za
Grupa LockBit rozbita.

Grupa LockBit rozbita. To koniec grupy randomware, która wyłudziła 120 mln USD w BTC

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Grupa LockBit była postrachem sieci przez zdecydowanie zbyt długi czas. Międzynarodowe śledztwo pozwoliło jednak nie tylko na zamknięcie stron w darknecie, ale także na fizyczne zatrzymanie osób odpowiedzialnych za ataki, w których wyłudzono ponad 120 mln USD w BTC. Co ciekawe, w całej akcji jest także całkiem spory polski wątek, ponieważ nasz kraj czynnie uczestniczył w śledztwie.

Grupa LockBit bezlitośnie spacyfikowana, dzięki wspólnym działaniom śledczych z wielu krajów świata

Według Europolu, grupa LockBit została rozbita dzięki śledztwu prowadzonemu pod przewodnictwem brytyjskiej National Crime Agency. NCA współpracowała z międzynarodową grupą roboczą pod nazwą Operation Cronos. W skład tej grupy wchodzili śledczy z Europy, Ameryki i Azji.

Ale czym właściwie zajmowała się grupa LockBit? Otóż była to tak naprawdę platforma, która rozrosła się w latach 2019-2022 do gigantycznych rozmiarów. Na owej platformie możliwe było wykupienie programów ransomware do ataków na firmy i osoby prywatne.

Grupa LockBit szczyciła się tym, że działa jako RaaS, czyli ransomware-as-a-service. Za właściwymi atakami stali hakerzy, którzy korzystali z narzędzi oraz infrastruktury stworzonej przez programistów LockBit. Wykupienie takiej licencji wiązało się także z udziałem w łupach. Najczęściej LockBit zgarniał ¾ złodziejskiego zysku. Według Europolu partnerów biznesowych LockBita były setki. Choć dziś istnieje zdecydowanie więcej grup hakerskich działających w modelu RaaS, tak LockBit był zdecydowanym pionierem tej cyberprzestępczej działalności.

Jeden z założycieli Grupy LockBit aresztowany w Polsce

Organy ścigania (NCA, FBI oraz Europol) chciały nie tylko wstrzymać działanie grupy w darknecie, ale przede wszystkim złapać osoby odpowiedzialne za cały proceder. Do aresztowań doszło zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zaś dwa akty oskarżenia wydane są już przeciwko dwóm Rosjanom – Arturowi Sungatowowi oraz Iwanowi Konderatiewowi.

Sejf grupy LockBit.

Z polskiej strony w śledztwie udział brało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) w Krakowie. Co ciekawe, partnerzy korzystający z narzędzi, które oferowała grupa LockBit, także mogą spodziewać się konsekwencji, ponieważ organy ścigania weszły w posiadanie bazy danych hakerskiej grupy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
67 177,24 USD1,37%
Ethereum logo
EthereumETH
3135,47 USD1,85%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
579,69 USD0,09%
Solana logo
SolanaSOL
174,58 USD4,15%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3132,23 USD1,81%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD0,22%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,52 USD-2,42%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD1,96%