej też się tym nie bawić przy większych sumach.
Ogólnie sprawa z BTC jest bardzo śliska bo najchętniej to rządy by nas pozamykały :P, dlatego moim zdaniem najlepiej wykazywać to jako dochody z doradztwa czy tam konsultacji, trzeba by się poradzić prawnika (a i rozliczać się w kraju gdzie zbytnio się nie interesują z jakiej działalności są pieniądze)
No tak, tylko ze tutaj chca jeszcze wiecej za porady prawne i zdaje sie ze jest to jeszcze bardziej zagmatwane ;-)

Chcialbym znac wersje prawna zarowno w Polsce jak i w UK, bo czesc bitcoinow zamierzam zamienic na zlotowki a czesc na funty (a czesc na jeszcze wiecej bitcoinow).
W Polsce są wyszczególnione rodzaje dochodów kapitałowych, gdybyś napisał "emisja prywatnej waluty" to by mogli Cię zamknąć :) Nie wiem jak w UK jest z tym, dlatego piszę o tych rajach podatkowych żeby się nie rzucać w oczy, zwłaszcza że działalność internetowa temu bardzo sprzyja.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_od ... C5%82owych

e:
I jeszcze wątek z http://www.bitcoin.org/smf/index.php?topic=2794.0

Rozmowny
Posty: 67
Rejestracja: 24 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Sytuacja prawna

Postautor: Mruk » wtorek, 26 listopada 2013, 15:40

Mam pytanie:
Czy od fragmentów bicoin jakie bym zgromadził w moim portfelu ze stron z darmowymi BTC będę musiał zapłacić podatek w US?
Jeśli dobrze zrozumiałem ten artykuł http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem ... 54033.html

i ten http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/728 ... atkom.html
To podatek zapłace jeśli zgromadzone BTC wymienię na PLN lub będę próbował za nie coś kupić np. Książki.
Niech mnie ktoś bardziej doświadczony poprawi jeśli coś źle zrozumiałem.

Wróć do „Bitcoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości