кредиты онлайн онлайн кредит на карту кредит наличными

                 

Kurs27253

Bitmarket

 

Chiny4 

 

Po trwających już ponad cztery miesiące, rządowych inspekcjach, przeprowadzanych na największych giełdach kryptowalutowych tego kraju, wszystko wskazuje na fakt, iż już w krótce doczekamy się zakończenia procedur kontrolnych, a w konsekwencji możliwości wznowienia wypłat BTC.

 

Przypomnijmy. Kolejna odsłona chińskiego serialu pod tytułem „Centralny Rząd Ludowy vs. Bitcoin”, nastąpiła w styczniu tego roku. Rada Państwa (Środka), ChRL, rozpoczęła w tymże czasie zmasowane inspekcje na czołowych giełdach kryptowalutowych tego kraju, czego rezultatem było m.in. pozbawienie ich możliwości wypłat bitcoinowych dla swoich klientów.

 

„Kontrole chińskich giełd dobiegają końca” – możemy wyczytać na chińskim portalu finansowym, Caixin.

 

Wydzielone w tym celu jednostki nadzoru regulacyjnego, mają wkrótce wystosować stosowne dokumenty, określane mianem „Zawiadomienia o karze administracyjnej” – wyczytujemy dalej z chińskiego portalu.

 

Tego rodzaju dokumenty wystosowywane są przez departamenty rządowe względem jednostek biznesowych, które nie złamały (poważnie) prawa, ale naruszyły pewnego rodzaju założenia regulacyjne. „W wielu tego rodzaju przypadkach nakładane są kary finansowe” – pisze Caixin.

 

Okcoin, Huobi, Btcc, a także inne, mniejsze chińskie giełdy krypto, mogą zatem spodziewać się tego rodzaju konsekwencji. Jakiej wysokości będą to kwoty, na razie pozostaje jednak niejawne.

 

Już w zeszłym miesiącu Internautom udało się dotrzeć do rzekomo oryginalnych, tajnych dokumentów wystosowanych przez chiński rząd, mających stanowić wytyczne „planu naprawczego” dla chińskich giełd bitcoinowych. Ich autentyczność, choć wysoce prawdopodobna, nie została jednak stuprocentowo potwierdzona.

 

Dokumenty, wystosowane przez władze w grudniu, odnoszą się do planów „…wdrożenia specjalnych prac naprawczych dotyczących ryzyka w zarządzaniu internetowymi zasobami finansowymi” – planów uchwalonych przez Radę Państwa już 13 października zeszłego roku. Odtajnione pisma zawierają również uwagi Ludowego Banku Chin, jak również 17 różnych ministerstw.

 

„Wytyczne naprawcze” mają dotyczyć wszystkich giełd bitcoinowych operujących na terenie kraju, dowiadujemy się z Hexun.com, jednego z największych w Chinach portali finansowych.

 

Pismo, podzielone na 10 sekcji, głosi między innymi, iż: „Intencją [działania inspektoratu] ma być wprowadzenie rygorów dyscyplinarnych i likwidacji nielegalnych operacji finansowych na bitcoinowych giełdach, w celu utrzymania porządku na rynku bitcoina, zapobieżeniu ryzyku finansowemu i ochrony interesów inwestorów”.

 

Jeśli wierzyć dokumentom, prace ciała nadzorczego miały być prowadzone z pomocą jednego z oddziałów Ludowego Banku Chin, dotyczyć bezpośrednich inspekcji w placówkach giełd, a także wiązać się z regularnymi raportami z przeprowadzonych działań oraz listą rekomendacji dla zainteresowanych biznesów kryptowalutowych.

 

Rekomendacje (czytaj „dyrektywy”), którym miałyby podporządkować się giełdy to, m.in.: zaprzestanie usług pożyczek w postaci bitcoinów jak i pieniędzy fiducjarnych (walut tradycyjnych) czy też zrezygnowanie z zerowych stawek prowizji za handel kryptowalutą.

 

Dokument potwierdza również, że wstrzymanie wypłat bitcoinowych, z którym mamy obecnie do czynienia, miało być „bezpośrednim nakazem władz” – wnioskuje sekcja informacyjna, chińskiego portalu 8btc.com.

 

Niedawne doniesienia tego samego portalu mówią nam, iż jednym z rezultatów prac inspektorów było sporządzenie dwóch dokumentów skierowanych do wszystkich chińskich giełd kryptowalutowych - „Wytyczne dotyczące zarządzania” oraz „Wytyczne dotyczące przepisów zapobiegających procederom prania brudnych pieniędzy [AML]”.

 

Wytyczne AML miałyby kłaść szczególnych nacisk m.in. na weryfikację klientów giełd, włączając w to wymóg bezpośredniego kontaktu z klientem w momencie jego rejestracji na giełdzie; jak również znacznie szerszy wgląd dla odpowiednich urzędników, bezpośrednio w stan rachunków klientów czy też bilansów finansowych samych giełd.

 

Data publikacji ww. wytycznych została przewidziana na czerwiec tego roku. Powołując się ponownie na portal 8btc.com - „…w następstwie tego moglibyśmy liczyć się ze zniesieniem blokad wypłat bitcoinowych”.