Generowanie monet - jak zacząć? [Aktualizacja 09.07.11]

Weteran
Posty: 1361
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Generowanie monet - jak zacząć? [Aktualizacja 09.07.11]

Postautor: Prze_koles » piątek, 31 grudnia 2010, 15:18

Podstawowym błędem jaki popełniają nowi użytkownicy jest myślenie, że głównym celem Bitcoin jest generowanie monet. Otóż nie! Bitcoin to waluta, ale żeby ją jakoś równomiernie rozprowadzić po świecie, wymyślono system "znajdowania" monet. Jest to również sposób zabezpieczenia sieci, ale nie o tym tutaj.
Generowanie monet może być trochę kłopotliwe dla nieobeznanych użytkowników, bo zajmują się tym głównie maniacy komputerowi :geek:

Generowanie monet polega na znajdowaniu "bloków", za każdy blok dostaniemy 50 BTC. Odbywa się to losowo, tzn. mówimy o prawdopodobieństwie znalezienia bloku. Szybkość generowania zależy od wydajności procesora lub karty graficznej (zależy czym generujemy). Odkąd pojawiły się programy umożliwiające używanie kart graficznych do obliczeń, generowanie monet procesorem stało się zupełnie nieopłacalne. Kopanie kartami nVidia również jest nieopłacalne, ponieważ są kilkukrotnie mniej efektywne niż karty ATI. Niestety, nawet dobrymi kartami ATI znalezienie całego bloku 50 BTC jest już bardzo trudne.

Dlatego została stworzone idea Pooled Mining. Jest to metoda zdobywania BTC polegająca na tym, że wielu użytkowników łączy swoje siły aby wygenerować blok, a potem dzielą się sprawiedliwie nagrodą (50 BTC). Dzięki temu swoje pierwsze grosze możesz ujrzeć już po pierwszym dniu ;)

Jak zacząć kopanie już dziś?

1. Upewnij się, że Twoja karta obsługuje OpenCL (serie Radeon HD 5xxx oraz 6xxx obsługują)
2. Zainstaluj najnowszy sterownik.
3. Ściągnij jakiegoś Minera (program do generowania), np. GUI Miner(dla początkujących) lub cgminer
4. Zarejestruj się na jednym z Mining pools. Lista największych z nich jest podana tutaj. Najlepiej zrobimy dołączając do średnich pooli (o mocy 1%-10% mocy całej sieci). Zalecam ustawienie solidnego hasła.
5. Na stronie Mining poola musisz dodać Workera. Zalecane jest by tworzyć jednego workera dla każdej karty. Dla każdego workera można ustawić inne hasło niż do logowania na stronę Poola, ale hasła do workerów nie muszą być skomplikowane.
6. Włącz GUI Minera. Wpisz nazwę Workera oraz hasło do niego. Wybierz urządzenie do kopania (do wyboru będziesz miał prawdopodobnie procesor i kartę graficzną). Jeżeli wszystko się udało, to powinieneś zobaczyć prędkość kopania w postaci ilości hashy na sekundę. Tutaj można porównać prędkości kart graficznych oraz procesorów.
7. Jeśli Mining Pool, do którego dołączyłeś znajdzie blok, to na Twoim koncie pojawi się odpowiednia nagroda. Zanim będzie można to wypłacić, trzeba poczekać aż blok zostanie potwierdzony (przez następne 120 bloków, czyli około 20 godzin). Niektóre Poole umożliwiają natychmiastową wypłatę, ale pobierają wyższe prowizje.

To już prawie wszystko. Teraz wystarczy zainstalować klienta Bitcoin (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście), poczekać aż pobiorą się wszystkie dotychczas rozwiązane bloki i przelać swoje Bitcoiny z Poola na swój komputer.

Zachęcam do zapoznania się z krótkim FAQ: http://bitcoin.pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=488

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Mahkul » piątek, 31 grudnia 2010, 15:54

Dla kart ATI zwykle --device=1

Łatwo to sprawdzić wpisując po prostu: poclbm.exe --host=mining.bitcoin.cz --port=8332 --user=LOGIN.TWOJEGOWORKERA --pass=TWOJEHASLO
Wówczas program sam zapyta o numer urządzenia, które ma być użyte do miningu.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 48
Rejestracja: 3 stycznia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: klata » poniedziałek, 3 stycznia 2011, 10:39

Panowie może mi ktoś pomóc? Czy moja NVIDIA GeForce 9200M GS obsługuje OpenCL? Jeżeli okaże się, że nie to czy jest to koniec zabawy w "kopanie" za pomocą GPU i pozostaje mi tylko CPU?
Panie kierowniku, poratuj Pan: 1GXWBBEtiY2ANewSstdPcNUEqEZAgsFtT4 ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Mahkul » poniedziałek, 3 stycznia 2011, 13:53

klata pisze:Panowie może mi ktoś pomóc? Czy moja NVIDIA GeForce 9200M GS obsługuje OpenCL? Jeżeli okaże się, że nie to czy jest to koniec zabawy w "kopanie" za pomocą GPU i pozostaje mi tylko CPU?
Z tego co mi wiadomo, NVidia jest mocno z tyłu z obsługą OpenCL (niby jest support, ale nie działa prawidłowo). Dlatego minery NVidia używają CUDA - tutaj możesz srpawdzić jakie karty są kompatybilne z tą technologią:

http://www.nvidia.com/object/cuda_gpus.html

Wygląda na to, że Twoja karta jest na liście (laptop?). :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 48
Rejestracja: 3 stycznia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: klata » poniedziałek, 3 stycznia 2011, 13:56

Zgadza się, laptop. Czyli mogę śmiało próbować metody z GPU, którą opisuje Prze_koles?
Panie kierowniku, poratuj Pan: 1GXWBBEtiY2ANewSstdPcNUEqEZAgsFtT4 ;)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Mahkul » poniedziałek, 3 stycznia 2011, 13:59

klata pisze:Zgadza się, laptop. Czyli mogę śmiało próbować metody z GPU, którą opisuje Prze_koles?
Tak.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 236
Rejestracja: 19 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Mroczny Nelu » sobota, 19 marca 2011, 09:12

Witam wszystkich serdecznie :)

Jestem nowy na forum ale Bitcoinem zainteresowałem się w październiku zeszłego roku (przez kompletny przypadek - jeden z trackerów - publicbits.com miał problemy z utrzymaniem serwerów i prosili o dotacje w bitcoinach - szybkie googlowanie i zainteresowałem się tematem :)). Niestety przekonałem się na własnej skórze jak długo może trwać generowanie monet (korzystałem od października normalnie z programu Bitcoin na Athlon II X2@3,5GHz i od tamtej pory wygenerowałem zaledwie 115tys bloków...).

Rozpisałem się w tym temacie, gdyż mam pytanie - zaprzągłem wczoraj do obliczeń mojego Radeona HD5770 (ładnie 150 MHash wyciąga) ale niestety Radeon jest w komputerze domowym, a ja w tygodniu przesiaduję w akademiku :) Jest może jakaś łatwiejsza metoda do włączenia "wiercenia" ;) niż wpisywanie w wiersz poleceń całej litanii (:E) poleceń? Może jest jakiś łatwiejszy miner - obecnie korzystam z m0mchil's miner'a.
1MYnAE9vVc5FKyQDa2WRrY3C9AGGU6Nwtz mroczny portfel :E

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2684
Rejestracja: 19 grudnia 2010
Reputacja: -19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: smok » sobota, 19 marca 2011, 09:46

Mroczny Nelu pisze:
(korzystałem od października normalnie z programu Bitcoin na Athlon II X2@3,5GHz i od tamtej pory wygenerowałem zaledwie 115tys bloków...).
115tyś bloków to nie możliwe ;p Cała sieć ma w tej chwili 114109 bloków ;) Musisz lepiej poczytać dokumentację BTC.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 236
Rejestracja: 19 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Mroczny Nelu » sobota, 19 marca 2011, 10:32

Zaokrągliłem :) Mam dokładnie jakieś 113tys. Czy dobrze rozumiem, (bo nie jestem, pewien) że już jestem tam blisko zdobycia 50 BTC?
1MYnAE9vVc5FKyQDa2WRrY3C9AGGU6Nwtz mroczny portfel :E

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Mahkul » sobota, 19 marca 2011, 11:37

Mroczny Nelu pisze:Zaokrągliłem :) Mam dokładnie jakieś 113tys. Czy dobrze rozumiem, (bo nie jestem, pewien) że już jestem tam blisko zdobycia 50 BTC?
Witamy na forum!

Wygląda na to, że kolega trochę nie rozumie idei bloków. Ilość ściągniętych bloków przez Twojego klienta nie ma nic wspólnego z generowaniem monet. Łańcuch bloków to, w uproszczeniu, po prostu historia wszystkich transakcji Bitcoin i każdy klient musi ściągnąć wszystkie bloki żeby móc korzystać z dobrodziejstw sieci, niezależnie od tego czy ma zamiar generować monety czy nie.
Mroczny Nelu pisze: Niestety przekonałem się na własnej skórze jak długo może trwać generowanie monet (korzystałem od października normalnie z programu Bitcoin na Athlon II X2@3,5GHz i od tamtej pory wygenerowałem zaledwie 115tys bloków...).
Mówiąc "że wygenerowałeś 113 tys. bloków" masz na mysli, że po prostu ściągnąłeś wszystkie aktualnie istniejące w sieci bloki (a w tym nie ma nic nadzwyczajnego, każdy klient ma tę samą historię transakcji). Pytanie czy masz w kliencie Bitcoin uruchomioną opcję "Generate coins" (dzisiaj to już bez znaczenia, ale skoro włączyłeś klienta Bitcoin w październiku to powinieneś był wygenerować sporo monet wtedy) - mam nadzieję, że to zdanie nie okaże się dla Ciebie najczarniejszą prawdą, że zmarnowałeś długie miesiące zamiast generować monety? ;)
Mroczny Nelu pisze: zaprzągłem wczoraj do obliczeń mojego Radeona HD5770 (ładnie 150 MHash wyciąga) ale niestety Radeon jest w komputerze domowym, a ja w tygodniu przesiaduję w akademiku Jest może jakaś łatwiejsza metoda do włączenia "wiercenia" niż wpisywanie w wiersz poleceń całej litanii (:E) poleceń? Może jest jakiś łatwiejszy miner - obecnie korzystam z m0mchil's miner'a.
Oczywiście możesz utworzyć sobie plik batch (z rozszerzeniem .bat) i wpisać w nim niezbędne komendy - a potem wrzucić go np. do autostartu (zakładam, że jesteś na Windzie). Przykładowy plik bat może wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

C:
cd C:\Bitcoin\poclbm_py2exe_20110222
poclbm --user=uzytkownik --pass=haslo --device=urzadzenie
Zapisz go jako np. miner.bat i wrzuć do Autostartu.

EDIT: Zapomniałem dodać, że jest wersja m0mchil's minera z graficznym interfejsem:

https://github.com/downloads/Kiv/poclbm ... 0110313.7z

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 236
Rejestracja: 19 marca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Mroczny Nelu » sobota, 19 marca 2011, 11:51

Dzięki wielkie za wytłumaczenie :) rzeczywiście troszkę pokręciłem terminologię :)
Generate Coins było uruchomione cały czas, aż tak źle ze mną nie jest... chyba... :D
1MYnAE9vVc5FKyQDa2WRrY3C9AGGU6Nwtz mroczny portfel :E

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Mahkul » sobota, 19 marca 2011, 12:20

Hm, w takim razie coś powinno było Ci się wygenerować.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: voss » piątek, 8 kwietnia 2011, 11:21

Witam!
To mój pierwszy post. Wczoraj zacząłem bawić się w bitcoins :)
Mam w laptopie (Compal) Radeona HD Mobility 5650 (40Mh/s, podkrecony 60Mh/s).
Aktualnie jestem zapisany do deepbit.net oraz do mining.bitcoin.cz i tu przechodzę do sedna:
Gdzie lepiej jest kopać?
Dziękuję ;]

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 765
Rejestracja: 18 grudnia 2010
Reputacja: 256
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Mahkul » piątek, 8 kwietnia 2011, 12:43

@voss

Witamy na forum.

Z tego co mi wiadomo, deepbit.net ma częstsze wypłaty i niezależne od tego czy blok został przyjęty czy nie; ale mogę się mylić. Ja minuję w mining.bitcoin.cz od samego początku i jakoś nie chce mi się przenosić nigdzie indziej, pewnie kwestia lenistwa. :)

Mógłbyś napisać jak dowiedziałeś się o Bitcoin w tym wątku: http://www.bitcoin.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=59?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: voss » piątek, 8 kwietnia 2011, 13:29

@Mahkul: Napisałem :)
Może ktoś miał doświadczenia z tymi dwoma poolami?
Czy to że deepbit.net ma 90Gh/s a bitcoin.cz 180Gh/s ma dla mnie znaczenie?
Gdzie lepiej 'zarobie' przy wspomnianym 60Mh/z?
Jeśli deepbit.net to tryb pay-per-share czy propocjonalny?
Postaram się wesprzeć pierwszymi ułamkami BTC tę osobę, której rzetelne rady pomogą mi je zarobić :)

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 163
Rejestracja: 1 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Adeq » piątek, 8 kwietnia 2011, 18:53

Wg. mnie lepiej DeepBit bo:

- jest long pooling (nawet 1% więcej, w slush pool brak tej funkcji)
- instant payout (2x na dzień), nie trzeba czekać 120 bloków na weryfikację (w slush trzeba czekać 120 bloków)
- bloki nieprawidłowe są zaliczane także (w slush pool nie są zaliczane)
- dwa tryby nagradzania

Slush pool - to http://mining.bitcoin.cz/

PPS czy Proportional?

Jak nie mineujesz 24/7 to chyba lepiej PPS, a gdy 24/7 to lepiej Proportional.
W PPS masz "płacone" za "shares" zaś w proportional za znalezione bloki.

Średnio wychodzi jakieś 5-10% miniej na PPS, ale PPS jest bardzo stabilne, tzn. masz prawie stały przyrost stanu konta co godzinę, aktualny kurs za blok to 0.00054646651568583 BTC.

Zaś proportional, bywa tak że przyrost jest co kilka godzin, a może być i tak że w ciągu godziny będzie duży przyrost.
Bloki mogą być po 2-3-4-5h, a następnie mogą nastąpić szybkie po 3,4,5min choć nie jest to regułą.
Statystycznie wychodzi jednak w przybliżeniu wartości difficulty.

Mam nadzieje że nieco przybliżyłem temat.

-----

Przy 60M/s masz szanse na jakieś 0,75BTC/dzień (DeepBit, Proportional)

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: voss » sobota, 9 kwietnia 2011, 01:48

@Adeq: Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
Znam zasadę działania PPS i Prop. oraz stawke za zaakceptowany blok.
Co z 90Gh/s w deepbit oraz 170Gh/s w Slush?
Chodzi o to, że Slush częściej wygrywa, ale jest więcej ludzi do podziału?

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 163
Rejestracja: 1 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: Adeq » sobota, 9 kwietnia 2011, 07:13

Tak dokładnie, poza tym nie powinno być bloków po 6 czy 12h

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 9 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: luckyluke » sobota, 9 kwietnia 2011, 23:54

Witam forumowiczów! :)

Mam problem z uruchomieniem kopacza bitcoinów na windowsie/linuksie. Na Windowsie (XP 32-bit) nie mogę odpalić programu poclbm.exe wpisując w folderze gdzie ten plik jest : "poclbm.exe --host=mining.bitcoin.cz --port=8332 --user=mojloginnaminingcz.mojworker --pass=mojehaslozminercz --device=0", bo wyrzuca mi cmd błąd:
"System nie może wykonać określonego programu"

Natomiast na Kubuntu 10.10 w ogóle mi nie odpala "./bitcoin -server" wpisany z Konsoli, a zamiast tego jest błąd "Segmentation fault"
Czy ktoś byłby mi w stanie powiedzieć co ja robię źle?

PS zainstalowałem CUDA na NVidię do karty GeForce8800GTS
PS2 próbowałem też instalować ten graficzny miner GPU, ale klikam w Windowsie ikonkę "guiminer.exe" i krzyczy, że "Nie można uruchomić tej aplikacji, ponieważ jej konfiguracja jest niewłaściwa. Problem ten może rozwiązać ponowne zainstalowanie aplikacji"

Z góry dziękuję.
Obrazek

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwietnia 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Generowanie monet - jak zacząć?

Postautor: voss » niedziela, 10 kwietnia 2011, 01:24

@luckyluke: spróbuj może bez flagi "--device=0" (po prostu ją usuń). Możliwe, że to rzuci trochę światła :)
OT:
Z bólem stwierdzam, że przy 68Mh/s (udało mi się wyciągnąć te 8Mh/s przez "-v -w128") zabawa w bitcoins jest bezsensowna, szczególnie że nie potrafię spać przy laptopie-odkurzaczu, a i martwię się o GPU.
To co do tej pory wykopałem spróbuję przelać Adeq'owi jako że pomógł mi najbardziej :)
Razem to będzie jakieś 0.71BTC.
Jeszcze raz dziękuję i życzę wielu sukcesów na bitcoinowej drodze :)

Wróć do „Pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość